Kovojantys už pagalbos numerio 033 išsaugojimą apkaltinti korupcija

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK) surengta diskusija dėl Greitosios medicinos pagalbos (GMP) iškvietimo numerio 033 integravimo į Bendrojo pagalbos centro (BPC) numerį 112 gali išvirsti į didelį skandalą. Diskusijos metu TTK narys Vitalijus Gailius pareiškė, kad numerio 033 išsaugojimu suinteresuoti asmenys tiesiog pelnosi iš šios sistemos.
Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas lankėsi Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stotyje
Asociatyvi iliustracija / 15min nuotr.

Vidaus reikalų ministerija planuoja, kad nuo 2019 metų turėtų likti vienintelis pagalbos numeris – 112.

Tačiau tokiems planams priešinasi GMP stočių darbuotojai, jie dar birželio

Mato Dauginio/15min.lt nuotr./Į mitingą Vilniaus centre medikai suvažiavo ir greitosios pagalbos automobiliais
Mato Dauginio/15min.lt nuotr./Į mitingą Vilniaus centre medikai suvažiavo ir greitosios pagalbos automobiliais

pabaigoje surengė mitingą prie Vyriausybės. Jų teigimu, sprendimas palikti tik numerį 112 sulėtintų medikų reagavimą ir kai kuriais atvejais galėtų sutrukdyti išgelbėti žmonių gyvybes.

Dėl šios pertvarkos visi Vilniaus GMP dispečeriai vasaros pradžioje buvo padavę prašymus išeiti iš darbo, tačiau vėliau liko pareigose, o jų prašymus patenkinęs buvęs Vilniaus GMP stoties vadovas Tadeušas Rodzas iš pareigų atleistas likus dienai iki kadencijos pabaigos. Atleidimo motyvu tapo konstatuoti šiurkštūs darbo pareigų pažeidimai.

Trečiadienį komiteto posėdyje Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sakė, kad šiuo metu apie 70 proc. visų skambučių priima BPC.

„Jei nesujungsime tų telefono numerių, 033 natūraliai išnyks per 5-6 metus, tai rodo skambučių skaičius į 033, nes jauni žmonės naudojasi 112, galbūt tą numerį 033 dar prisimena vyresni žmonės“, – sakė E.Misiūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitalijus Gailius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitalijus Gailius

Tuo tarpu V.Gailius pareiškė, kad numerio 033 išsaugojimu yra suinteresuoti žmonės, kurie pelnosi iš techninės įrangos pardavimo šiai sistemai.

„Parlamentinė kontrolė ne kartą dėl to vykdė tyrimą. Esmė labai paprasta – kas pirks geležį (red. past. – techninę įrangą)? Šiuo atveju numerį 033 norima išsaugoti tam, kad būtų perkama geležis. Šie faktai grindžiami objektyviais duomenimis, kadangi asmenys, stovintys už 033 išsaugojimą, yra tiesiogiai susiję su ūkio subjektais, iš kurių yra perkama ši geležis.

Geležis perkama iš asmenų, dirbančių šioje sistemoje, iš su jais susijusių įmonių. Ir tie duomenys yra Specialiųjų tyrimų tarnyboje. Galima įvardinti fizinius ir juridinius asmenys, kas su tuo susiję. Apie tai žino vidaus reikalų ministras“, – kalbėjo V.Gailius.

Po šių žodžių buvo nuspręsta, kad Sveikatos apsaugos ministerija pateiks TTK duomenis, kiek tiksliai lėšų per pastaruosius penkerius metus buvo išleista techninės įrangos palaikymui ir jos pirkimams.

Be to, kai kuriems komiteto nariams buvo neaišku, kodėl numerio 033 išlaikymui skiriamos lėšos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Posėdyje dalyvavusi sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė paaiškino, kad tokia situacija yra susidariusi, nes biudžete tiesiog neskiriama lėšų šiai sistemai, todėl kito kelio kol kas nėra.

Komiteto posėdžio metu taip pat nutarta siūlyti Valstybės kontrolei atlikti auditą dėl privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų panaudojimo greitosios medicinos pagalbos dispečerinių tarnybų veiklai finansuoti teisėtumo, įskaitant lėšų panaudojimą dispečerinėms išlaikyti, įrangai įsigyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai