Savo poziciją dėl kaltinimų juodosios buhalterijos byloje Viktoras Uspaskichas yra ne kartą pareiškęs tiek duodamas paaiškinimus teismui (bet atsisakęs atsisakinėti į bet kokius teisėjų ar prokurorų klausimus), tiek beveik po kiekvieno posėdžio dalydamas interviu žiniasklaidai.
Jokios juodosios buhalterijos Darbo partijoje jis neorganizavo, nesukčiavo, visi byloje esantys neoficialios finansinės apskaitos dokumentai sukurti ne Darbo partijos teritorijoje, tikrų jo parašų niekur nėra, ir iš viso – ši byla politinė, oponentams siekiant bet kokia kaina sužlugdyti populiarų politiką. Tokie esminiai nuolat kartojami V.Uspaskicho argumentai.
Savo ruožtu tris dienas baigiamąją kalbą sakęs bylą kuruojantis prokuroras nuosekliai dėliojo argumentus apie tai, kaip Darbo partijoje veikė apgaulingos buhalterijos mechanizmas, o „darbiečių“ lyderis buvo už tai atsakingas.
V.Uspaskichas irgi gali kalbėti nors ir tris dienas. Tačiau kaltinamasis yra minėjęs, kad tardamas paskutinį žodį labai neišsiplės.
Anot V.Uspaskicho, prieš tai kalbėję advokatai visiškai sutriuškino prokuratūros sukurtą šios bylos istoriją. „Teismui reikia faktų ir įrodymų, o jūs nepateikėte nė vieno“, – turėdamas omeny prokurorą, pareiškė kaltinamasis.
V.Uspaskichas pareiškė kalbantis 10 000 Lietuvos žmonių vardu. Jis aiškino, kad Darbo partija buvo kuriama su nuoširdžia idėja.
Kaltinamasis kartojo, kad pats prokuroras šio teismo proceso metu ne kartą pripažino, kad slėpti mokesčius ir vesti juodąją buhalteriją „darbiečiams“ nebuvo pagrindinis tikslas. Svarbiausia jiems buvo užimti Lietuvoje valdžią. Prokuratūra tai įvardijo kaip grėsmę nacionaliniam saugumui.
Pasak V.Uspaskicho, toks požiūris prilygsta visų Darbo partijos narių kaltinimui tėvynės išdavimu. „Galite sulaukti visuotinių neramumų!“, – V.Uspaskichas pagrasino, kad esą nepagrįsti kaltinimai visai politinei organizacijai gali priversti žmones sukilti prieš valdžios ir teisėsaugos institucijas, nes jomis nepasitikės.
Atrodo, V.Uspaskichas yra pasiryžęs teisme išvardyti visus savo nuopelnus Lietuvos ekonomikai, energetikai. Taip pat jis gyrėsi padėjęs atstatyti ne vieną šventovę ir kasmet organizuojantis „Ledų šventę“, kurią pernai „be jokios reklamos“ aplankė 80 000 žmonių.
V.Uspaskichas dar pridūrė, kad sukūrė Lietuvoje apie 4 000 darbo vietų, jo įmonės į valstybės biudžetą yra sumokėjusios apie 1,5 milijardo litų mokesčių. Taip pat jis pridūrė su žmona sukūręs labdaros fondą, kuris parėmė daugybę skurstančių asmenų.
„Turėsit klausyti, prokurore, turėsit!“ – pareiškė V.Uspaskichas, bet po šios replikos sulaukė kolegijos pirmininkės pastabos, kad kaltinamojo baigiamoji kalba sakoma teismui ir jokių asmeniškumų čia negali būti.
Pakalbėjęs apie pusvalandį, V.Uspaskichas tarsi prisiminė, kad jo baigiamoji kalba turėtų būti apie bylą. Kaltinamasis pareiškė, kad bylos medžiagoje nėra nė vieno jo sukurto juodosios buhalterijos dokumento, nėra jokios operatyvinės jo kaltę įrodančios medžiagos.
V.Uspaskichas apgailestavo, jog negali užduoti klausimų teisėjų kolegijos nariams. Kaltinamajam jau dabar įdomu, ką teisėjai darys su visais jam mestais kaltinimais. Politikas sakė suprantantis, kad teismui teks dėl jų pasisakyti nuosprendyje arba apskritai grąžinti šią bylą prokuratūrai. V.Uspaskichas pareiškė, kad teismas, prokuratūra arba Lietuvos vyriausybė jų vardu privalės atsiprašyti Europos Parlamento, kad metė ten atstovų turinčios partijos nariams kaltinimus dėl sukčiavimo ir juodosios buhalterijos.
V.Uspaskichas prisipažino pykstantis ant buvusios buhalterės Nijolės Steponavičiūtės, kuri teisme jį yra pavadinusi melagiu. V.Uspaskichas atsikirto: esą būtent N.Steponavičiūtė prokuratūrai ir teismui teikė klaidingus duomenis. V.Uspaskichas taip pat apkaltino bylą kuruojantį prokurorą, kad jis keitė N.Steponavičiūtės parodymus taip, kad jie labiau atitiktų bylos medžiagą.
„Prokuroras ne pats sugalvojo susidoroti su Darbo partija. Jam pakišo visus šiuos dokumentus“, – pareiškė kaltinamasis.
Jis vėl pridūrė kategoriškai neigiantis bet kokius jam mestus kaltinimus, pareiškė neturėjęs ir netvarkęs jokių reikalų su pagrindine šios bylos liudytoja N.Steponavičiūte.
V.Uspaskichas prisiminė ir garsiąją Darbo partijos būstinėje atliktą kratą. Kaltinamasis pabrėžė, kad kratos protokole yra įrašyta esminė advokato pastaba, jog partijos teisininkas ir tuometė laikinoji vadovė Loreta Graužinienė šešias valandas nebuvo įleidžiami į krečiamas patalpas.
Kaltinamasis taip pat piktinosi, kad proceso metu liudyti į teismą nebuvo iškviesti keli itin svarbūs liudytojai: Saulius Makselis, Romas Ruškulis, pastarojo žmona. V.Uspaskichas svarstė, kad galbūt tuos asmenis imtų graužti sąžinė, ir jie teismui prisipažintų davę nurodymus buhalterėms klastoti finansinius dokumentus.
V.Uspaskichas aiškino, kad jei būtų žinojęs apie netinkamai tvarkomą Darbo partijos buhalteriją, tiktai užkirstų tam kelią. Pasak kaltinamojo, šiuo atveju netinka posakis, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.
„Kaip galima sakyti, kad Vonžutaitė organizavo ir buvo organizuotos grupės dalyvė, jei ji atsirado partijos centrinėje būstinėje vėliau nei Steponavičiūtė?“ – klausė V.Uspaskichas ir tikino, kad atsakymas į šį klausimą turėtų dominti visus šio proceso dalyvius ir teismą.
Kaltinamasis kartojo, kad to laikotarpio pradžioje, kai Darbo partija kaltinama dėl juodosios buhalterijos, nebuvo nei Vitalijos Vonžutaitės, nei Vytauto Gapšio: „Tai yra didžiulis melas ir nusikaltimas iš prokuroro pusės!“
Kaltinamasis aiškino, kad FNTT ir prokuratūra šioje byloje supainiojo Darbo partijos ir Uspaskichų šeimos lėšas. „Pinigai, skirti Padaigai ir Jaruševičiui, buvo mano šeimos lėšos“, – V.Uspaskichas aiškino, kad šias sumas priskyrę Darbo partijos juodajai buhalterijai, specialistai neteko galimybės atlikti bendrus skaičiavimus ir nustatyti tikslius galutinius skaičius.
V.Uspaskichui pakalbėjus ilgiau nei pusantros valandos, paskelbta trumpa pertrauka. Jos metu V.Uspaskichas žadėjo, kad kalbės nebeilgai.
Po pertraukos V.Uspaskichas vėl kalbėjo ne tiek apie bylą, kiek apie Lietuvos politines bei ekonomines peripetijas.
Kaltinamasis net prisiminė kadenciją baigusį prezidentą Valdą Adamkų ir citavo jo žodžius, kad Mažeikių naftos įmonė turi būti perduota amerikiečių kompanijai „Wiliams“.
„O gal iškelsite bylą prezidentei Daliai Grybauskaitei?“ – staiga paklausė paskutinio žodžio sakytojas.
Kaltinamasis pasakojo, kad neseniai prezidentė dalyvavo vienos šilumos ūkio įmonės atidaryme, o netrukus po to pasirašė dokumentus, kad ta įmonė galėtų tiekti vartotojams šilumą.
„Slabo? Negalite iškelti prezidentei tokio dalyko?!“ – išsišoko kaltinamasis V.Uspaskichas.
V.Uspaskichas pareiškė, kad Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą sukūrė Valstybės saugumo departamentas, vykdydamas politinių oponentų užsakymą.
V.Uspaskichas aiškino, kad sąmokslo kūrėjai niekaip negalėjo nieko blogo „prikabinti“ jam asmeniškai, todėl ieškojo jungiamosios grandies. Ja tapo Vitalija Vonžutaitė, įvardijama kaip tarpininkė tarp V.Uspaskicho ir juodosios buhalterijos tvarkytojų. Anot kaltinamojo, teisingai pastebėjo advokatas Arūnas Petrauskas, siūlęs į šią kaltinamąją žiūrėti ne 2013 m., o 2004 m. akimis. „Jauna, nepatyrusi... Apie grožį – skonio reikalas“, – kalbėjo V.Uspaskichas.
Kaltinamasis aiškino, kad eidamas Darbo partijos vadovo pareigas būdavo labai užsiėmęs, kartais dėl darbotvarkės intensyvumo jis net neturėdavo laiko išgerti kavos puodelio. Todėl V.Uspaskichą stebina, kad kažkas galvoja, jog būdamas toks užimtas jis dar turėjo laiko organizuoti juodąją buhalteriją ir viskam vadovauti.
„Ar jūs galvojate, kad aš esu supermenas, kažkoks skraidantis betmenas? Aš esu normalus žmogus!“ – tikino kaltinamasis.
Kaltinamasis svarstė, kad teisėjai nuosprendyje tikrai negalės parašyti, jog Uspaskichas yra supermenas, galintis vykdyti darbus už šimtą žmonių: „Ne, esu normalus, psichiškai normalus žmogus!“
V.Uspaskichas piktinosi, kad rinkimai į Seimą ir savivaldybių tarybas Lietuvoje vyksta laidotuvių nuotaikomis. Jo teigimu, kitose šalyse rinkimai yra šventė. Mūsų šalyje kitaip, nes politikams draudžiama linksminti rinkėjus.
„Nejaugi jūs galvojate, kad už kažkokį sausainuką ar Žvagulio dainą parsiduos žmogus? Ne!“ – pats paklausė ir pats atsakė kaltinamasis.
V.Uspaskichas kategoriškai atmetė visus kaltinimus, susijusius su Darbo partijos santykiais su dienraščiu „Respublika“ ir savaitraščiu „Laikas“. Kaltinamasis neigė prokuratūros versiją, kad „darbiečių“ užsakymas už dyką dalyti dienraštį potencialiems rinkėjams buvo tam tikra korupcijos forma, o savaitraštis apskritai buvo Darbo partijos ruporas.
Ne itin nuosekliai kalbėjęs, nuo temos prie temos šokinėjęs politikas vėl prabilo apie savo nuopelnus Lietuvai. „Ta mano tarnystė žmonėms yra nuoširdi, aš tą įrodžiau faktais ir darbais“, – kartojo kaltinamasis.
V.Uspaskichas kartojo ir tai, kad jei Darbo partijoje ir buvo organizuota juodoji buhalterija, tai darė ne jis, ne V.Gapšys ir ne V.Vonžutaitė.
V.Uspaskichas prasitarė, kad jo paskutiniam žodžiui pabaigti užteks gero pusvalandžio, tačiau teisėjų kolegijos pirmininkė paragino kaltinamąjį atsikvėpti ir grįžti į teismo tribūną po pietų pertraukos 13 val.
Beje, į teismo tribūną pirmadienį irgi besiruošiantis stoti kitas kaltinamasis, naujosios Darbo partijos (leiboristų) vadovas V.Gapšys per posėdžio pietų pertrauką sakė, kad jo kalba užtruks apie pusvalandį. V.Gapšiui akivaizdu, kad teismas turės jį išteisinti dėl visų kaltinimų (žr. vaizdo interviu).
Po pietų pertraukos vietą teismo tribūnoje vėl užėmė V.Uspaskichas.
Jis pabrėžė, kad šioje byloje teisiamo juridinio asmens – Darbo partijos – nebėra, todėl ji negali būti niekuo kaltinama.
Kaltinamasis siūlė grąžinti bylą prokuratūrai, kad jos atstovai galėtų suformuluoti, koks yra naujojo politinio darinio – Darbo partijos (leiboristų) – statusas šiame baudžiamajame procese.
V.Uspaskichas pranešė, kad jo užsakymu specialistai pateikė 20 puslapių išvadą apie teisinę situaciją, susiklosčiusią vieną partiją likvidavus, o kitą įkūrus.
Kaltinamasis kalbėjo, kad prokurorai nuo pat pradžių neslėpė tikslo uždaryti Darbo partiją. „Darbiečiai“ patys save uždarė, anot V.Uspaskicho, taip sutrukdydami prokurorui prisiimti už tai nuopelnus.
V.Uspaskichas vėl talžė bylą kuruojantį prokurorą S.Versecką. Pasak kaltinamojo, prokuratūra šioje byloje diskreditavo teisingumo sistemą Lietuvoje, nes esą apšmeižė jį ir visą Darbo partiją. V.Uspaskichas kaltina prokuratūrą darius „šou“. Kaltinamasis priekaištavo S.Verseckui dėl viešų komentarų apie šią bylą dar nesibaigus teisminiam procesui.
Anot kaltinamojo, laisva valia stojęs prieš teismą, jis tikėjosi teisingumo, tačiau pasijuto patekęs į teisinę mėsmalę. Tai, kas vyksta, V.Uspaskichas įvardijo Linčo teismu. „Visuomenės akyse aš jau esu nuteistas“, – gailėjo savęs kaltinamasis.
Jis pridūrė, kad vis dėlto yra vilčių, jog šioje byloje teismas priims pagrįstą, objektyvų sprendimą.
V.Uspaskichas svarstė, kad prokuroro jam siūloma 6 metų laisvės atėmimo bausmė visiškai neadekvati. Anot kaltinamojo, jei jis, kaip visuomeniniais pagrindais dirbęs politinės organizacijos atstovas, ir būtų pripažintas kaltu dėl aplaidumo, kai neužkirto kelio kai kurioms buhalterinėms negerovėms, blogiausiu atveju jis galėtų būti baudžiamas pinigine bauda.
V.Uspaskichas kartojo, kiek jau jam kainavo ši byla: sveikatos, laiko, pinigų.
„Esu žmogus, kuris galėjo suklysti, bet nesu nusikaltėlis“, – mušėsi į krūtinę V.Uspaskichas.
Kaltinamasis pareiškė paskutinio žodžio pabaigoje pasirengęs išvardinti, dėl ko yra kaltas.
Esą jis turėjo būti rūpestingesnis ir atidesnis, prižiūrėdamas, kaip Darbo partijoje tvarkomi finansiniai reikalai.
V.Uspaskichas liejo apmaudą dėl to, kad už vėlavimą į vieną teismo posėdį yra gavęs 4 000 litų baudą. Jo teigimu, tąsyk jis maldavo medikų jį paleisti, o galiausiai tiesiog pabėgo iš ligoninės, nes buvo davęs teismui pažadą atvykti į posėdį laiku. V.Uspaskichui apmaudu, kad jo, vėluojančio vos keliasdešimt minučių, prokuroras ir teisėjai nepalaukė.
„Galite mane sušaudyti, galite uždaryti mane į kalėjimą iki gyvos galvos – iki gyvenimo pabaigos neisiu prieš savo tiesą!“ – V.Uspaskichas pareiškė niekuomet nepripažinsiantis kaltinimų dėl juodosios buhalterijos organizavimo Darbo partijoje.
V.Uspaskichui, pirmadienį kalbėjusiam beveik 4 valandas, ir kitiems trims kaltinamiesiems pasakius paskutinius žodžius, teisėjai išėjo rašyti nuosprendžio, kurį numatoma skelbti liepos 12 dieną 13 val.