Dėl įtarimų Justinos Šikšniūtės nužudymu 48 valandoms sulaikytas 23 metų šilutiškis Valdas Jankauskas tolesnio ikiteisminio tyrimo metu turėtų būti laikomas suimtas.
Tuo įsitikinę Klaipėdos apygardos prokurorai trečiadienio popietę kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą dėl griežčiausios kardomosios priemonės įtariamajam skyrimo.
Prokurorai ikiteisminio tyrimo teisėjo paprašė leidimo laikyti V.Jankauską suimtą maksimalų terminą – 3 mėnesius.
Trečiadienį konvojaus pareigūnų į teismą atvežtas įtariamasis ypatingų emocijų neparodė. Vaikinas nedengė veido ir nesislapstė nuo fotografų, tačiau galvą beveik nuolat laikė nuleidęs ir nieko kalbėjo. Prieš teismo posėdį V.Jankauskas tik pasitarė su savuoju advokatu Edvardu Staponkumi.
Išklausęs prokuroro Aurelijaus Stanislovaičio argumentus, teismas visiškai tenkino prašymą dėl leidimo skirti įtariamajam maksimalią griežčiausią kardomąją priemonę (3 mėn.).
„Teismas konstatavo, kad siekis užtikrinti netrukdomą ikiteisminį tyrimą, įtariamojo dalyvavimą procese ir užkirsti kelią naujų nusikaltimų darymui gali būti įgyvendintas tik paskyrus įtariamajam griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą,“ – pažymima teismo atstovo pranešime.
Dėl leidimo suėmimo terminą pratęsti į teismą teks kreiptis pakartotinai.
Šiandienė Klaipėdos miesto apylinkės teismo nutartis dar neįsiteisėjo, ji per 20 dienų gali būti skundžiama apeliacine tvarka.
20-metė iš Mažeikių rajono prapuolė sekmadienio vakarą, kai buvo sutarusi su V.Jankausku kaip pakeleivė važiuoti iš Saugų (Šilutės r.) į Klaipėdą. Tačiau uostamiesčio studentė dingo. Sulaikytas įtariamasis klaidino tyrėjus, kad merginą įmetė į Minijos upę Sakučių kaime, tačiau Justinos palaikai rasti Macikuose, netoli nuo V.Jankausko šeimos namų.
Dėl nesuvokiamo žvėriško išpuolio prieš šviesiaplaukę merginą sukrėstiems Lietuvos gyventojams šiomis dienomis sunku skaityti tai, kas parašyta Baudžiamajame kodekse (BK): už žmogžudystę Lietuvoje baudžiama nuo 7 iki 15 metų.
J.Šikšniūtės nužudymo byloje kaltinimai akivaizdžiai bus formuluojami pagal sunkesnę BK straipsnio dalį: minimali bausmė žudikui gali būti 8 metai, jei nustatoma, kad, pavyzdžiui, nusikaltimas įvykdytas dėl chuliganiškų ar savanaudiškų paskatų, kankinant ar kitaip itin žiauriai, siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą. Jei teismas tokiu atveju norėtų skirti itin griežtą bausmę, formaliai įmanomas įkalinimas iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Paprastai žmogžudysčių bylos teismus pasiekia sąlyginai greitai: ikiteisminiai tyrimai pabaigiami per kelis mėnesius ar pusmetį. Tačiau sudėtingesniais atvejais, ypač, jei laukiama sudėtingų ekspertizių išvadų, tai gal užsitęsti ir metus, ir ilgiau. Būtina sąlyga, kad įtariamasis galėtų būti teisiamas – neturi likti jokių abejonių, kad asmuo yra pakaltinamas.