Medininkuose sulaikytas padidintą radiacijos foną skleidęs keramikos krovinys

Medininkų punkte pasieniečiai buvo sulaikę iš Vokietijos per Lietuvą tranzitu į Rusiją vykusį vilkiką. Juo gabentas padidintą radiacijos foną skleidęs stiklo keramikos krovinys.
Medininkų pasienio postas
Medininkų pasienio postas / VSAT nuotr.

Kaip rašoma Valstybės sienos apsaugos tarnybos pranešime, antradienį pasieniečiai Medininkų punkte patikrino iš Lietuvos vykusį vilkiką „DAF XF95“ su puspriekabe. Vilkiką rusiškais valstybiniais registracijos numeriais vairavęs 25 metų baltarusis turėjo tvarkingus asmens bei transporto priemonės dokumentus.

Sunkiasvorei transporto priemonei vykstant pro Medininkų punkte sumontuotą stacionarią jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo įrangą, vadinamuosius radiacijos vartus, pasieniečiai gavo signalą apie normą viršijantį radiacijos foną. Pagal vairuotojo pateiktą krovinio važtaraštį, vilkiko puspriekabėje buvo gabenamas vienai Rusijos įmonei skirtas stiklo keramikos krovinys. Jo siuntėjas – Vokietijos bendrovė.

Vilkiką ir jo puspriekabę pasieniečiai pakartotinai patikrino nešiojamaisiais jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo prietaisais. Nustatyta, kad krovinys skleidžia 1,03 mikrosiverto (μSv), arba 103 mikrorentgenų (μR), jonizuojančiosios spinduliuotės foną. Leistinas fonas yra 0,2 μSv, arba 20 μR.

Apie įtartiną krovinį pasieniečiai nustatyta tvarka pranešė Radiacinės saugos centrui. Po kelių valandų gautas raštiškas minėtos institucijos leidimas leisti vilkikui su kroviniu vykti per valstybės sieną. Tuomet pasieniečiai „DAF XF95“ leido išvažiuoti į Baltarusiją.

Tokie kroviniai grėsmės nekelia. Jie dažniausiai būna pagaminti iš gamtinių medžiagų, kurios pačios yra natūraliai susidarę jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, skleidžiantys didesnį nei 0,2 μSv/h (20 μR/h) foną ir nepavojingi. Tokių natūraliai susidarančių radioaktyvių medžiagų gali būti uolienose, trąšose, molyje, kai kuriuose augaluose, vaisiuose, sėklose. Didesnės, tačiau nepavojingos spinduliuotės šaltiniai gali būti ir juvelyriniai dirbiniai. Natūraliai susidarančių spinduliuotę skleidžiančių medžiagų gali būti net kai kuriuose maisto produktuose ar tabako gaminiuose.

Šiemet pasieniečiai iš viso nustatė 126 atvejus, kai per Lietuvos sieną gabenami kroviniai ar vykę asmenys skleidė padidintą radioaktyvią spinduliuotę. Dažniausiai tokie kroviniai būna arba trąšos, arba statybinės medžiagos (ugniai atsparios plytos ar skiedinys, keraminės plytelės, keraminiai unitazai ir kt.).

Žmonės dažniausiai padidintą jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose būna atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius. Tokie keliautojai turi pateikti medicinos įstaigų pažymas apie jiems taikytas tokias priemones.

Ar sieną kertantys asmenys bei gabenami kroviniai neviršija leistinų normų, VSAT pareigūnai tikrina Lietuvos pasienio kontrolės punktuose sumontuota stacionaria matavimo įranga. Tai vadinamieji radiacijos vartai, pro kuriuos pravažiuoja visos transporto priemonės ir jomis gabenami kroviniai.

Mažuose kontrolės punktuose, kur eismo intesyvumas nedidelis ir tokių vartų nėra, pasieniečiai naudoja nešiojamus radiacijos matavimo prietaisus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų