Kauno apygardos prokuratūros Trečiojo baudžiamojo persekiojimo prokurorė Romualda Pocienė, surašiusi kaltinamąjį aktą, šiandien perdavė teismui baudžiamąją bylą, susijusią su galima strateginių prekių kontrabanda Kaune.
Ikiteisminį tyrimą, kuriame kaltinimai pareikšti dviem asmenims – uždarosios akcinės bendrovės darbuotojui ir vieno Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) terminalų darbuotojai, atliko Kauno Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai.
Kaltinimai pareikšti vienam bendrovės atstovui ir vienai Kauno laisvosios ekonominės zonos terminalo darbuotojai.
Tyrimo metu nustatyta, kad praėjusių metų pradžioje viename Kauno LEZ terminalų buvo laikinai saugomos vienos Kauno įmonės iš užsienio į Lietuvą įvežtos ir muitinės prižiūrimos, didelės vertės prekės – sraigtasparnio uodegos sraigto menčių komplektas, kuris priskiriamas strateginėms prekėms ir karinei įrangai. Vadovaujantis numatytais reikalavimais toks krovinys privalėjo būti griežtai saugomas tik LEZ teritorijoje esančiame laikino saugojimo sandėlyje ir niekur kitur.
Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnams patikrinus nurodytą terminalą, jame buvo rastos visai kitos prekės – senas, nudėvėtas sraigtasparnio uodegos sraigto menčių komplektas. Įvežtos ir turėjusios būti laikinai saugomos prekės buvo aptiktos netrukus, tik kitoje vietoje – pareigūnų patikrintame minėtos Kauno įmonės automobilyje.
Vadovaujantis Baudžiamuoju kodeksu, jei prekės perkeliamos iš laikino saugojimo sandėlio neturint tam privalomos Lietuvos Respublikos Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos išduotos karinės įrangos importo licencijos ir išvengiant muitinės kontrolės, tai vertintina kaip neteisėtas didelės vertės prekių įvežimas arba kontrabanda. Būtent tokie kaltinimai ir pateikti kaltinamiesiems.
Baudžiamasis kodeksas už strateginių prekių kontrabandą numato laisvės atėmimą nuo trejų iki dešimties metų.
Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Kauno apygardos teismui.
15min primena, kad 2020 m. sausio 9 d. MKT pareigūnai netikėtai patikrino vieną Kauno laisvosios ekonominės zonos terminalų, kuriame turėjo būti laikinai saugomos dar lapkričio pabaigoje vienos Kauno įmonės iš Baltarusijos įvežtos trys sraigtasparnio uodegos sraigto mentės.
Skelbta, kad sulaikytų dalių vertė sieka apie 110 tūkst. eurų.
Tačiau patikrinimo metu paaiškėjo, kad dėžėse, kur turėjo būti naujos mentės, guli visai kitos – senos ir nudėvėtos (nesutapo ir rastų senų bei įvežtų dalių numeriai). Muitininkai sulaikė abu – tiek senų, tiek naujų sraigtasparnio menčių komplektus, jų vertė apie 110 tūkst. eurų.
Įmonės atstovė Vilma Vaitiekūnaitė anksčiau yra patvirtinusi, kad abiejų sraigtasparnio uodegos sraigto menčių komplektų teisėtas savininkas yra „Helisota“, tačiau, jos teigimu, sraigtasparnio uodegos sraigto menčių komplektas nebuvo perleistas jokiems tretiesiems asmenims, nebuvo pakeistas teisinis statusas. V.Vaitiekūnaitė tuomet pabrėžė, kad įmonė sraigtasparnio uodegos sraigto menčių komplektui turi eksporto licenciją, išduotą Ekonomikos ir inovacijų ministerijos.