Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kauno teismas uždraudė tvirkintojui artintis prie vaikų, tačiau jis toliau šmėžavo mokyklose?

Vis dažniau į paviršių kylančios vaikų tvirkinimo istorijos vėl iškėlė ne kartą aptarinėtą klausimą: reikia viešo teistų pedofilų registro ar ne? Štai žymus moksleivių mentorius Remigijus Jakštys nuteistas dėl paauglių tvirkinimo, teismas jam uždraudė artintis prie vaikų, tačiau kaunietis ir toliau mezgė ryšius su mokyklomis. Ar šios žinojo faktus apie mentorių, o gal toks teismo draudimas yra niekinis?
Remigijus Jakštys,
Remigijus Jakštys / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kovo 12 dieną 15min publikavo straipsnį apie 24-erių metų kaunietį Remigijų Jakštį, visuomenėje kūrusį po laiminga žvaigžde gimusio ir dar mokykloje sėkmingos bendrovės direktoriumi tapusio jaunojo verslininko įvaizdį.

Ne kartą žiniasklaidos kalbintas vaikinas tikino esąs atsidavęs dirbti Lietuvos jaunimui.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Remigijus Jakštys
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Remigijus Jakštys

Išgarsėjo jis dėl įvairios veiklos ir nuolatinio darbo su mokiniais, netgi įkūrė jiems skirtą karjeros akademiją VšĮ „Mokinio karjera“. Įstaiga skelbėsi įgyvendinanti programas moksleiviams, kurių metu šie galėjo neatlygintinai praktikuotis ir susipažinti su skirtingomis darbo sritimis.

R.Jakštys praktikantus veždavosi į kelionės, apgyvendindavo juos savo bute Kaune. Besipraktikuojančių nepilnamečių tėvams buvo brėžiama savarankiško gyvenimo mokyklos iliuzija.

Vaikinas mėgdavo lankytis įvairiose plačiai duris jam atvėrusiose Lietuvos mokyklose, kur vesdavo paaugliams motyvacines paskaitas, organizuodavo keliones mokinių grupėms.

„Pats paskambinu mokyklai, papasakoju, kas esu ir kad noriu atvažiuoti. Jie pasižiūri mano CV ir priima pas save. Akis į akį susitikau jau su 15 tūkst. šalies moksleivių. Aš stengiuosi auginti jaunąją kartą, rūpinuosi šalies ekonomika“, – taip dar 2016 metais 15min duotame savo interviu teigė jaunuolis.

Tad neseniai plačiai apskriejusi žinia apie tai, jog įkurta karjeros agentūra moksleiviams R.Jakštys naudojosi kaip galima priedanga vaikams tvirkinti, šokiravo ne vieną.

Uždraudė artintis prie vaikų

2021 metų gruodžio 13 dieną Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nuosprendžiu R.Jakštys pripažintas kaltu dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo. Nustatytos keturios atliktos nusikalstamos veikos.

Už jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimą baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 5-erių metų. R.Jakštys išsisuko ganėtinai lengvai – skirtas 1 metų 1 mėnesio ir 10 dienų laisvės apribojimas.

Vietoj numatytos intensyvios priežiūros žymiajam mentoriui tik uždrausta visą bausmės atlikimo laiką lankytis įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai, taip pat uždrausta bendrauti su nepilnamečiais.

Galima teigti, R.Jakštys teismo sprendimu neteko galimybės vykdyti savo veiklos. Bet... Toliau ją vykdė ir vėl įkliuvo į teisėsaugas rankas. Ar buvo reali galimybė tam užbėgti už akių?

„Kodėl net po pirmo teismo sprendimo jis laisvai įeidavo į mokyklas Kaune, tebereklamavo savo įstaigos paslaugas? Kiek man žinoma, apie Remigijaus Jakščio pavojingumą buvo informuota Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, bet ar ėmėsi kokių veiksmų, neaišku. Čia ir pasirodo, kad neveikia jokie nurodymai tikrintis duomenų bazėse. Reikia Seksualinių nusikaltėlių registro“, – tokio skaitytojos laiško po publikacijos kovo mėnesį sulaukė 15min.

Pasak jos, R.Jakštys veikė gudriai: sutartys būdavo sudaromos per tutolabs.lt, o ši svetainė taip ir liko neaiški, – niekas nežino jos tikslių savininkų ir kaip jie gali būti susiję su R.Jakščiu. Per šią svetainę mentorius organizavo moksleivių keliones.

