Lietuvio kelionė iš Brazilijos į Europą užsitęsė Afrikoje – Maroko Karalystės kalėjime

Šiaulių apygardos teismas tęsia nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje trys Mažeikių ir Radviliškio rajonų gyventojai – Jonas Jokubauskas, Martynas Jurgaitis ir Edgaras Bžuzauskas kaltinami bendrininkų grupe dokumento suklastojimu ar suklastoto dokumento panaudojimu arba realizavimu, neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti.
Kasablankos dangoraižiai
Kasablanka / 123rf.com nuotr.

Dar vienas radviliškietis – S. O. – savo bausmę jau atliko tolimoje Afrikoje ir šioje byloje yra kaip liudytojas. Byloje paskelbta pertrauka, rašoma Šiaulių teismo pirmadienį paviešintame pranešime.

Kaip nurodoma kaltinamajame akte, 2018 m. vasaros pabaigoje, tikslus laikas nenustatytas, J.Jokubauskas nurodė M.Jurgaičiui surasti asmenį, kuris sutiktų, kad jam pagamintų netikrą asmens tapatybės kortelę ir ją panaudotų.

Tačiau ir E.Bžuzauskas išsigando savo skrandyje gabenti narkotikus, tad pasiūlė tai padaryti dar kitam asmeniui.

M.Jurgaitis dėl to sutarė su E.Bžuzausku, kuris M.Jurgauskui ir perdavė savo nuotrauką, tinkamą asmens dokumentui pagaminti.

M.Jurgaitis, žinodamas, kad ši nuotrauka bus panaudota pagaminti netikrą asmens tapatybės kortelę, ją tyrimo metu nenustatytomis aplinkybėmis perdavė J.Jokubauskui, kuris šią nuotrauką perdavė ikiteisminio tyrimo metu nenustatytiems asmenims, o šie nenustatytomis aplinkybėmis spalviniu rašaliniu spausdinimo įrenginiu pagamino netikrą asmens tapatybės kortelę, išduotą visiškai kito asmens vardu, su joje esančia E.Bžuzausko nuotrauka.

Suklastotas dokumentas buvo perduotas E.Bžuzauskui.

Netikra asmens tapatybės kortelė buvo rasta per policijos pareigūnų E.Bžuzausko namuose atliktą kratą.

J.Jokubauskas kaltinamas ir tuo, kad jis, laikotarpiu nuo 2018 m. gruodžio 1 d. iki 2018 m. gruodžio 13 d., veikdamas organizuota grupe kartu su M.Jurgaičiu E.Bžuzausku, Afrikos kalėjimo duonos ragavusiu S. O. ir ikiteisminio tyrimo nenustatytais asmenimis, neteisėtai gabeno labai didelį kiekį narkotinių medžiagų – daugiau kaip pusantro kilogramo kokaino.

Lietuvis Afrikoje buvo nuteistas, jam skirta 30 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, J.Jokubauskas ne vėliau kaip iki 2018 m. gruodžio 1 d. su Lietuvoje bei užsienio valstybėje veikiančiais asmenimis, kurių per ikiteisminį tyrimą nustatyti nepavyko, susitarė dėl labai didelio, tiksliai neapibrėžto kiekio – ne mažiau kaip vieno kilogramo kokaino – gabenimo iš Brazilijos San Paulo miesto į Ispanijoje esančią Valensiją, bei įsipareigojo surasti ir į organizuotos grupės veiklą įtraukti asmenis, kurie ir gabens minėtus narkotikus.

Vykdydamas prisiimtus nusikalstamus įsipareigojimus J.Jokubauskas į nusikalstamą veiką įtraukė M.Jurgaitį bei pasiūlė jam už 1000 eurų atlygį iš užsienio valstybių į Europos Sąjungą paslėpus savo skrandyje, ar kitu būdu, atgabenti ne mažiau kaip kilogramą narkotinių medžiagų, arba užverbuoti kitus asmenis tai pačiai nusikalstamai veikai vykdyti.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, sutikęs su tokiu J.Jokubausko pasiūlymu, nes labai reikėjo pinigų, M.Jurgaitis į šią nusikalstamą veiką įtraukė savo pažįstamą, buvusi kaimyną E.Bžuzauską, nes išsigando pats gabenti narkotikus savo skrandyje.

M.Jurgaitis su E.Bžuzausku sutarė, kad šis už 1000 eurų atlygį iš užsienio valstybių į Europos Sąjungą paslėpęs savo skrandyje atgabens ne mažiau kaip vieną kilogramą narkotinės medžiagos, bei už papildomą 200 eurų atlygį užverbuos daugiau asmenų tai pačiai nusikalstamai veikai vykdyti. Tačiau ir E.Bžuzauskas išsigando savo skrandyje gabenti narkotikus ir pasiūlė tai padaryti dar kitam asmeniui – S. O., kuris sutiko gabenti narkotikus ir perdavė savo asmens duomenis, kad galima būtų nupirkti jam lėktuvo bilietus.

Bylos duomenimis, 2018 m. gruodžio 5 d. vienoje Rusijos kelionių agentūroje S. O. vardu įgijus lėktuvo bilietus maršrutu Palanga – Kopenhaga–Mančesteris–Kasablanka–San Paulas.

Vienu metu S. O. buvo persigalvojęs, norėjo atsisakyti rizikingos kelionės į Braziliją, tačiau bendrininkų buvo įkalbėtas vykti. Tų pačių metų gruodžio 8 d. S. O. buvo nuvežtas į Palangos oro uostą, jam buvo duoti 100 eurų kelionei, tarpusavio ryšiui palaikyti mobilaus ryšio telefonas, lėktuvo bilietai bei rūbai, tinkami kelionei.

M.Jurgaitis buvo įpareigotas palaikyti ryšį su S. O. – telefonu paaiškinti, kaip šiam persėsti į oro linijų orlaivius, kad S. O. saugiai nuvyktų į Brazilijos San Paulo miestą, paimtų jam perduotas narkotines medžiagas ir atgabentų jas į Valensijos miestą Ispanijoje.

Gruodžio 9 d. S. O. buvo jau San Paule.

Vykdydamas M.Jurgaičio jam telefonu perduodamus nurodymus, gruodžio 13 d. viename viešbutyje S. O. iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatytų asmenų paėmė kelioninį lagaminą su jame paslėptais daugiau kaip pusantro kilogramo kokaino, kurį užregistravo savo vardu ir pridavė atvykęs į San Paulo oro uosto bagažo skyrių bei išvyko maršrutu San Paulas – Kasablanka – Valensija.

Kaip nurodoma kaltinamajame akte, tęsdamas nusikalstamą veiką J.Jokubauskas tų pačių metų gruodžio 13 d. lėktuvu, maršrutu Ryga – Frankfurtas – Valensija nuvyko į Ispanijos Valensijos miesto oro uostą turėdamas tikslą paimti pas S. O. lagamine gabentas narkotines medžiagas – kokainą, tačiau nusikalstamos veikos pilna apimtimi nebaigė dėl nuo jo valios nepriklausančių aplinkybių – S. O. į paskirties vietą Valensijoje neatvyko.

Kaip vėliau paaiškėjo, lietuvis lemtingąją gruodžio 13-ąją Maroko Karalystės Kasablankos tarptautiniame oro uoste „Mohamet V De Casablanca“ kartu su bagaže paslėptais 1548 gramais narkotinės medžiagos – kokaino, kurio vertė 164 660 eurų, buvo sulaikytas šios Afrikos valstybės teisėsaugos pareigūnų.

Neilgai trukus Lietuvos pilietis S. O. Maroko pirminio Kasablankos teismo sprendimu buvo pripažintas kaltu ir už padarytą nusikalstamą veiką nuteistas 30 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Lietuvis bausmę jau atliko ir šioje byloje yra kaip liudytojas.

Kaltinamasis J.Jokubauskas per ikiteisminį tyrimą kaltu neprisipažino, teisme pareiškė parodymus duosiąs, kai bus apklausti kiti proceso dalyviai. Kaltinamieji E.Bžuzauskas ir M.Jurgaitis kaltę pripažino ir teismui sutiko duoti parodymus. M.Jurgaitis savo parodymus teismui jau davė.

Šioje byloje S. O. išklausytas kaip liudytojas.

Vyras teigė pasinaudosiąs savo teisę parodymų neduoti, nes, anot jo, jam ir taip jau visko užtekę. S. O. papasakojo apie tai, kas vyko Maroke po to, kai pareigūnų buvo sulaikytas Kasablankos oro uoste. Liudytojas pabrėžė, kad šioje Afrikos valstybėje neturėjo jokio advokato, jo žodžiais, tik po metų ir septynių mėnesių susisiekęs su mūsų šalies diplomatais, bet ir ten jam niekuo nepadėję.

Anot lietuvio, per jo teismą Afrikoje dirbo vertėjas italas, kuris mokėjo versti bent jau iš arabų į rusų.

Po sulaikymo S. O. oro uoste prabuvo dvi paras, kitą dieną jis buvo nuvežtas, kaip pats mano, pas prokurorą, kuris liudytojo teigimu, buvęs rusakalbis, tad, šiek tiek pavykę susikalbėti rusiškai.

Liudytojas tikino, kad proceso metu jam niekas nieko nevertė. Anot jo, toje šalyje nėra taip, kaip pas mus, kad klausinėtų, ten viskas vykstą labai abstrakčiai ir greitai. S. O. įsitikinimu, jeigu toje šalyje neturi pinigų, niekas neužsiima nei dokumentų vertimu, nei gynyba – ten esanti baisi korupcija.

Taigi, pasak S. O., teismo proceso metu jis vertėjo neturėjęs. Liudytojas patikslino, kad, gal tik po 15 teismo posėdžių jam šiaip taip suradę vertėją iš Italijos. Jis, liudytojo teigimu, irgi nelabai gerai mokėjęs arabų kalbą, bet mokėjo rusiškai, susikalbėjo su teisėju bei advokatu lyg ir prancūzų kalba, tad, jis viską išversdavęs. Tačiau taip buvę tik vieną kartą, kai vyko paskutinis posėdis. Liudytojas prisiminė, kad teismo proceso pradžioje buvęs rusų kalbos vertėjas. S. O. teigė, kad tąkart jis teisėjui aiškinęs, jog jis esąs lietuvis, kad mes ne rusai, bet anot S. O., toje Afrikos šalyje jie visi galvoja, kad Baltijos šalys yra Rusija.

Nuosprendžio S. O. neskundęs, nes nemokėjo arabų kalbos.

Atsakydamas į proceso dalyvių klausimus, S. O. teigė, kad po sulaikymo visas lagaminas buvo išardytas, patikrinti visi daiktai, tarp kurių drabužiai, kosmetinė. Narkotikai buvę rasti drabužiuose. Liudytojas tvirtino, kad kokaino ekspertizė buvusi atlikta jo akyse, įvykio vietoje – pareigūnų rastas kokainas buvęs supakuotas į maišelius.

Kaip patikslino S. O., lemtingąją dieną ekspertizę pareigūnai atlikę ne su lakmuso popierėliais – viskas buvo pilama į labai mažą buteliuką – mėgintuvėlį. S. O. kalbėjo, kad iš pradžių jam buvusi paskirta 3 metų laisvės atėmimo bausmė, vėliau ji sumažinta iki dviejų su puse metų. S. O. tvirtino, kad teismas vietoje realios laisvės atėmimo bausmės jam galėjęs paskirti 25 tūkstančių eurų baudą, tačiau lietuvis bylą nagrinėjusiam teisėjui atsakė, kad tokių pinigų jis tiesiog neturįs.

Pasak nuteistojo, pakeliui į Lietuvą jam tuščiomis kišenėmis porą naktų yra tekę praleisti tiesiog prie Eifelio bokšto.

Vyras teigė kaltu prisipažino tikėdamasis, kad tai teismas pripažins jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe. Anot liudytojo, tada nebuvę dėl ko ginčytis, nes, jo žodžiais, narkotikai buvo rasti jo lagamine, tai buvę akivaizdu. S. O. tvirtino, kad savo bausmę jau atlikęs ir dabar norįs ramiai gyventi. Jis pridūrė, kad jo artimieji net 3 metus nežinoję, kur jis esąs, nes išvažiuodamas iš namų tėvams pasakęs, jog vyksta į draugų vestuves.

Kelias atgal į savo tėvynę, pasak liudytojo, buvo nelengvas. Maroko Karalystės sostinėje Rabate S. O. susirado Lenkijos Respublikos konsulą, kuris lietuviui padėjo nusigauti iki Paryžiaus. Pasak liudytojo, tuščiomis kišenėmis porą naktų jam tekę praleisti tiesiog prie Eifelio bokšto.

Artimiausiame teisiamajame posėdyje numatoma tęsti liudytojų apklausą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis