Tai pirmoji tokia byla Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, kurioje žmonės nuteisti už neteisėtą Dopingo kontrolės įstatyme nurodytų medžiagų gabenimą ir laikymą turint tikslą jas platinti.
Kaip pranešė teismas, A. Jakimavičiaus ir B. Vyšniausko gynėjai savo skunduose prašė panaikinti ankstesnius teismų sprendimus ir bylą nutraukti arba pakeisti pirmosios instancijos teismo nuosprendį ir skirti kuo mažesnes bausmes.
Skunde advokatai teigė, kad baudžiamasis įstatymas buvo netinkamai pritaikytas, pažeistos įrodymų vertinimo taisyklės, o bausmės – per griežtos.
Abiejuose kasaciniuose skunduose buvo nurodyta, kad nuteistieji yra nusipelnę sporto treneriai ir į tai nebuvo atsižvelgta jiems paskiriant bausmę, kitaip tariant, neįvertinti ilgalaikiai nuteistųjų nuopelnai sporte.
Nusikalstamas veikas B.Vyšniauskas ir A.Jakimavičius padarė veikdami būtent kaip sporto treneriai, savo veiksmais kėlė pavojų tiek sportininkų sveikatai, tiek sąžiningo sporto principui
Bylą išnagrinėjęs Aukščiausiasis Teismas skundus atmetė ir konstatavo, kad tiek pirmosios, tiek apeliacinės instancijos teismai tinkamai nustatė nusikalstamos veiklos požymius.
Byloje neginčijamai nustatyta, kad tiek B.Vyšniauskas, tiek A.Jakimavičius savo žinioje turėjo medžiagų, nurodytų Dopingo kontrolės įstatyme ir jį lydinčiuose norminiuose dokumentuose.
„Nuteistųjų tikslas platinti dopingo medžiagas buvo atskleistas įvertinus surastų medžiagų kiekį ir jų įvairovę, taip pat pagrįstai atsižvelgta į tai, kad abu nuteistieji buvo didelę patirtį turintys sporto treneriai, neabejotinai žinantys, kad jų laikomos medžiagos yra priskiriamos dopingo medžiagoms ir jų platinimas yra draudžiamas“, – rašoma teismo pranešime.
Anot LAT, ankstesni teismai motyvuotai paneigė trenerių gynybines versijas, kad dopingą jie vartojo savo reikmėms, o abiejų kaltinamųjų argumentai, kad dopingas naudotas gydymui, buvo paneigti atlikus sisteminė bylos įrodymų analizę.
Nutartyje nurodoma, kad teismai atsižvelgė ir į trenerių asmenybes, jų kaltės pobūdį ir laipsnį.
„Teisėjų kolegija nutartyje pabrėžė, kad nusikalstamas veikas B.Vyšniauskas ir A.Jakimavičius padarė veikdami būtent kaip sporto treneriai, savo veiksmais kėlė pavojų tiek sportininkų sveikatai, tiek sąžiningo sporto principui, taigi, jų nusikalstama veika buvo neabejotinai daroma žala ir tai sričiai, kuriai už praeities nuopelnus jie siekė palankesnio teismo sprendimo“, – pabrėžė Aukščiausiasis Teismas.
Teisėjų kolegija taip pat akcentavo, kad dopingas bendrąja prasme yra organizmo fizinę ir psichinę veiklą skatinančios arba slopinančios medžiagos ar specialūs metodai ir kad įprastai dopingo terminas siejamas su negarbingu elgesiu sporto varžybose, kai atletai siekia sportinių tikslų vartodami draudžiamus preparatus.
Tais atvejais, kai dopingo medžiagos vartojamos sporte, be pavojaus žmogaus sveikatai, kyla grėsmė ir sąžiningo sporto principo apsaugai
Tačiau pažymėtina ir tai, kad Dopingo kontrolės įstatyme nurodytos medžiagos gali būti vartojamos ne tik sportininkų ir nesiejant jų vartojimo su dalyvavimu sporto varžybose.
Teisėjų kolegijos manymu, neteisėtas disponavimas dopingo medžiagomis turint tikslą jas platinti, lenkimas vartoti dopingo medžiagas yra pavojingos nusikalstamos veikos, o dopingo medžiagų keliama žala žmogaus organizmui nekvestionuotina. Tais atvejais, kai dopingo medžiagos vartojamos sporte, be pavojaus žmogaus sveikatai, kyla grėsmė ir sąžiningo sporto principo apsaugai.
Nors tarptautiniuose dokumentuose dopingo sąvoka aiškinama plačiau, baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso nuostatas kyla tik už konkrečių įstatyme nurodytų dopingo medžiagų neteisėtą disponavimą turint tikslą jas platinti, lenkimą jas vartoti.
Bylos duomenimis, B.Vyšniauskas neteisėtai gabeno daugiau nei 1 tūkst. įvairių tablečių, kapsulių ir gelių, kurie priskiriami anabolinių ir androgeninių steroidų grupei, taip pat treneris ir federacijos vadovas visa tai laikė bute turėdamas tikslą šiuos preparatus platinti.
Tuo metu A.Jakimavičius turėdamas tikslą platinti neteisėtai laikė ir gabeno vieną automatinį švirkštą su milteliais ir skysčiu, taip pat 48 ampules su preparatais, kurie įrašyti į dopingo medžiagų sąrašą.
Kaip anksčiau skelbė prokuratūra, 2018-aisiais, per kratas B.Vyšniausko ir jo giminaičių namuose, sporto klubo patalpose rasta apie 20 flakonų, 40 pakuočių, 80 ampulių ir daugiau nei tūkstantis tablečių draudžiamų medžiagų, priskiriamų anabolinių ir androgeninių steroidų grupei.
Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2017 metų liepos pabaigoje pagal Lietuvos antidopingo agentūros skundą.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.