Lietuvių mentalitetas: jei tik kas – iškart į teismą

Lietuvoje žmonės ginčus linkę spręsti teismuose. Tą parodė Europos Tarybos (ET) Europos veiksmingo teisingumo komisijos (CEPEJ) paskelbta Europos teisingumo sistemų vertinimo ataskaita. Lietuva čia įvardinta kaip šalis, kurioje asmenys, siekdami išspręsti tarpusavio ginčus, yra linkę kreiptis į teismą (daugiau nei 3 000 tūkst. naujų bylų 100 000 tūkst. gyventojų). Į šį sąrašą taip pat pakliūna Rusija, Čekija, Kroatija, Bosnija ir Hercegovina, Rumunija, Serbija.
Įpykusi mergina.
Asociatyvinė iliustracija: polinkis bylinėtis tarsi įaugęs lietuviams į kraują. / Shutterstock nuotr.

Dokumente Lietuva taip pat nurodoma kaip viena iš valstybių, kurioje ekonominė krizė turėjo lemiamos įtakos teismų sistemos biudžetui, pažymima Nacionalinės teismų administracijos Komunikacijos specialistės Gabijos Vaičeliūnaitės pirmadienį paviešintame pranešime.

Pažymima, jog dėl biudžeto mažinimo ženkliai sumažėjo darbo vietų skaičius teismuose, o teisinei pagalbai, teismų sistemai ir prokuratūroms skiriamas finansavimas yra vienas mažiausių Europoje. Kitos šalys, kuriose situacija panaši – Turkija, Serbija, Bulgarija, Albanija. 

Ataskaitoje skelbiama, jog Europos teismų sistemoje sparčiai plečiamas vaizdo konferencijų įrangos naudojimas teismuose, ypač baudžiamosiose bylose. Lietuvoje taip pat įgyvendinamos reformos ir projektai, siekiant dažniau vykdyti nuotolines apklausas – šie procesai, kaip nurodoma ataskaitoje, taip pat ryškūs ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Kroatijoje, Danijoje ir kt. šalyse.

CEPEJ ataskaitoje „Europos teisingumo sistemų 2014 m. ataskaita (2012 m. duomenys): teisingumo veiksmingumas ir kokybė“ apibendrinti 2012 m. duomenys, gauti iš 45 ET valstybių narių. Teikiant duomenis ataskaitai pirmą kartą dalyvavo Izraelis, jų nepateikė dvi ET valstybės narės – Lichtenšteinas ir San Marinas. Šiomis ataskaitomis siekiama įvertinti teisingumo sistemų efektyvumą ir pasiūlyti praktines priemones, kaip pagerinti teisingumo sistemų veiklą.

Su š. m. spalio 9 d. paskelbta 2014 m. ataskaita galite susipažinti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų