Ispanijoje – slapta policijos operacija: iš vergovės išlaisvinti 8 lietuviai, suimti 2 įtariamieji

2020 m. gegužės mėnesį Ispanijos nacionalinė policija, bendradarbiaudama su Lietuvos kriminalinės policijos biuru bei Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje, pradėjo tyrimą dėl galimo keleto Lietuvos piliečių išnaudojimo Valensijos regione (Ispanijoje). Tyrimas pavadintas „Baltasis gandras“, jo tikslas – kova su prekyba žmonėmis.
Gelbėjimo operacija
Gelbėjimo operacija / Kadras iš filmuotos medžiagos

Buvo turima informacijos, jog prekeiviai žmonėmis gali būti tarptautinių nusikalstamų tinklų nariai, praneša Policijos departamentas.

Siekiant apsaugoti nukentėjusiuosius nuo prekeivių žmonėmis bei jiems padėti veiksmų imtasi nedelsiant.

Šią savaitę įvykdyta policijos operacija ir už prekybos žmonėmis išnaudojimo darbui tikslais vykdymą suimti du asmenys (vyras ir moteris). Dar dviejų įtariamųjų atžvilgiu tyrimas tęsiamas. Išlaisvinti aštuoni nukentėjusieji. Nukentėjusiųjų amžius – nuo 29 iki 44 metų. Tiek sulaikytieji, tiek nukentėjusieji yra lietuviai.

Atliktos trys kratos, kurių metu rastos nukentėjusiesiems priklausančios asmens tapatybės kortelės, prašymai dėl užsieniečio tapatybės numerio suteikimo, užrašai dėl darbo, darbo užmokesčio duomenys, banko kortelės, daugiau nei 10 400 eurų grynaisiais, pagrobtų ar atimtų iš nukentėjusiųjų.

Žmones nusikaltėliai griežtai kontroliavo

Organizuotos struktūros įviliodavo savo aukas į spąstus dėl jų pažeidžiamumo: menkų kalbos žinių, ribotų finansinių galimybių, socialinės izoliacijos ir kt. Prekeiviai ruošdavo dokumentus, tvarkė bankinius reikalus bei tarpininkaudavo vaisių rinkimo įmonėms, įdarbinant būsimas aukas.

Siekiant, kad nukentėjusieji nepraneštų teisėsaugai apie vykdomą nusikalstamą veiklą, prekeiviai laikė juos „įkalintus“, atėmę asmens dokumentus, banko korteles, darbo sutartis.

Du sulaikytieji prekeiviai nukentėjusiuosius griežtai kontroliavo, apgyvendino nežmoniškomis sąlygomis, negailestingai fiziškai su jais elgėsi, grasino, taikė psichologinį spaudimą ir emocinę prievartą.

Prekeiviai apgaulės būdu naudojosi nukentėjusiųjų banko sąskaitų kortelėmis siekiant pasisavinti jų darbo užmokestį.

VIDEO: Ispanijoje iš vergijos išlaisvinti 8 asmenys, visi jie – lietuviai

Atliekamo tyrimo sėkmei ir nusikaltimo iniciatorių suėmimui didelės reikšmės turėjo verslo įmonės, kurioje dirbo nukentėjusieji, bendradarbiavimas.

Įmonė, sužinojusi apie vykdomą nusikalstamą veiklą, pasisiūlė teisėsaugai bendradarbiauti, tyrimui pateikė turimus dokumentus ir duomenis.

Nevyriausybinė organizacija Cruz Blanca nukentėjusiesiems suteikė teisinę pagalbą, atskirą būstą, kitą reikiamą paramą.

Vergovėje rinko vaisius

Žemės ūkis yra vienas iš sektorių, kuriame užsiimti prekyba žmonėmis išnaudojimo darbui tikslais bando nusikalstamos grupuotės. Ypatingai jautrios yra tos darbų sritys, kur darbininkai reikalingi sezoniniam darbui, pvz., nuimant žemės ūkio derlių ūkiuose.

Prekiautojai žmonėmis savo aukas verbuoja apgaule. Aukos – daugiausiai užsieniečiai (iš Bendrijos ir trečiųjų šalių). Prekiautojų tikslas – neteisėtai išnaudoti žmones ir neteisėtai pelnytis iš jų darbo.

Prekyba žmonėmis yra viena iš prioritetinių Lietuvos policijos veiklos sričių, kuriai skiriamas ypatingas dėmesys, o ši tarptautinė operacija yra dar vienas sistemingas žingsnis šioje kovoje. Tuo pačiu, tai puikus glaudaus tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys, kuomet tarptautinės teisėsaugos bendruomenės dalys, sutelkusios pajėgas ir kompetenciją, pasiekia puikių rezultatų.

Prekyba žmonėmis taip pat yra viena iš prioritetinių Europos Sąjungos politinio ciklo (EMPACT) sričių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis