Brangių dviračių netekę vilniečiai 15min.lt prisipažino: tenka patiems imtis seklių darbo, nes vilčių sulaukti operatyvios ir efektyvios policininkų pagalbos nėra.
Viešą kritiką išklausę sostinės teisėsauginkai nutarė pasidalinti mintimis, kaip mato situaciją iš savo pusės.
Teiginys, kad policija „vagį tiesiog paleido“ yra neteisingas, teigiama Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio specialistų 15min.lt parengtame komentare.
Sulaikytajam pareikšti įtarimai
Vilniaus apskr. VPK Vilniaus miesto trečiąjame policijos komisariate dėl dviračių vagysčių tiriamos trys baudžiamosios bylos sujungtos į vieną.
Pastebėtina, kad seniausia iš jų pradėta prieš 2 mėn., įtariamsis vagystėmis buvo sulaikytas š. m. rugpjūčio 7 d., jam pareikšti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė. Pastebėtina, kad Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse (BPK) rekomenduoja tokius nusikaltimus ištirti per ne ilgesnį laiką, nei 6 mėn.
Teiginys, kad policija „vagį tiesiog paleido“ yra neteisingas.
Mat BPK 121 str. nustato, kad „Suėmimas, intensyvi priežiūra, namų areštas ir įpareigojimas gyventi skyrium nuo nukentėjusiojo ir (ar) nesiartinti prie nukentėjusiojo arčiau nei nustatytu atstumu gali būti paskirti tik ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartimi, kitos kardomosios priemonės prokuroro nutarimu, ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartimi, o kardomosios priemonės: dokumentų paėmimas, įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje, rašytinis pasižadėjimas neišvykti, kario karinio dalinio, kuriame jis tarnauja, vadovybės stebėjimas ir nepilnamečio atidavimas tėvams, rūpintojams arba kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, prižiūrėti, – neatidėliotinais atvejais gali būti paskirtos ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimu“.
Praktika rodo, kad dėl vagysčių suėmimas retai taikomas.
Ne policija nusprendžia dėl kardomosios priemonės skyrimo, tačiau praktika rodo, kad suėmimas retai taikomas atliekant ikiteisminius tyrimus dėl tokių nusikalstamų veikų, numatytų LR baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalyje (vagystė).
Milžiniškas tyrėjų krūvis
Tyrėjų atostogų metu, jų tiriamos bylos gali būti perduodamos jų kolegoms, nors tenka pripažinti, kad tuo pat metu jie jau turi apie 30 panašaus ar aukštesnio prioriteto bylų.
Redakcijai rašiusio Tomo byla bus kito tyrėjo žinioje, kol policija iš vasarą, kaip ir daugelio žmonių, atostogaujančių medikų gaus įtariamąjį charakterizuojančias pažymas.
Jei nukentėjusiajam trūksta, kaip jis pats teigia, informacijos apie ikitesiminį tyrimą, policijos atstovai primena jo teisę bet kuriuo metu kreiptis į tyrimą atliekančius pareigūnus ir susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir atliktais veiksmais.