Ketvirtadienį Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija paskelbė nutartį, kuria netenkino Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos teikimo dėl nuteistajam H.Daktarui paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę, – skelbiama Kauno apygardos teismo išplatintame pranešime spaudai.
Galutinė subendrinta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė H.Daktarui Lietuvos apeliacinio teismo buvo paskirta 2015 metų birželio 30 dieną.
Spręsdamas laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo terminuoto laisvės atėmimo bausme klausimą, Kauno apygardos teismas atsižvelgia į nuteistojo nusikalstamo elgesio riziką, nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu, bausmės tikslus ir atliktos bausmės poveikį nuteistajam, ar nuteistasis atlygino arba pašalino reikšmingą padarytos žalos dalį ir įsipareigoja ją visiškai atlyginti arba pašalinti.
Kauno apygardos teismas pabrėžia, kad įstatymų leidėjas laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimą terminuoto laisvės atėmimo bausme įtvirtino ne kaip imperatyvų įpareigojimą teismui, gavus bausmę vykdančios institucijos teikimą, kiekvienam nuteistajam taikyti minėtą institutą, o tik kaip galimybę sušvelninti nuteistajam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, jeigu jis atitinka aukščiau nurodytus reikalavimus ir yra pakankamai pagrindo manyti, kad nuteistajam paskirtos bausmės tikslai bus pasiekti paskyrus jam švelnesnę bausmę.
Teisėjų kolegija nustatė, kad H.Daktaro pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką vis dar sudaro gana reikšmingas dinaminių balų skaičius.
Nuteistojo asmens byloje esanti medžiaga patvirtina, kad nuteistasis anksčiau ne kartą teistas, šiuo metu bausmę atlieka už daugybę nusikalstamų veikų, tarp kurių – ir labai sunkūs nusikaltimai (kvalifikuoti nužudymai).
Kaltės nepripažįsta iki šiol
Bylos nagrinėjimo metu H.Daktaras savo kaltės iš esmės nepripažino. Socialinio tyrimo išvados taip pat patvirtina, kad nuteistasis ir vertinimo metu kaltės nepripažino, nusikaltimus sąlygojusias aplinkybes analizuoja paviršutiniškai iš subjektyvių pozicijų, nurodo, kad yra nekaltas, nuteistas neteisėtai ir per griežtai.
H.Daktaras savo kaltės iš esmės nepripažino.
Teisėjų kolegija padarė išvadą, kad H.Daktaro padarytų nusikalstamų veikų pobūdis, jo ankstesni teistumai neabejotinai atskleidžia didesnį tiek nuteistojo, tiek ir jo padarytų nusikalstamų veikų pavojingumą visuomenei. Be to, tai rodo, kad pavyzdingo ir nepriekaištingo elgesio nuteistajam vis dėlto nepavykdavo išlaikyti ilgesnį laikotarpį, taip pat neabejotinai atskleidžia ir netinkamą H.Daktaro požiūrį į visuomenėje priimtas moralės ir elgesio normas.
Teisėjų kolegija iš nuteistojo asmens bylos taip pat nustatė, kad paskutinioji drausminė nuobauda H.Daktarui buvo paskirta 2019 metų rugsėjo 12 dieną, o tai leidžia daryti išvadą, kad nuteistojo teigiama elgesio korekcija stebima gana neseniai. Be to, nuteistasis dar nėra atlyginęs visų iš jo priteistų civilinių ieškinių.
Teisėjų kolegijos vertinimu, duomenys apie nuteistojo gyvenimo stilių, mąstymą ir elgesį nesudaro pagrindo spręsti, kad nuteistasis padarė išvadas dėl savo neteisėto elgesio pasekmių, ar yra pasirengęs laikytis visuomenėje nustatytų normų, savo tikslų siekti tik teisėtais būdais.
Teismo nutartis per 7 dienas nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.
Kreipėsi antrąkart
Tai jau antrasis toks teikimas, kurį H.Daktaro prašymu parengė Pravieniškių pataisos namai. 2019 metų gruodį Kauno apygardos teismas taip pat atmetė pataisos namų teikimą ir nusprendė, kad tuo metu nebuvo pagrindo švelninti H.Daktarui skirtą bausmę.
Pernai sausio pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino šį sprendimą ir konstatavo, kad vien tai, jog H.Daktaras jau yra atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, nesudaro pagrindo keisti paskirtą bausmę.
Įsigaliojus įstatymo pataisai, Kauno apygardos teisme iki šiol jau buvo atmesti 45 teikimai, kuriais prašoma paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pakeisti į terminuotą laisvės atėmimo bausmę, 8 – patenkinti.
Pakartotinai gali kreiptis po metų
15min primena, kad pagal 2019 metais Seimo priimtas įstatymo pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.
Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, kuris 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.
Jei teismas nusprendžia įkalinimo įstaigos teikimo netenkinti, pakartotinai dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo galima kreiptis praėjus vieneriems metams.