Teisingumo ministerijos administruojamas Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondas yra finansuojamas iš valstybės biudžeto ir įmokų, kurias teismai skiria nuteistiesiems sumokėti į šį fondą. Pernai jie sumokėjo 628,5 tūkst. eurų, skelbiama TM atstovų antradienį paviešintame pranešime.
Didžiausią kompensaciją – beveik 8 340 eurų už patirtą turtinę ir neturtinę žalą, gavo asmuo, pripažintas nukentėjusiuoju nužudymo byloje.
Įmoka į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą yra viena iš baudžiamojo poveikio priemonių, numatytų Baudžiamajame kodekse, įsigaliojo nuo 2005 m. liepos 5 d.
2019 m. Teisingumo ministerija apsvarstė 255 prašymus skirti išmokas ir 188 patenkino.
Turtinę ir neturtinę žalą atlyginančias išmokas gavo 94 asmenys, kuriuos teismas pripažino nukentėjusiaisiais tyčinių nužudymų bylose. Dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar smurtinio nusikaltimo prieš nepilnametį išmokos paskirtos 14 asmenų. Taip pat žala atlyginta dar 80 nukentėjusiųjų nuo kitų smurtinių nusikaltimų (nesunkus sveikatos sutrikdymas, išžaginimas, seksualinis prievartavimas, plėšimas, sukėlęs nesunkų ir apysunkį sveikatos sutrikdymą).
Didžiausią sumą – beveik 8 340 eurų už patirtą turtinę ir neturtinę žalą gavo asmuo, pripažintas nukentėjusiuoju nužudymo byloje.
Įstatyme numatyta, kad didžiausia turtinė žala, mokama iš Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondo tyčinių nužudymų bylose sudaro 100 bazinių socialinių išmokų (BSI) (3,9 tūkst. eurų), o neturtinė žala – 120 BSI (4,68 tūkst. eurų).
Nukentėjusiems dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar dėl smurtinio nusikaltimo prieš nepilnametį asmenį didžiausia turtinė žala siekia 80 BSI (3,12 tūkst. eurų), neturtinė – 100 BSI (3,9 tūkst. eurų).
67 prašymai dėl kompensacijų nebuvo tenkinti, nes neatitiko įstatyme nustatytų sąlygų.