„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kriminalistų vadas Rolandas Kiškis po šūvio į įtariamąjį Panevėžyje: įžūlaus reketo laikai jau praeity

Po to, kai Palangoje poilsiavę keli baltarusiai neteko prabangių BMW – visureigio ir limuzino – Lietuvos kriminalistai surengė slaptą, tačiau dėl šūvio į įtariamąjį triukšmingai pasibaigusią įtariamųjų reketininkų sulaikymo operaciją. LKPB viršininkas Rolandas Kiškis sako, kad šiuo atveju pareigūnai susidūrė su tokiais agresyviais įtariamaisiais, jog be ginklų apsieiti šioje istorijoje vargu ar buvo įmanoma. Dar svarbesnis, kriminalistų vado vertinimu, šioje istorijoje yra nusikalstamo pasaulio veikėjams pasiųstas signalas – laikai, kai Lietuvoje buvo galima grobti prabangius automobilius ir reikalauti už juos išpirkų, jau praeityje.
Sulaikymo operacija Panevėžyje
Sulaikymo operacija Panevėžyje baigėsi šūviu / Tomo Markelevičiaus nuotr.

„Iki galo ginsime savo pareigūną, kuris Panevėžyje sulaikymo metu buvo priverstas panaudoti ginklą. Dar vyksta tyrimas, bet pagal pirminę informaciją esu tikras, kad pareigūnas buvo teisus, neviršijo įgaliojimų.

Įtariamasis buvo pavojingas, iš visų jėgų priešinosi. Faktas, kad pareigūnas laikė rankoje pistoletą, naudodamas jį kaip psichinės prievartos priemonę, nes įtariamasis šiuo atveju buvo sportiškas vyras, žūtbūt siekęs pabėgti. Dar tikslinama, ar grumtynių metu šūvis buvo paleistas tyčia, ar netyčia. Beje, tyrimą dėl tarnybinio ginklo panaudojimo objektyvumui užtikrinti perėmė Generalinė prokuratūra, nors jį galėjo atlikti tiek LKPB, tiek policijos Imuniteto valdyba“, – portalui 15min.lt kalbėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininkas Rolandas Kiškis.

Sekmadienį į pasalą Panevėžyje pakliuvo 43 metų vilnietis ir 38 metų panevėžietis, kurie esą tikėjosi gauti 8 500 eurų išpirką už pavogtą baltarusio BMW. Panevėžietis spruko ir priešinosi, o grumtynių metu buvo pašautas į sėdmenis. 

Įkliuvę įtariamieji yra gerai žinomi policijai. Kaip išvakarėse minėjo LKPB viršininko pavaduotojas, vienam jų prieš dešimtmetį buvo taikomas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas.

– Vadinasi, per dešimtmetį šie veikėjai taip ir nepatobulėjo? Juk grobti mašinas ir reikalauti už jas išpirkų – pakankamai archaiškas nusikaltimų stilius“, – 15min.lt penktadienį pasiteiravo LKPB vadovo R.Kiškio.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis
Kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis

– Nemanau, kad tie veikėjai galėtų taip palyginti greitai „persikvalifikuoti“, kad galėtų užsiimti finansinėmis machinacijomis ar nusikaltimais elektroninėje erdvėje.

Kita vertus, jie ir dabar pakankamai protingi – pavogti prabangius automobilius irgi reikia sugebėti.

Juolab, tenka pripažinti, kol kas mes vieno jų dar neradom.

– Kokiais metodais buvo vagiamos baltarusių mašinos?

– Dėl taktinių sumetimų, kol dar vyksta tyrimas, negaliu tokių detalių atskleisti. Bet pirmas žodis, kuris ateina į galvą apibūdinant šiuos nusikaltimus, – „įžūliai“.

Vienas po kito įžūliai buvo pavogti du prabangūs automobiliai. Pastaruosius kelerius metus policija yra susitvarkiusi su grupuotėmis, tame tarpe Panevėžio, kurios tokiu būdu grobdavo automobilius. Teisėsauga padarė daug aktyvių veiksmų, kad tų grupuočių neliktų, tokių vagysčių labai sumažėjo.

Užsieniečiai pasirenkami specialiai. Nukentėjusieji, sulaukę skambučio ir pasiūlymo mokėti išpirką, nelinkę pranešti apie tai pareigūnams.

Šiuo, Panevėžio, atveju, būtent dėl to įžūlumo sutraukėme didesnes kriminalistų pajėgas ir atlikome kruopščią sulaikymo operaciją. Norime parodyti, kad tokiems nusikaltimams Lietuvoje terpės nebėra.

– Kodėl nukentėjusieji užsieniečiai ir ar tai atsitiktinumas, kad būtent baltarusiai?

– Jie surado tokią terpę. Taip – užsieniečiai pasirenkami specialiai. Ne paslaptis – policijai nėra lengva rasti bendrą kalbą su užsieniečiais, kad pastarieji sutiktų bendradarbiauti. Nukentėjusieji, sulaukę skambučio ir pasiūlymo mokėti išpirką, nelinkę pranešti apie tai pareigūnams.

Mes patys sužinome apie tai, atlikdami tam tikrus viešus ir neviešus veiksmus. Kodėl baltarusiai? Nes su Europos Sąjungos, Šengeno erdvės valstybėmis mes bendradarbiaujame žymiai efektyviau. Su tų šalių kolegomis mes labai operatyviai keičiamės informacija, o su Baltarusija mūsų registrai nesusieti, ir nusikaltėliai tą žino. Su baltarusiais mes irgi bendradarbiaujame, kiek leidžia teisės aktai, bet tai yra žymiai sudėtingiau.

Beje, mūsų nusikalstamos grupuotės vagia prabangius automobilius Vokietijoje ir gabena juos ne į Lietuvą, o būtent į Baltarusiją arba Rusiją, nes ten juos lengviau paslėpti.

Vagystės Palangoje ir šūvis Panevėžyje

Palangoje gegužės 23 d. naktį buvo pavogtas Baltarusijos piliečio limuzino klasės automobilis BMW 730. Dėl vagystės padaryta žala buvo įvertinta 25 000 eurų.

Po kelių dienų baltarusis sulaukė vagių atstovo skambučio su pasiūlymu transporto priemonę išsipirkti. Pinigus sumokėjęs vyras atvyko į Lietuvą ir pasiėmė savąjį BMW Panevėžyje. Apie „stebuklingai“ atsiradusį limuziną jis buvo priverstas pranešti teisėsaugai tik todėl, kad antraip nebūtų kirtęs sienos.

Pinigus sumokėjęs vyras atvyko į Lietuvą ir pasiėmė savąjį BMW Panevėžyje. Apie „stebuklingai“ atsiradusį limuziną jis buvo priverstas pranešti teisėsaugai tik todėl, kad antraip nebūtų kirtęs pasienio.

Kito baltarusio visureigis BMW X5 Palangoje buvo pavogtas birželio 9 d.

Netrukus nukentėjusysis irgi sulaukė pasiūlymo atgauti automobilį už išpirką.

Šįkart baltarusis bendradarbiavo su Lietuvos teisėsauga. Slaptą sulaikymo Panevėžyje operaciją užfiksavo 15min.lt fotoreporteris Tomas Markelevičius.

Vienas įtariamųjų spruko nuo pareigūnų savuoju BMW X5, sulaikymo metu įvyko grumtynės ir nuaidėjo daug triukšmo sukėlęs šūvis panevėžiečiui į sėdmenis.

Įtariamojo advokatas Žygimantas Rutkauskas tikina, kad faktiškai buvo šauta į jau sulaikytą, gulintį ir nesipriešinantį žmogų. Kaip buvo iš tiesų, paaiškės po išsamaus tyrimo.

Ketvirtadienį įvykius Panevėžyje išsamiai komentavo ir LKPB viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis.

VIDEO: A.Roginskio komentaras apie sulaikymo operaciją Panevėžyje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų