Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Įkalinimo įstaigose pradeda veikti lygtinio paleidimo komisijos

Įsigaliojus naujam Probacijos įstatymui, visose 11 šalies įkalinimo įstaigų pradeda veikti 14 lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijų. Kai kur jų yra daugiau nei viena: Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje – įkurtos trys komisijos, Laisvės atėmimo vietų ligoninėje – dvi.

Komisijoms priklauso šių įstaigų, Kalėjimų departamento, probacijos tarnybų, vietos savivaldybių vykdomųjų institucijų, vaiko teisių apsaugos tarnybų, kai svarstomas nepilnamečio nuteistojo prašymas lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, asociacijų, religinių bendruomenių ar bendrijų, švietimo įstaigų atstovai, savanoriai, pranešė Kalėjimų departamentas.

Komisijos sudarytos iš aštuonių narių ir sekretoriaus, kuris nėra komisijos narys. Atstovai komisijos nariais paskirti vieneriems metams. Bausmių vykdymo sistemos darbuotojai negali sudaryti daugiau kaip 50 proc. visų komisijos narių.

Tikimasi, kad visuomenės atstovų dalyvavimas komisijose padidins priimamų sprendimų dėl lygtinio paleidimo objektyvumą.

Pagrindinės komisijų funkcijos – priimti sprendimą taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, kuris pagal įstatymus turi teisę prašyti išeiti į laisvę anksčiau laiko, nagrinėti nuteistųjų prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, socialinio tyrimo išvadas, teismo nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos.

Komisijos taip pat vertins nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu įkalinimo įstaigoje, taikytas socialinės reabilitacijos priemones ir jų įvykdymo rezultatus, nusikalstamo elgesio riziką pakartotinai nusikalsti ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos sprendimui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo, teiks rekomendacijas pataisos įstaigai ir nuteistajam dėl jo socialinės reabilitacijos, nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo.

Komisijai priėmus sprendimą taikyti lygtinį paleidimą, šį sprendimą turi patvirtinti teismas. Komisijos sprendimą netaikyti lygtinio paleidimo nuteistasis ar jo gynėjas gali apskųsti teismui. 

Iki ketvirtadienio, liepos 5-osios, įkalinimo įstaigų administracijos įpareigotos patvirtinti pirmo lygtinio paleidimo komisijos posėdžio datą. Tikimasi, kad liepos viduryje komisijos jau svarstys pirmuosius nuteistųjų prašymus lygtinai paleisti iš pataiso įstaigos.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 11 įkalinimo įstaigų: Alytaus, Kybartų, Marijampolės, Panevėžio, Vilniaus pataisos namai, Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namai, Kauno ir Šiaulių tardymo izoliatoriai, Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, Laisvės atėmimo vietų ligoninė. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos