Po skandalo – staigi generalinės prokurorės reakcija: posūkis Kauno gimnazisto egzekucijos byloje

Pavasarį buvo pranešta apie paauglį, atsidūrusį Kauno ligoninėje po brutalaus jaunuolių grupės užpuolimo. Netrukus ėmėsi aiškėti 16-mečio egzekucijos žiaurumai, jam padarytos fizinės bei psichologinės žalos mastas, todėl nukentėjusiojo šeima ir visuomenė vylėsi byloje teisingumo. Dabar viešai prabilti ryžosi nepilnamečio šeimos narys, socialiniame tinkle griežtai sukritikavęs teisėsaugos darbo rezultatą bei bendrą požiūrį. Šeimą pribloškė žinia iš prokurorės apie ikiteisminio tyrimo nutraukimą. Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pradėjo sprendimą priėmusios prokurorės veiksmų patikrinimą.
Aistė Česaitienė ir Nida Grunskienė
Aistė Česaitienė ir Nida Grunskienė / 15min montažas

Ne tik mušė, bet ir reketavo

Dramatiškiau egzekucijos aplinkybės skamba pačios šeimos akimis ir socialiniame tinkle pasisakiusio paauglio šeimai artimo komunikacijos specialisto Jauniaus Špakausko žodžiais: „Mūsų nepilnametis vaikas, dar balandį po pamokų vienoje Kauno gimnazijoje buvo sučiuptas prie mokyklos jaunuolių grupės, prievarta nutemptas į greta esantį miškelį, ir žiauriai sumuštas. Iš vaiko buvo reikalaujama ir pinigų.

Įbaugintas ir sukrėstas mūsų vaikas kurį laiką atsisakė lankyti mokyklą.

Kreipėmės į mokyklos direktorę, švietimo skyrių, policiją, ėmėmės teisinių priemonių, kad būtų atkurtas teisingumas, bet svarbiausia – užtikrintas vaiko saugumas!

Bebaimiai jaunieji nusikaltėliai net pradėjus ikiteisminį tyrimą, mūsų vaiką terorizavo sutiktą Kauno centre.

Matote, bebaimiai jaunieji nusikaltėliai net pradėjus ikiteisminį tyrimą, mūsų vaiką terorizavo sutiktą Kauno centre.

Galiausiai aukai ir šeimos nariams, o ne budeliams teko pakeisti mokyklą.

Lietuvos valstybę ir jos žmones ginti turinti prokurorė Aistė Česaitienė pirmiausiai apkaltino, kad mūsų vaikas „per jautrus“.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Prokurorė Aistė Česaitienė
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Prokurorė Aistė Česaitienė

Kritikos – ir policijos tyrėjai

Dalis kritikos dėl veiksmų per šį tyrimą bei požiūrio, skiriama ir policijai.

„Mūsų sąžiningai mokamais dideliais mokesčiais išlaikoma policijos tyrėja pradžioje teigusi, kad tyrimas bus išspręstas greitai, nes situacija – jautri, po žiniasklaidos straipsnio pranešė, kad byla bus nagrinėjama „įprasta tvarka“, o vėliau nutrauktas suėjus lygiai 6 mėn. Malonus sutapimas – paskutinę įstatyme numatyto termino dieną“, – įraše „Facebook“ tinkle piktinasi ir ironijos neslepia paauglio šeimos narys.

Kauniečio žodžiais tariant, iš 6 budelių, teliko vos vienas kaltininkas, kuris spardė ir daužė vaiką. Kitas jaunasis nusikaltėlis reketavęs, spaudęs, žeminęs – nekaltas. Ratu stovėję egzekucijos liudininkai „tik žiūrėjo kitur, į kitas puses“, ir „nieko nematė“.

Jis taip pat pažymi, kad liko neatlyginta jokia žala. „Mums kreipiantis, rengiant civilinį ieškinį, nebuvo pasiūlyta nieko – tyrimas nutrauktas neatlyginus nei turtinės, nei neturtinės žalos“, – stebisi J.Špakauskas.

Pradėjo tarnybinį patikrinimą

Dėl šios situacijos komentaro 15min penktadienį kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą. Jos atstovė paprašė užklausą pateikti raštu, o atsakymas 15min netrukus atsiųstas iš pagrindinės prokurorų būstinės Vilniuje.

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad susipažinusi su penktadienį jai atsiųsta informacija, susijusia su ikiteisminiu tyrimu, kuris buvo pradėtas šių metų pavasarį dėl įtariamo smurto prieš nepilnametį Kaune, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl šiam ikiteisminiam tyrimui vadovavusios Kauno apylinkės prokuratūros prokurorės Aistės Česaitienės veiksmų.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Nida Grunskienė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Nida Grunskienė

N.Grunskienė pavedė šį patikrinimą atlikti Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriui.

Motyvavo, kad duomenys neskelbtini

Savo ruožtu portalas delfi.lt cituoja, ką anksčiau yra sakiusi bylą kuruojanti prokurorė Aistė Česaitienė, vengimą kalbėti apie tyrimo esmę motyvavusi taip: „Draudžiama skelbti duomenis apie nepilnamečius įtariamuosius ir nukentėjusiuosius pagal Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 177 str. Žurnalistams irgi ne pro šalį būtų pasidomėti baudžiamąjį procesą reglamentuojančiu kodeksu ir juose nurodyta tvarka, atitinkamais straipsniais, reglamentuojančiais nepilnamečių tyrimą.“

Beje, 15min kovo mėnesį pranešė apie kitą smurtinę istoriją, kai Kauno rajone nepilnamečių sumuštas 13-metis atsidūrė ligoninėje.

Kaip tuomet skelbė Policijos departamentas, kovo 3 d. apie 17 val. Kauno rajono Karkazų kaime, apleistame statinyje, keturi nepilnamečiai sumušė 2010 metais gimusį paauglį. Minėta, kad nukentėjusysis paguldytas į ligoninę, o policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo mažamečiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų