Penktadienį LAT pirmininkas Rimvydas Norkus patvirtino jo anksčiau sudarytos komisijos, kuriai buvo pavesta atlikti patikrinimą dėl mažamečio vaiko apklausos organizavimo teisme, išvadas.
Komisija, susidedanti iš Aukščiausiojo Teismo teisėjų Gintaro Godos (komisijos pirmininkas), Eligijaus Gladučio ir Janinos Stripeikienės, atlikdama tikslinį Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos veiklos nagrinėjant baudžiamąją bylą patikrinimą, išanalizavo organizacinius šios veiklos aspektus. Siekiant nepažeisti teismų nepriklausomumo principo, procesinių sprendimų teisėtumas nebuvo nagrinėjamas.
Komisija padarė išvadą, kad organizuojant ir atliekant nukentėjusiojo mažamečio vaiko apklausą, nesiimta pakankamų priemonių vaiko teisėtiems interesams užtikrinti.
Nors nagrinėjant baudžiamąją bylą ir atliekant nukentėjusiojo vaiko apklausą buvo laikytasi minimalių Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, tačiau nebuvo imtasi priemonių, siekiant sušvelninti mažamečio patiriamą stresą. Vaiką teisėjas tiesmukai apklausė stebint nepažįstamiems asmenims.
Vaiko teisėti interesai būtų labiau užtikrinti, jei visi teismo ir proceso dalyvių klausimai mažamečiam nukentėjusiajam būtų užduoti tik per padedančią jį apklausti specialistę.
Patikrinimo metu nustatytų trūkumų pagrindu Aukščiausiojo Teismo pirmininkas nurodė patikrinimo akto išvadas aptarti Apeliacinio teismo teisėjų pasitarime ir spręsti dėl bylą nagrinėjusių teisėjų neeilinio vertinimo.
Patikrinimas buvo pradėtas atsižvelgiant į portalo „Delfi“ publikacijoje „Viena baisiausių bylų Lietuvoje: košmaras už namų durų truko 3 metus“, paskelbtoje 2017 m. sausio 20 d., nurodomus faktus.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas pradėjo neplaninį Apeliacinio teismo teisėjų administracinės veiklos nagrinėjant baudžiamąją bylą patikrinimą. Buvo siekiama nustatyti, ar teisėjai, nagrinėdami bylą, taikė tinkamas organizacines priemones apsaugant vaiko teises teismo posėdžiuose, kuriuose dalyvauja ir turi būti apklausiami mažamečiai.
Kaip BNS informavo LAT atstovė Dovilė Bružaitė, bylą, kurioje nebuvo užtikrintos mažamečio teisės, sprendė Apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Svajūnas Knizleris, Linas Žukauskas.
LAT nusprendus, kad yra pagrindas pripažinti pažeidimus, Teisėjų etikos ir drausmės komisijai gali būti siūloma iškelti drausminę bylą teisėjų atžvilgiu, komisija, pripažinusi pažeidimus, gali skirti įspėjimą arba pastabą. Drausminė byla gali būti perduota ir Teisėjų garbės teismui.
Patikrinimas buvo pradėtas atsižvelgiant į portalo „Delfi“ publikacijoje nurodytus faktus. Portalo duomenimis, teisme buvo apklausiamas tėvo seksualinę prievartą patyręs berniukas.
Lietuvos „Carito“ atstovė „Delfi“ pasakojo, kad vaiką teisėjas apklausė pats, be psichologų, kai salė tuo metu buvo pilna svetimų, vaikui nepažįstamų žmonių.
Apeliacinis teismas žada pasitaisyti
Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas pirmadienį, kovo 6 d., su išvadomis supažindins visus Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus ir aptars patikrinimo metu nurodytus trūkumus organizuojant mažamečio vaiko apklausą.
„Mažamečiai yra vieni pažeidžiamiausių teismuose apklausiamų asmenų. Turime užtikrinti, kad mažamečiai teismuose būtų apklausiami tik vieną kartą. Tik išimtiniais atvejais, esant ypatingai svarbai, galinčiai nulemti bylos baigtį, įmanoma pakartotinė mažamečio apklausa. Šiuo atveju turi būti imtasi visų įstatyme numatytų ir kitų įmanomų priemonių, kad mažamečiai patirtų kuo mažiau įtampos, nemalonių išgyvenimų, pakartotinio traumavimo, – teigia Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas A.Valantinas.
Apeliacinis teismas pažymi, kad vaiko apklausa teisme vyko 2016 m. pabaigoje. Teismo posėdyje dalyvavo prokurorė, gynėjas advokatas, nukentėjusiojo atstovas advokatas, įgaliotoji nukentėjusiojo atstovė, psichologė. Nuteistasis (vaiko tėvas) apklausiant vaiką posėdyje nedalyvavo. Vaikas pirmosios instancijos teisme nebuvo apklaustas, buvo apklaustas ikiteisminio tyrimo metu.
Nelaukdamas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išvadų, 2017 m. vasario 3 d. Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas A. Valantinas vaiko teisių nagrinėjant civilines ir baudžiamąsias bylas užtikrinimo klausimus aptarė su visų apygardų teismų pirmininkais.
Susitikime dalyvavo ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Kartu su kontroliere svarstyta apie specializuotų psichologų instituto įgyvendinimą visuose apygardų teismuose ir Lietuvos apeliaciniame teisme. Aptarta ir nepilnamečių asmenų apklausų vykdymo tvarka, kad visuomet būtų užtikrinti vaikų teisėti interesai, o taip pat, kad pakartotinės vaikų apklausos vyktų tik išimtiniais atvejais.
Lietuvos apeliaciniame teisme per metus vidutiniškai apklausiama nuo 1 iki 3 mažamečių. Būna metų, kai to daryti neprireikia.