Riaušių bylos dalyviai trečiadienio rytą į teismą rinkosi vangiai, bet turiningai.
Andrejus Lobovas atsinešė ventiliatorių, ilgintuvą, salėje viską pajungė ir sėdo priešais gaivesnio oro srautą.
15min jis pareiškė taip mėginsiąs gelbėtis nuo dusinančios atmosferos salėje. Anksčiau bylos dalyviai ne sykį skundėsi deguonies stygiumi, kai kurie žmonės net alpdavo.
„NATO buvo, išleido visas „šaibas“, nėra argonui, freonui medžiagų. Vėl teismo salėje bus +30, oro necirkuliacija. Tai aš iš namų pasiėmiau parankines priemones. Kaip aš sakau, skęstančiųjų gelbėjimas – jų pačių reikalas. Tai patys kažką ir darysime, kad žmonės nealptų, kad būtų normaliai, kad paskui per pietus neskubėtume visi bėgti į lauką oro įkvėpti“, – kalbėjo Andrius Lobovas.
Savo ruožtu kaltinamasis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, ant teismo rūmų laiptų pareiškė šiandieną turėsiąs visą Lietuvą dominančios informacijos. A.Kandrotas ragino 13 val. sukviesti prie teismo žiniasklaidą, nes jis esą galės visiems pranešti, kur slepiami praėjusią savaitę slapta iš globos įstaigos išvežti trys vaikai.
„Pateiksiu informacijos, kur vaikai yra. Susisiekė žmogus, pas kurį turėjo ten atvažiuoti. Na, žodžiu, viskas. Ir tegul tyrėjai ateina, gaus info dėl vaikų buvimo vietos ir taip toliau“, – sakė Antanas Kandrotas (žr. vaizdo įrašo pabaigą).
Visgi popietę A.Kandrotas pripažino, kad duomenų apie vaikų buvimo vietą neturi. Atvirkščiai, pačiam Celofanui būtų įdomu sužinoti, kur jie yra. Kaltinamasis tikino sulaukęs paslaptingo skambučio iš žmogaus, kuris esą turėjo sprunkančią šeimą pasitikti ir globoti, bet bėglių nesulaukė. Todėl A.Kandrotui dabar neramu, ar šeimai viskas gerai, vyriškis plėtojo įvairias sąmokslo teorijas apie galimą įvykių scenarijų.
Celofanas anksčiau neslėpė palaikantis vaikus tikriausiai išvežusį jų tėvą, o Lietuvos policijos vadovas Renatas Požėla savo ruožtu minėjo, kad mažamečių ir įtariamųjų pagrobimu paieška neapsiriboja vien Lietuvos Respublikos teritorija.
Riaušių prie Seimo baudžiamoji byla Vilniaus miesto apylinkės teismą pasiekė sausį, teismo pirmininkės įsakymu vasarį ji buvo pripažinta galinčia užsitęsti dėl itin didelio proceso dalyvių skaičiaus ir ypatingai didelės apimties, bylai nagrinėti sudaryta trijų teisėjų kolegija.
Šią bylą sudaro 137 tomai, joje yra 87 kaltinamieji, 25 nukentėjusieji ir 242 liudytojai iš visos Lietuvos. Šiemet iš viso numatyta surengti 16 teisiamųjų posėdžių.
Kaip anonsuota prieš šios dienos posėdį, liepos 26 d. teisme toliau numatoma skelbti bylos kaltinamąjį aktą. Kaip ir prognozuota, bylos lankomumas vangus (nors ir privalomas), šiandieną teisme ir vėl trūksta bent keliolikos kaltinamųjų.
Nuo posėdžio pradžios buvo praėjusi beveik valanda, tačiau kol kas darbas dar nevyko, buvo aptariami organizaciniai klausimai.
Į posėdį trečiadienį neatvyko advokatas Erikas Rugienius. Jis gina A.Kandrotą ir dar du kaltinamuosius, tačiau teisininkas trečiadienį pranešė, kad nuo šiol gins tik A.Kandrotą ir su kitais kaltinamaisiais susitarimus nutraukia.
„Klausykit gerbiamieji, posėdžiai suderinti metams, pranešama tą pačią dieną, prieš pat posėdį. Taip keičiasi advokatai byloje, gal galima ne paskutinę akimirką ir ne paskutinę minutę? Per kiekvieną posėdį atsiranda nauji gynėjai“, – piktinosi teisėjų kolegijos pirmininkas Jeugenijušas Jaglinskis.
Be kita ko, pristatytas naujas į bylą įsijungęs prokuroras. Teismas klausė, ar kas nors turi jam nušalinimų. Tokių nepareikšta.
„Teismo kolegija yra suinteresuota bylos baigtimi. Kolegija suinteresuota mus visus, konkrečiai mane, nuteisti, o ne išsiaiškinti visas bylos aplinkybes“, – pareiškė kaltinamoji Astra Genovaitė Astrauskaitė ir vėl paprašė nušalinti visą teisėjų kolegiją.
Kolegija ilgai tarėsi vietoje. Teismui vadovaujantis jos pirmininkas J.Jaglinskis pastebėjo, kad nušalinimai šioje byloje reikšti ne kartą ir buvo motyvuotai atmesti. Iš naujo tą patį prašymą galima reikšti tik dėl naujų aplinkybių.