Mokyklos buvo perspėtos

Ar 2021 metų gruodžio 13 dieną Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams priėmus apkaltinamąjį nuosprendį, apie R.Jakščio pavojingumą ir jam galiojantį draudimą artintis prie vaikų buvo informuotos visos šalies švietimo įstaigos? Jei buvo informuotos, kodėl kai kurios galimai nepaisė draudimo, leisdamos R.Jakščiui toliau vykdyti savo nusikalstamą veiklą?

Šiuos klausimus 15min uždavė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Mokiniai
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Mokiniai

Atsakydama ministerija paaiškino, kad, esant teismo draudimui lankytis įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai, nebendrauti su nepilnamečiais, Probacijos tarnyba kreipiasi į savivaldybių švietimo skyrius su prašymu informuoti mokymosi įstaigas apie konkretų asmenį ir jam taikomą draudimą.

Nurodoma, esant šio draudimo pažeidimui, informuoti Probacijos tarnybą.

Su tokiu pačiu prašymu tarnyba kreipiasi ir į vaiko teisių apsaugos skyrius.

Be to, atsakingi pareigūnai lankosi dėl nepilnamečių tvirkinimo nuteisto asmens gyvenamojoje vietoje ir tikrina, ar lankymosi metu kartu su juo nėra nepilnamečių vaikų.

Kauno miesto savivaldybė ministerijai patvirtino, kad raštą iš Probacijos tarnybos apie R.Jakščiui galiojantį teismo sprendimą gavo 2022 metų balandžio 19 dieną (prabėgus keturiems mėnesiams po apkaltinamojo teismo nuosprendžio priėmimo). Švietimo įstaigos su tuo raštu neva buvo supažindintos.

„Užtikrinti vaikų saugumą mokykloje yra mokyklos, ten dirbančių suaugusiųjų žmonių pareiga. Mokyklos turi savo vidaus tvarkas, ir neretai į jas be išankstinio susitarimo su mokytoju ar administracija nėra įleidžiami jokie pašaliniai asmenys.

Raginame mokyklas atidžiai tikrinti neformaliojo švietimo veiklų teikėjus, atsižvelgti į gaunamą tarnybų informaciją ir informuoti jas, jei kyla įtarimų ar pažeidimų“, – 15min atsiųstame komentare teigė ministerija.

Atvejis – nekasdienis

Ar nors viena mokykla pranešė apie jos teritorijoje pastebėtą R.Jakštį, ar fiksuoti teismo sprendime numatyto draudimo bendrauti su nepilnamečiais pažeidimai? Šiuos klausimus 15min uždavė Probacijos tarnybai.

Komentuodama situaciją, Rasa Šošič, Probacijos tarnybos Turto valdymo skyriaus vedėja, atkreipti dėmesį, kad 2021 metų gruodžio 31 dienos Kauno apylinkės teismo nuosprendis dėl R.Jakščio įsiteisėjo 2022 metų kovo 10 dieną. Probacijos tarnybos Kauno skyrius jį gavo 2022 metų kovo 24 dieną.

„Kovo 29 dieną nuteistasis atvyko į Probacijos tarnybą ir buvo supažindintas su bausmės atlikimo tvarka bei sąlygomis. Informacinis pranešimas Vaiko teisių apsaugos tarnybai buvo pateiktas balandžio 11 dieną, o savivaldybių švietimo skyriams – balandžio 19 dieną.

Atvejis – nekasdienis, tad prireikė šiek tiek laiko, kad būtų tinkamai sudėlioti šio teismo įpareigojimo praktinio įgyvendinimo vykdymo ir kontrolės procesai“, – pripažino R.Šošič.

Pasak jos, baudžiamoji byla, kuri šiuo metu nagrinėjama Kauno apylinkės teisme, yra susijusi su R.Jakščio dar iki 2022 metų kovo 10 dienos nuosprendžio įsiteisėjimo galimai padarytais nusikalstamais veiksmais. Taigi tuo metu bausmė dar nebuvo pradėta taikyti, o R.Jakštys nebuvo laikomas nuteistu.

Probacija fiksavo pažeidimų

Probacijos pareigūnų apsilankymų gyvenamojoje vietoje metu pas prižiūrimą asmenį, kaip tikino Probacijos tarnybos atstovė, nepilnamečių rasta nebuvo.

Vis dėlto, bausmės atlikimo metu sulaukta informacijos iš atitinkamų institucijų apie tai, jog R.Jakštys pažeidė jam skirtus įpareigojimus.

Erikas Ovčarenko/BNS/Kauno probacijos tarnyba
Erikas Ovčarenko/BNS/Kauno probacijos tarnyba

Probacijos tarnyba nedelsdama, teisės aktų nustatyta tvarka, kreipėsi į teismą dėl bausmės pakeitimo griežtesne, tačiau šį teikimą teismas atmetė.

„Daugiau duomenų, kad nuteistasis lankosi mokyklose ar vietose, kur yra nepilnamečių, Probacijos tarnyba neturi“, – patikino R.Šošič.

Suprasdama situacijos aktualumą, tarnyba yra pasirengusi dar aktyviau bendradarbiauti su vaiko teisų specialistais, savivaldybių švietimo skyrių atstovais, mokyklų vadovais, kad būtų užtikrinamas tinkamas teismo įpareigojimo įgyvendinimas.

Vėl teisiamas

Vis dėlto, šiuo metu Kauno apylinkės teismas rengiasi atversti dar vieną bylą, kurioje R.Jakščiui pareikšti sunkūs kaltinimai.

15min duomenimis, jam pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 153 straipsnio 1 dalį – jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimas.

Kaltinamas žymusis mentorius tuo, kad nuo 2021 metų rugpjūčio vidurio iki 2021 metų spalio 17 dienos ir nuo 2021 metų gruodžio 11 dienos iki 2022 metų vasario 27 dienos (kai jau buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis) skirtinguose butuose bei viešbučiuose, suprasdamas nukentėjusiųjų jaunesnį nei 16 metų amžių, sistemingai, tiksliai, ikiteisminio tyrimo metu nenustatytą skaičių kartų, nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, bendrais veiksmais tenkino savo lytinę aistrą oraliniu ir kitokio fizinio sąlyčio būdu, taip pažeisdamas nukentėjusiųjų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

Taip pat jam pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 1511 straipsnio 1 dalį (baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų) dėl to, kad nuo 2021 metų rugpjūčio 27 dienos iki 2021 metų rugpjūčio 29 dienos ir nuo 2021 metų gruodžio 11 dienos iki 2022 metų vasario 27 dienos jis, nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, tenkino savo lytinę aistrą su 15-os metų amžiaus nukentėjusiaisiais kitokio fizinio sąlyčio būdu, taip pažeisdamas jų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

Siūlė pinigų

Toliau kaltinimai R.Jakščiui tik sunkėja. Manoma, kad jis vienam nepilnamečiui už lytinius santykius su juo galėjo siūlyti net pinigų.

Nuo 2021 metų lapkričio vidurio iki 2022 metų vasario 11 dienos, žinodamas, kad nukentėjusysis yra nepilnametis, suteikęs jam nenustatytą kiekį pinigų, mokėdamas už keliones į užsienį bei Vilnių, apgyvendinimą viešbučiuose, pirkdamas įvairius drabužius, mokėdamas už pramogas nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, R.Jakštys kaltinamas tenkinęs savo lytinę aistrą su 17-os metų amžiaus nukentėjusiuoju, taip pažeisdamas jo seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

R.Jakštys kaltinamas ir nesunkiu šio paauglio sveikatos sutrikdymu.

Yra įtarimų, kad nuo 2021 metų lapkričio vidurio iki 2022 metų vasario 11 dienos, tiksliau ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu laiku, bute, taip pat viešbučio kambariuose, tenkindamas savo lytinę aistrą su nepilnamečiu, pažeidžiant jo seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą, R.Jakštys sutrikdė to paauglio psichinę sveikatą, padarydamas jam potrauminio streso sutrikimą, kuris atsirado nuo jo nusikalstamų veiksmų.

Už tai baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Belieka kelti klausimą: jei apie tai, kad R.Jakštys teisiamas ir pripažintas kaltu dėl nepilnamečių tvirkinimo, būtų viešai kalbama dar 2021 metais, ar būtų buvusios apsaugotos antrosios bylos aukos? Ar tėvai būtų dėję parašus ant jų sūnų praktikos pas R.Jakštį sutarčių?

Seksualinio pobūdžio bylų uždarumas turi savo privalumų, bet, akivaizdu, ir ryškių trūkumų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne