Per 2016 metus Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras gavo 66 pranešimus apie įvairius su paieškos ir gelbėjimo bei taršos incidentais susijusius įvykius. 26 iš šių pranešimų buvo susiję su žmonių paieškos ir gelbėjimo operacijų organizavimu, 9 su vandens tarša, 26 pranešimai buvo susiję su įvairios kitos pagalbos suteikimu laivų įguloms ir keleiviams, laivų gedimais ir gaisrais juose, taip pat kita pagalba jūroje ir Kuršių mariose. 5 pranešimai buvo klaidingi.
Reaguojant į gautus pranešimus buvo išgelbėti 135 asmenys.
Į 26 iš minėtų 66 pranešimų buvo reaguota, organizuojant paieškos ir gelbėjimo operacijas. 11 iš jų vyko Kuršių mariose ir Klaipėdos uoste, 15 -Baltijos jūroje. Šių operacijų metu buvo išgelbėti 135 asmenys, daugiausia – 95 – išgelbėti Kuršių mariose, iš jų 82 nukelti nuo aižėjančio ledo metų pradžioje.
Per metus buvo gauti du pranešimai apie žmonių paieškos poreikius, tačiau
pradėjus paieškas gauta patikslinta informacija apie du rastus, tačiau jau nuskendusius asmenis.
Reagavo į taršos incidentus
Per praėjusius metus Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras reagavo į 9 pranešimus apie taršos atvejus, iš kurių 3 užfiksuoti Baltijos jūroje ir 6 – Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Gauta informacija koordinuojant JGKC buvo perduota teršalų likvidavimą vykdančioms tarnyboms, kurios ėmėsi atitinkamų priemonių vandens taršos mastui nustatyti ir taršai likviduoti.
Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras reagavo į 26 pranešimus, susijusius su įvairios pagalbos suteikimu laivų įguloms ir keleiviams, laivų gedimais ir gaisrais juose, taip pat kita pagalba jūroje ir Kuršių mariose. Į šiuos pranešimus buvo sureaguota reikiamos pagalbos suteikimo koordinavimu.
Praeitais metais Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras taip pat gavo 5 klaidingus aliarmo signalus ir nelaimės pranešimus, persiųstus iš Bendrojo pagalbos centro ir laivuose esančių radijo stočių. Kiekvienas toks gautas pranešimas buvo išaiškintas ir pripažintas kaip žmogiškoji klaida.
Daugiausia pranešimų apie paieškos ir gelbėjimo įvykius Jūrų gelbėjimo
koordinavimo centras gavo iš Bendrojo pagalbos centro trumpuoju numeriu
112, kiti pranešimai buvo gauti iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos
Pakrančių apsaugos rinktinės, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos
dispečerinės, policijos, Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir užsienio
šalių Jūrų gelbėjimo koordinavimo centrų, taip pat pavienių asmenų. Jūrų
gelbėjimo koordinacinio centro esminė užduotis – organizuoti, efektyviai
koordinuoti ir vadovauti įvairioms gelbėjimo ir taršos likvidavimo
operacijoms, kurias dažniausiai atlieka kitos valstybinės institucijos ir
tarnybos.
Dalyvavo pratybose
2016 m. kovo 9 d. Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras,
DFDS keltas „Optima Seaways“ ir Klaipėdos uosto kateris „Žaibas“ dalyvavo nacionalinėse gelbėjimo pratybose, vykusiose Klaipėdos uosto akvatorijoje.
Pagal pratybų scenarijų iš kelto, kuriame nutekėjo kenksmingos medžiagos,
buvo evakuojami keleiviai.
2016 m. gegužės 17 ir 27 d. Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras dalyvavo
narų medicininės evakuacijos pratybose, vykusiose Lietuvoje vykusių tarptautinės istorinių minų paieškos ir nukenksminimo Baltijos jūroje operacijos „Open Spirit 2016“ metu.
2016 m. birželio 20–22 d. Karinės jūrų pajėgos organizavo tarptautines teršimo incidentų likvidavimo pratybas „Balex Delta 2016“. Pratybų metu buvo vykdoma taršos žvalgyba iš oro, teršimo incidentų likvidavimas Baltijos jūroje ir Lietuvos priekrantės vandenyse, taip pat organizuotas praktinis seminaras. Pratybose dalyvavo 14 laivų iš 8 Baltijos jūros regiono šalių – Danijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos, taip pat Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis „Eurocopter Dauphin“. Pratybose taip pat dalyvavo 120 pareigūnų iš įvairių Lietuvos ir Latvijos tarnybų ir institucijų, vykdančių taršos likvidavimo darbus jūros pakrantėje, taip pat 50 pratybų stebėtojų, atstovaujančių įvairioms, su taršos stebėjimu, likvidavimu bei saugumu jūroje, susijusioms organizacijoms iš įvairių Europos šalių.
2016 m. rugpjūčio 2-3 d. Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras dalyvavo Karinių oro pajėgų organizuotose orlaivių įgulų narių gelbėjimo iš vandenyje nuskendusios technikos gelbėjimo pratybose „Baltic Bikini 2016“.
2016 m. spalio 19 d. Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras kartu su Akcinės bendrovės „Orlen Lietuva“ Būtingės naftos terminalu ir UAB „Orlen Apsauga“ pajėgomis dalyvavo planinėse kovos su naftos tarša pratybose, vykusiose Būtingės naftos terminalo akvatorijoje.
Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras – Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų
pajėgų padalinys, savo veiklą pradėjęs 2009 m. sausio 1 d. Šio centro
uždaviniai yra organizuoti, koordinuoti ir vadovauti žmonių paieškos ir
gelbėjimo darbams paieškos ir gelbėjimo rajone, taip pat organizuoti,
koordinuoti ir vadovauti naftos, kenksmingų medžiagų išsiliejimų ir kitų
teršimo incidentų likvidavimo darbams jūros rajone.