A.G.Astrauskaitė taip pat sakė, kad, kai jai iškilo poreikis į tualetą, į tai teisėjai iškart nereagavo.
A.G.Astrauskaitė taip pat skundėsi, kad teisėjai nekreipė dėmesio į jos sveikatos būklę.
„Kai man buvo bloga viename posėdyje, kolegija visiškai nesprendė, ar kviesti man greitąją ir mane išvesti iš salės. Jeigu ne policininkai, nežinau, kaip aš būčiau atsidūrus ligoninėje“, – sakė kaltinamoji.
Ji taip pat sakė, kad, kai jai iškilo poreikis į tualetą, į tai teisėjai iškart nereagavo.
Kaltinamoji nurodė esanti poetė, literatė, ji skundėsi, kad teisėjai neleido jai dalyvauti poezijos pavasario renginiuose, nes taikomas draudimas lankytis renginiuose.
„Teisėjų kolegija neleido, nusprendė, kad tai perteklinis renginys, nesureagavo net į literatūrinį prašymą“, – skundėsi A.G.Astrauskaitė.
Ji taip pat reiškė nepasitenkinimą teisėju Mindaugu Striauku.
„Mėtė tušinį man kalbant, rytinė abstinencija, tai nejuokinga, tai baisu“, – sakė kaltinamoji.
Kolegija išėjo į pasitarimų kabinetą. Nušalinimo klausimas vėl bus sprendžiamas formalia tvarka. Paskelbta posėdžio pertrauka net iki 13.30 val.
Nusišalinti ir vėl nerado pagrindo
Po pertraukos į teismo salę grįžę posėdžio šeimininkai iš karto pranešė, kad A.G.Astrauskaitės pareikštas nušalinimas teisėjų kolegijai atmestas. Teismas nurodė ir šios neskundžiamos nutarties motyvus.
Teisėjai argumentavo, kad nepalankūs teismų sprendimai negali būti vertinami kaip suinteresuotumas bylos baigtimi.
„Kaltinamosios Astros Genovaitės Astrauskaitės žodinį pareiškimą dėl teisėjų kolegijos nušalinimo nuo bylos atmesti. Nepalankūs sprendimai negali būti vertinai kaip suinteresuotumas bylos baigtimi “, – BNS cituoja teisėją Jeugenijušą Jaglinskį.
Kolegija nesutinka, kad teismas nesiėmė priemonių, kai blogai per posėdį pasijuto A.G.Astrauskaitė. Pasak jo, būtent teisėjas Mindaugas Striaukas pakvietė policininkus, kad jie padėtų sunegalavusiai A G.Astrauskaitei.
Liejasi vis nauji prašymai
Tad teisėjai mėgina tęsti bylos svarstymą.
Kaltinamoji Adelina Sabaliauskaitė prašo teismo grąžinti iš jos laikinai konfiskuotą įrangą: mikrofoną, jo stovą, laidus, nešiojamus akumuliatorius ir kitą garso įrangą, kurią ji naudojo per mitingą.
Anot prokuroro, įkalčiai turėtų būti saugomi prie bylos, nes skelbiant nuosprendį gali būti konfiskuoti, jei būtų pripažinti nusikalstamos veikos padarymo įrankiais.
Dar vienas kaltinamasis irgi kreipėsi į teismą su specifiniu prašymu: leisti parduoti byloje areštuotą jo „Mercedes“ automobilį, vietoje jo uždedant laikinas apsaugos priemones kitai transporto priemonei.
Teismas ir A.Sabaliauskaitės pageidavimą, ir dėl MB automobilio pareikštą prašymą atmetė.
„Pagerbė“ penkis naujus kaltinamuosius
Posėdžiui pirmininkaujantis teisėjas J.Jaglinskis informavo, kad į šios dienos posėdį yra atvykę keturi nauji kaltinamieji, kuriems anksčiau nedalyvaujant, kaltinamasis aktas jų atžvilgiu ankstesniame teismo posėdyje nebuvo paskelbtas. Tad prokuroro paprašyta perskaityti šiems 4 asmenims skirtą pagrindinio bylos dokumento dalį.
Kaltinimų esmė ta pati: Vadimas Jalago, Haroldas Tolvaiša, Gvidijus Repšys ir Mindaugas Slonkus prisidėjo prie riaušių, kurstė, provokavo neramumus, smurtavo, niokojo turtą, trukdė policijai užtikrinti viešąją tvarką ir t.t.
Vienas byloje dirbančių advokatų pastebėjo, kad posėdyje dalyvauja ir Almantas Bimba, kurio atžvilgiu kaltinamasis aktas taip pat dar negarsintas. Teismas paprašė prokuroro perskaityti ir šią dalį.
„Pasijutau kaip Holivudo filme“
Vienas iš šio penketo pareiškė nesupratęs, kuo kaltinamas, nes BK straipsnius numeriai jam nieko nesako. Prokuroras pasisiūlė perskaityti jam nesutrumpintą kaltinamojo akto versiją. Tai užtruko apie 10 minučių.
„Ar dabar suprantate, kuo esate kaltinamas?“, – pakartotinai teiravosi teisėjai.
„Suprantu. Pasijutau kaip Holivudo filme“, – replikavo kaltinamasis G.Repšys.
Tęsti riaušių prie Seimo bylą teismas numato rudenį.