Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kyšius muitininkams siūlo ne tik pažeidėjai: kartais pinigus bruka be jokios priežasties

Per 2020 m. muitinės pareigūnai užfiksavo 210 atvejų, kai jiems buvo siūloma pinigų siekiant nuslėpti pažeidimus, išvengti mokestinių prievolių ar tikintis pareigūnų palankumo. Muitininkų iniciatyva buvo pradėti 22 ikiteisminiai tyrimai dėl papirkimo, kaltais pripažintiems asmenims skirtos baudos iki 5 tūkst. eurų.
Siūlytas kyšis
Asociatyvi iliustracija / VSAT nuotr.

Dažniausiai grynuosius pinigus muitinės ar asmens dokumentuose palieka Baltarusijos, Rusijos, Kazachstano piliečiai, rašoma Muitinės departamento pranešime žiniasklaidai.

„Užfiksuotų neteisėto pinigų siūlymo atvejų skaičius, lyginant su 2019 m., kai buvo nustatyti 588 atvejai, ženkliai sumažėjo, tačiau greičiausia tam įtakos turėjo, deja, ne žmonių sąmoningumo didėjimas, o karantinas, kurio metu buvo uždaryti kai kurie muitinės postai, o veikiančiuose buvo ribojamas patekimas į Lietuvos Respubliką“, – statistiką vertina Lietuvos muitinės vadovas Jonas Miškinis.

Pasak Lietuvos muitinės vadovo, beveik pusė – 88 atvejai – bandymų papirkti pareigūnus atvejų užfiksuota po nustatytų pažeidimų – kontrabandos, pavojingų krovinių gabenimo pažeidžiant saugos reikalavimus, krovinių vežimo taisyklių pažeidimų ir pan.

„Tačiau likusiais atvejais pinigus, dažniausia nedideles 5-10 eurų sumas, buvo bandoma įduoti vadovaujantis kažkokiu atgyvenusiu požiūriu, kad taip galima užsitikrinti pareigūnų palankumą ateityje. Noriu patikinti vairuotojus, kad toks elgesys ne padeda geriems santykiams, o priešingai – sukelia daugiau įtarimų ir turi neigiamų pasekmių. Pareigūnai, radę tarp dokumentų įdėtus ar „netyčia“ transporto priemonėje numestus pinigus, turi teisę nukreipti krovinį detaliam tikrinimui, kuris užtrunka ne vieną valandą. Be to, už pareigūno papirkimą gresia ir baudžiamoji atsakomybė, dažniausiai tai yra piniginė bauda“, – primena J.Miškinis.

Pernai daugiausia neteisėtų pinigų siūlymo atvejų užfiksavo Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai – 183 (2019 m. – 539 atvejai), Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai užfiksavo 19 neteisėtų pinigų siūlymo atvejų (2019 m. – 44 atvejai), Kauno teritorinės muitinės pareigūnai – 7 atvejus (2019 m. – 4 atvejai), 1 atvejį užfiksavo Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnas.

Daugiausia neteisėtų pinigų siūlymo atvejų yra užfiksuojama krovininių automobilių atvykimo judėjimo juostoje – 137 atvejai, o jiems išvykstant iš Lietuvos – 45 atvejai. Tuo tarpu lengvųjų automobilių atvykimo judėjimo juostoje užfiksuojama tik maža dalis tokių atvejų – 3, išvykimo – 4 atvejai.

Dažniausia muitinės pareigūnus buvo bandoma papirkti Medininkų kelio poste – 82 atvejai, Šalčininkų kelio poste – 40 atvejų, Lavoriškių kelio poste – 35 atvejai, Raigardo kelio poste – 26 atvejai.

Muitinės departamentas visais atvejais raštu informuoja įmonių vadovus apie nustatytus galimus korupcijos atvejus bei nurodo, kad Lietuvos Respublikos muitinė netoleruoja tokių negatyvių reiškinių ir ateityje nustačius panašias veikas, įmonių gabenamiems kroviniams bus taikoma sugriežtinta muitinės kontrolė (atliekama detali patikra, įmonė įtraukiama į padidintos rizikos įmonių sąrašus ir pan.), o vairuotojai bus traukiami baudžiamojon atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Lietuvos muitinės nepakantumą korupcijai rodo ir tai, kad pernai pačios institucijos iniciatyva 10 muitinės pareigūnų buvo pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir pagalba kontrabandininkams, iš jų 9 nušalinti nuo pareigų, 1 – atleistas iš pareigų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?