„Už 200 eurų aš žmonai mašiną nupirkau!“ – Vilniuje teismo posėdžio metu Kirgizstano (Kirgizijos Respublikos) pilietis Kanybekas Beishenbekas Uulu tarsi paaiškino, kodėl jam buvo nepriimtina mokėti 690 litų kyšį jį su partneriu sostinės tarptautiniame oro uoste sustabdžiusiems Lietuvos pareigūnams.
Rusakalbis kirgizas su savo likimo draugu Kubanychbeku Kurmanbaevu Vilniaus miesto 3-iame apylinkės teisme pasakojo, kad po kelių žodinių užuominų viena Lietuvos muitininkė paėmė skaičiuotuvą ir užrašė jo ekrane skaičių: 200.
Užsieniečiai suprato tai kaip reikalavimą dalytis atsivežtais pinigais. Kai atsisakė, abiems atvykėliams buvo surašyti administracinio teisės pažeidimo (ATP) protokolai už valiutos importo tvarkos nepaisymą.
Jei Kirgizstano piliečiai bus pripažinti kaltais padarę šį pažeidimą, teismo nutarimu 60 000 eurų (207 000 litų) iš jų gali būti konfiskuoti. Atimti pinigai papildytų Lietuvos biudžetą.
Kirgizai: iš lėktuvo ėjome paskui visus
Bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad sausio 18 dieną apie 9 val. Vilniuje nusileido lėktuvas iš Maskvos, juo į Lietuvą atskrido ir du automobilių prekybos verslo atstovai iš Kirgizstano.
Kiekvienas jų atsivežė po 30 000 eurų. Tokias stambias sumas jie privalėjo deklaruoti, tačiau oro uoste pasuko „žaliuoju“ koridoriumi, skirtu nieko nedeklaruojantiems keleiviams.
„Per kokius kanalus ėjote?“ – viską nuo pradžių kruopščiai aiškinosi bylą nagrinėjanti teisėja Danutė Mickevičienė.
„Kai atskridome, perėjome pasienio zoną. Mums parodė į tą pusę. Kur visi ėjo žmonės, ten ir mes paskui juos ėjome“, – teismui pasakojo K.Kurmanbaevas.
Į Lietuvą atskridę mašinų pirkėjai turėjo po 30 000 eurų. Tokias stambias sumas jie privalėjo deklaruoti, tačiau oro uoste pasuko „žaliuoju“ koridoriumi, skirtu nieko nedeklaruojantiems keleiviams.
Jis dar pridūrė, kad dalis keleivių iš tos grupės jam priminė Lietuvos sportininkus. „Tokie ilgi, ilgi...“, – buitiškai apibūdino kirgizas.
K.Kurmanbaevas teigė puikiai žinantis auksinę atvykėlių taisyklę: „Pas ką daug pinigų, eina į raudoną kanalą, o kas be pinigų – į žalią.“
Teisme prisiekė savo motina
Jo partneris K.Beishenbekas Uulu atsistojęs teisme pareiškė: „Prisiekiu motina! Aš tik tiesą sakau. Pasakoju taip, kaip buvo!“
Vyras pasakojo, kad vienu metu prie jo priėjo uniformuotas pareigūnas ir paklausė, „ar yra kas nors?“
„Taip, žinoma!“ – pats savo atsakymą teismui pacitavo K.Beishenbekas Uulu.
Pasirodė, kad tuo metu abu Kirgizstano piliečiai buvo jau beveik praėję „žaliuoju“ koridoriumi ir ketino apskritai išeiti iš muitinės patikros zonos.
„Mane ne sustabdė – aš pats sustojau!“ – savo geranoriškumą akcentavo K.Kurmanbaevas, bet sutiko su pastaba, kad sustojo pamatęs, jog pareigūnas užkalbino jo partnerį.
Nesusiorientavo tik Vilniuje?
Abu užsieniečiai tikino, kad nepildyti deklaracijų apie atsivežtus grynuosius pinigus neturėjo jokių motyvų. „Visur – Maskvoje, Biškeke ir kitur, užpildome, o Vilniuje visi užrašai buvo lietuviški“, – teisinosi K.Kurmanbaevas.
Kirgizai teismą tikino, kad iš pradžių niekas jokių rimtų pretenzijų jiems nepareiškė. Vyrus tiesiog nusivedė į patalpas ir davė pildyti deklaracijas.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Vilniaus oro uostas |
K.Kurmanbaevas smulkiai pasakojo, kaip tai vyko: „Pildžiau deklaraciją. Pradėjau savo ranka. Bet neturėjau akinių. Todėl pabaigė pildyti viena moteris. Ji mums netgi parodė, kur buvo klaidos!“
Panašiai pasakojo ir K.Beishenbekas Uulu: „Viską parodžiau, pinigus parodžiau. Jūs davėt deklaraciją, aš pats pildžiau.“
Jo teigimu, pildant deklaraciją, nuskambėjo keistokas pareigūnės klausimas: „Jums deklaracija reikalinga?“
„Reikalinga“, – patvirtino K.Beishenbekas Uulu.
„O mums kas bus?“ – esą taip dar paklausė pašnekovė.
„Aš nesupratau, o ji mums parašė: 200“, – teismui pasakojo K.Beishenbekas Uulu.
K.Kurmanbaevas teisme pasakojo, kaip pareigūnė nebyliai esą pareikalavo kyšio: „Parašė 200 kalkuliatoriumi.“
Apie tokį epizodą posėdžio metu minėjo ir jo partneris K.Kurmanbaevas: „Parašė 200 kalkuliatoriumi.“
Kaip informavo teisėja D.Mickevičienė, abiems vyrams buvo surašyti protokolai ir iškeltos bylos už tai, kad jie nėjo raudonu kanalu.
Kodėl laikė ištisas 4 valandas?
Teismui kilo klausimų, kodėl po sulaikymo kirgizams buvo ne rašomas pažeidimų protokolas, o duotos pildyti deklaracijos. Juolab jie atskrido iš ryto, o protokolai įforminti tik 13.30 val. „Mes tiesiog ten sėdėjome tris keturias valandas“, – guodėsi vienas iš užsieniečių, kurie Lietuvoje ne savo noru vieši jau visą mėnesį.
ATP protokolus surašiusios institucijos – Vilniaus teritorinės muitinės, atstovė teismui paaiškino: „Kad pareigūnas įsitikintų, kad suma tikrai ta – pildoma deklaracija.“
Kitaip tariant, muitinės teisininkė aiškino, jog tokiu būdu pagal nusistovėjusią neoficialią tvarką stengiamasi išvengti netikslumų: kad administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo dėl skubėjimo ar streso nesuklystų nurodydamas jo nedeklaruotą sumą, jam leidžiama ramiai užpildyti deklaraciją.
Pasiklydo, vadinasi, nepažeidė?
„Pažeidimas yra tada, kai neužpildęs deklaracijos asmuo eina į žaliąjį koridorių“, – muitinės atstovė pabrėžė, kad pažeidimo faktas abiejų kirkizų sustabdymo metu jau buvo įvykęs.
Užsieniečius gynusi advokatė padėtį bandė parodyti iš kitos pusės. „Supratote, kad einate būtent į žalią kanalą“, – K.Kurmanbaevo klausė gynėja, o išgirdusi jo kategorišką neigiamą atsakymą pabrėžė, jog administracinis teisės pažeidimas negali būti padarytas nesant asmens veiksmuose tyčios.
Vilniaus policijos nuotr./500 eurų banknotas |
Oponentė iš muitinės prieštaravo, kad būtent tokio pobūdžio pažeidimas gali būti padarytas ir netyčia, per neatidumą ar nežinojimą, tačiau esmės tai nekeičia ir nuo atsakomybės neatleidžia.
„Oro uoste yra ir rusiškai parašyta – jei vežatės daugiau nei 10 000 eurų, privalote pildyti deklaraciją“, – sakė muitinės atstovė.
Advokatė iki galo laikėsi savo pozicijos. Gynėjos manymu, kad nėra pagrindo netikėti kirgizų parodymais, kad jie paprasčiausiai suklydo. Advokatės žodžiais tariant, šie užsieniečiai yra nekalti ir nepadarė jiems inkriminuojamo teisės pažeidimo.
Gresia ir baudos nuo 5 000 litų
Atskirai K.Beishenbekui Uulu ir K.Kurmanbaevui iškeltas bylas išnagrinėjusi teisėja D.Mickevičienė nutarimus žada skelbti penktadienio popietę. Teismo verdiktai iškart neįsiteisės, juos per 20 dienų abi proceso šalys galės skųsti aukštesnės instancijos Vilniaus apygardos teismui.
Kirgizstano piliečiai gali būti baudžiami už Muitinės prižiūrimų prekių muitinio tikrinimo vietų tvarkos pažeidimą pagal ATP kodekso 209(3) straipsnį „Prekių (daiktų) gabenimo tvarkos pažeidimas“.
Jame numatoma, kad prekių (daiktų, pašto siuntų, nacionalinės valiutos litų ir užsienio valiutos), kurių importas, eksportas ar tranzitas leidžiamas tik turint galiojantį leidimą, licenciją ar kitą dokumentą ir (arba) kurių importui, eksportui ar tranzitui yra taikomi apribojimai, draudimai arba specialus režimas, gabenimas pažeidžiant nustatytą tvarką – užtraukia baudą nuo 5 000 iki 10 000 litų su prekių (daiktų) konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Kaip kirgizams baigėsi ši byla, skaitykite čia.