M.Campbello apeliacinį skundą dėl 12 metų laisvės atėmimo bausmės nagrinėjantis teismas nusprendė, kad byloje taip pat būtini Airijoje esančio šios šalies piliečio Brendano McGuigano parodymai. Šie abu asmenys yra įtariamieji išskirtame ikiteisminiame tyrime ir šiuo metu bylinėjasi dėl ekstradicijos į Lietuvą.
„Teismas imsis priemonių, kad minėti asmenys būtų apklausti“, – ketvirtadienį sakė teisėjų kolegijai pirmininkaujantis teisėjas Viktoras Kažys.
Vilniaus apygardos teismas M.Campbellui pernai skyrė 12 metų nelaisvės už paramą teroristinei grupei, ginklų laikymą ir rengimąsi vykdyti ginklų kontrabandą. Jis buvo suimtas 2008 metų sausį, kai įsigijo ginkluotę iš ginklų prekeiviu apsimetusio slapto agento.
Apeliacinis teismas atkreipė dėmesį, kad M.Campbellas buvo nuteistas už veikas, kurias vykdė nusikalstamoje grupėje, tačiau kiti galimi dalyviai nebuvo apklausti.
Nuteistojo brolis L.Campbellas yra vadinamas vienu iš svarbiausių „Real IRA“ vadovų, o civilinėje byloje jis anksčiau buvo pripažintas atsakingas už 1998 metais Šiaurės Airijoje Omage įvykdytus sprogdinimus, per kuriuos žuvo 29 žmonės, o per 200 buvo sužeista.
Lietuvos teisėsauga laukia, ar jis bus išduotas Lietuvai. „Ekstradicijos procesas vyksta, jis yra pirmojoje instancijoje, nepasibaigęs. Procedūra vyksta Belfaste, kiek man žinoma iš kolegų advokatų“, – BNS sakė M.Campbello advokatė Ingrida Botyrienė.
Antrasis įtariamasis B.McGuiganas šiuo metu yra Airijos respublikoje, čia ekstradicijos procedūra taip pat nepasibaigusi.
„Vienintelis įmanomas būdas juos apklausti – apklausti per kompetentingas institucijas tose vietose, kur jie šiuo metu yra“, – sakė advokatė.
Ji teismo žingsnį pavadino logišku, tačiau sakė, kad prokuratūra to turėjo imtis dar ikiteisminio tyrimo metu.
Prokuroras M.Campbellą prašė įkalinti 16 metų. Tačiau Vilniaus teismas bausmę sušvelnino, motyvuodamas tuo, kad airio veiksmai buvo kontroliuojami saugumo pareigūnų, reali žala nepadaryta.
Rugpjūčio mėnesio teismo posėdyje prokuroras citavo įslaptintus liudytojus, kurie sakė, kad M. Campbellas domėjosi, kiek reikėtų sprogmenų susprogdinti vyriausybinį automobilį ir aiškino, kad ginklus ketina panaudoti prieš žmones.
M.Campbellas savo kaltę neigia, tvirtindamas, kad jis buvo išprovokuotas Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos agentų.
Jis sako, kad užsiimti ginklų kontrabanda jį įkalbėjo britų saugumo agentu Robertu Jardine teisme įvardytas liudytojas.
„Tikroji Airijos respublikonų armija“ priešinasi britų valdymui Šiaurės Airijoje ir nepritaria pasiektiems taikos susitarimams. Europos Taryba šią grupuotę laiko teroristine organizacija.