„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 04 24 /14:57

Kriminalistų smūgis į „Facebook“ persikėlusiems narkotikų platintojams – sulaikytas 31 asmuo

Skelbiama apie sėkmingą Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) atliktą operaciją, kai pareigūnai išaiškino sukčiavusią ir internetu narkotines medžiagas platinusią asmenų grupę – iš viso buvo sulaikytas 31 asmuo, jų amžius nuo 18 iki 25 metų, taip pat į teisėsaugos akiratį pakliuvo ir keli nepilnamečiai.
 Pasiūlymų įsigyti narkotikų socialiniuose tinkluose – apstu
Pasiūlymų įsigyti narkotikų socialiniuose tinkluose – apstu / 15min/Linos Zaveckytės nuotr.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris pristatė operaciją, kurios metu buvo suduotas smūgis į internetą persikėlusiems narkotikų prekeiviams.

„Policija ilgą laiką stebėjo uždaras grupes socialiniame tinkle „Facebook“, kur buvo platinami narkotikai. Antradienį vyksta operacija, kurios metu šios grupės uždaromos.

Palaikome pakankamai gerus santykius su „Facebook“ atstovais, keičiamės informacija ir bendradarbiaujame. Gaudavome pakankamai didelius kiekius skundų iš gyventojų ir patys stebėdavome šią situaciją“, – pasakojo E.Šileris.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris

Jis pridūrė, kad pakankamai didelis skaičius pranešimų apie prekybą narkotikais internete buvo melagingi, žmonės tiesiog sukčiaudavo, apsimesdami narkotikų prekeiviais nusikaltėliai tiesiog paimdavo pinigus, tačiau jokių prekių svaigintis ištroškusiems jaunuoliams neduodavo.

Operacijos metu sulaikytas 31 asmuo užsiiminėjęs narkotikų prekyba arba sukčiavimu. Anot E.Šilerio, tai daugiau pavieniai atvejai, organizuotos bendrininkų grupės policija nepastebėjo. Daugiausiai sulaikytųjų Kaune ir Vilniuje. Beje, laikinojoje sostinėje dažnesni sukčiavimo, o ne prekybos atvejai.

„Tai nėra kilogramai, tonos ar panašiai. Kaip pavyzdys, žmonės nuvažiuoja į Olandiją, nusiperka ganėtinai nedidelį kiekį ir pardavinėja“, – paklaustas apie rastus ir iš rinkos išimtus narkotikų kiekius sakė E.Šileris.

Jis pridūrė, kad tai pirma operacija, kai į problemą pažiūrėta sistemiškai, anksčiau buvo išaiškinami tik pavieniai tokios prekybos atvejai.

„Kreipiamės į tėvus, nes daugeliu atveju tiek pardavėjai, tiek pirkėjai yra jauno amžiaus. Dabar daug kas vyksta virtualiame pasaulyje, narkotikus padeda vienoje vietoje, pinigus padeda kitoje, todėl fizinis kontaktas mažėja.

Kai dabar bendravimas pasikeitęs, dabar tas pats sėdėjimas telefone gali padaryti daug žalos ir siūloma tėvams veikti prevenciškai“, – sakė E.Šileris užsiminęs, kad anksčiau rekomenduoti prevencijos būdai tėvams, pavyzdžiui, susirūpinti, kai jų vaikai pradeda bendrauti su neaiškiomis kompanijomis, nebe visada veikia.

Laikinai LKPB viršininko pareigas einantis Andžejus Roginskis sakė, kad prieš kurį laiką pradėjo tyrimą reaguojant į pranešimus iš visuomenės dėl narkotikų platinimo elektroninėje erdvėje, būtent „Facebook“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andžejus Roginskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andžejus Roginskis

„Per daugiau nei pusę metų trukusį tyrimą atlikome keletą operaciją, vienu metu taikėme kriminalinės žvalgybos informacijos rinkimo būdus. Sulaikėme 31 asmenį, pradėta 11 ikiteisminių tyrimų.

Esminis tikslas yra organizatoriai, tų, kurie teikia narkotinių medžiagų pasiūlą. Taip pat nemažiau pusė atvejų buvo sukčiavimai, apgaulės būdu bandoma išvilioti pinigus imituojant prekybą narkotikais“, – sakė A.Roginskis.

Tiesa, įtariamieji nebuvo suimti, jiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.

Jis pridūrė ir pavojingų atvejų, kai bandoma parduoti, pavyzdžiui, arbatos, bet joje buvo ir sintetiniai kanabinoidai, kurie gali sukelti labai rimtas pasekmes.

„Suprantame, kad rytoj vėl gali padaugėti tokių “Facebook„ grupių, bet nieko nedarant bus tik blogiau. Prašome visuomenės pranešti apie vykstančią prekybą internete. Taip pat norime paprašyti, kad padarytumėte „Facebook“ profilio ar puslapio nuotrauką“, – paragino E.Šileris.

Beje, jis užsiminė, kad tai ne tik Lietuvos problema, nusikaltėliai aktyviai keliasi į elektroninę erdvę visame pasaulyje.

Praėjusių metų pradžioje 15min bandė išsiaiškinti, kiek policija nubaudė žmonių, prekiavusių narkotikais socialiniame tinkle „Facebook“, tačiau tuomet LKPB atstovė negalėjo nurodyti nei vieno konkretaus atvejo, tik patvirtino, kad pranešimų apie šias veikas sulaukia ir vykdo tyrimus.

„Asmenys, platinantys ir ketinantys įsigyti narkotinių ar psichotropinių medžiagų, prisidengia išgalvotais asmens tapatybių duomenimis, naudoja pseudonimus, naudojasi galimybėmis socialiniuose tinkluose išlikti maksimaliai anonimiškiems. Socialiniai tinklai, dažniausia, yra įkurti užsienio šalyse, todėl gauti reikiamos tyrimui atlikti informacijos yra ganėtinai sudėtinga“, – tuomet pripažino LKPB atstovė Evelina Pagounis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų