Atsižvelgiant į tai, kuomet pastaruoju metu Lietuvoje padaugėjo mirčių nuo neaiškios kilmės ir sudėties stiprių alkoholinių gėrimų, denatūratų, skiedinių, mišinių ir kitų nežinomos kilmės svaigalų policija sustiprino pajėgas kovojant su tokiais, riziką žmonių gyvybei keliančiais, reiškiniais.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, po kruopštaus ir slapto tyrimo, kartu su Lietuvos Respublikos Vilniaus apygardos prokuratūra, talkinant Panevėžio ir Šiaulių apskrities vyriausiųjų policijos komisariatų Ekonominių nusikaltimų tyrimų valdybų pareigūnams, policijos operacijos metu, smogė gaujai, veikusiai Kauno apskrityje, bandžiusiai pasipelnyti iš neteisėto alkoholio gamybos, tiekimo ir realizavimo.
Vykdant operaciją, Biuro pareigūnai išaiškino nelegalią garsių alkoholio gamintojų produktų klastočių gamyklą veikusią Kaune ir atskleidė galimą nedenatūruoto etilo alkoholio ir jo skiedinių (mišinių) tiekimo tinklą, kuris galimai neapsiribojo vien Kauno apskritimi ar Lietuvos teritorija, o driekėsi ir į Šiaurės Europos šalis.
Š. m. rugpjūčio 27 – rugpjūčio 29 d., daugiau nei kelias dienas trukusios operacijos metu iš neteisėtos apyvartos išimti gan dideli šių produktų kiekiai – daugiau kaip 10 tonų nedenatūruoto etilo alkoholio ir jo skiedinių.
Taip pat surastas didelis kiekis ir iš apyvartos išimta apie 95 000 tablečių, žinomų pasaulyje gamintojų vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra psichotropinės medžiagos ir kurių apyvarta vidaus rinkoje griežtai reguliuojama ir gali būti vartojami tik esant gydytojo receptui ir tik legalioje rinkoje. Bus tiriama ar minėti vaistiniai preparatai nėra klastotės ir ar jos nėra kenksmingos žmogaus sveikatai.
Pareigūnai, vykdę šią operaciją, sulaikė 6 asmenis, galimai priklausančių organizuotai nusikalstamai grupuotei, kuri sistemingai vertėsi nelegaliu garsių alkoholio gamintojų produktų klastočių gamyba, laikymu ir realizavimu bei 2 asmenis apklausė kaip specialius liudytojus.
Įtariama, kad organizuotos grupės nariai į Kauno miestą atsigabendavo neteisėtai įgytą nedenatūruoto etilo alkoholio kiekį.
Savo namo teritorijoje bei pagalbinėse patalpose, naudojant profesionalią ir savo pagamintą įrangą, atgabentas etilo alkoholis būdavo išfiltruojamas bei išpilstomas į garsių alkoholio gamintojų stiklinę tarą aplipindami įvairių, pasaulyje gerai žinomų, alkoholio kompanijų logotipais, po ko pastaroji buvo sudedama į paruoštas popierines, profesionaliai pagamintas, pakuotes realizavimui.
Pareigūnai atliko 22 kratas Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus apskrityse.
Gabendami alkoholį, galimai nusikalstamą veiką vykdę asmenys, naudojo įvairias konspiracines priemones, kurios buvo skirtos išvengti policijos sulaikymo.
Pareigūnai atliko 22 kratas Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus apskrityse. Kratų metu paimti apyvartoje draudžiami alkoholio skiediniai, nelegaliai pagaminta garsių alkoholio gamintojų produkcija, žinomų pasaulyje gamintojų vaistai, kurių sudėtyje yra psichotropinės medžiagos, galimai iš nusikalstamos veikos gauti virš 53 000 eurų grynieji pinigai, nelegalios gamyklos įrankiai, priemonės, ruošiniai ir kita tyrimui reikšminga medžiaga.
Keturiems iš sulaikytų asmenų skirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai. Kai kurie sulaikyti asmenys yra žinomi policijai. Jie teisti už analogiškas veikas. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas gali plėstis.
Šia operacija užkirstas kelias abejotinos kokybės nelegalaus, garsių alkoholio gamintojų produktų klastočių patekimui į Lietuvos ir tarptautines rinkas bei apsaugota žmonių sveikata nuo galimų šalutinių sveikatai reiškinių.
Siekiant atlyginti galimą žalą valstybei, galimam turto konfiskavimui ar išplėstinio turto konfiskavimui užtikrinti įtariamiesiems apribota jų nuosavybės teisė į kratų metu paimtas transporto priemones, rastas pinigines lėšas ir nekilnojamąjį turtą.
Įtariamieji turės pasiaiškinti dėl rastų per kratas pinigų, nekilnojamojo ir kito turto kilmės.
Organizuotos grupės lyderis, Kauno mieste, savo gyvenamajame name ir ūkiniame pastate, kuriame ir buvo vykdoma nelegali garsių alkoholio gamintojų produktų klastočių gamyba, įrengė neleistiną šildymo sistemą.
Be to, pagrindinis organizuotos grupės lyderis, Kauno mieste, savo gyvenamajame name ir ūkiniame pastate, kuriame ir buvo vykdoma nelegali garsių alkoholio gamintojų produktų klastočių gamyba, įrengė neleistiną šildymo sistemą, galimai naudodamas tepalinės alyvos atliekas tokiu būdu grubiai pažeisdamas atliekų tvarkymo nuostatas.
Kratos metu surastos 23 talpos po 200 litrų tepalinės alyvos atliekų, kurios galimai buvo skirtos sukonstruotam deginimo įrenginiui šildant gyvenamąsias patalpas. Pasitelkus į pagalbą Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdybos specialistus, fiksuoti grubūs aplinkosauginių reikalavimų pažeidimai laikant pavojingas atliekas bei jas naudojant. Įtariamajam teks pasiaiškinti aplinkos apsaugos specialistams dėl tokios veikos bei sumokėti tūkstantines baudas.
Lietuvos kriminalinės policijos biure pradėtas didelės apimties ikiteisminis tyrimas pagal nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse požymius: neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis (BK 1992 str.), neteisėtas naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) ir aparatų jiems gaminti gaminimas, laikymas, gabenimas ar realizavimas (BK 201 str.), svetimo prekių ar paslaugų ženklo naudojimas (BK 204 str.), neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu (BK 260 str. 3 d.)
Įtariamiesiems, padariusiems šias nusikalstamas veikas, gali grėsti laisvės atėmimo bausmė iki penkiolikos metų.
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Vilniaus apygardos prokuratūra.
Lietuvos kriminalinės policijos biure nuolat stebimi, analizuojami ir vertinami kriminogeniniai šešėlinio verslo procesai, o taip pat nedelsiant reaguojama į tam tikrą ypač pavojingą reiškinį, kuris nusineša žmonių gyvybes vartojant neaiškios kilmės svaigalus. Kova su šešėliu yra vienas iš policijos prioritetų. Lietuvos kriminalinės policijos biuras orientuotas ne į pavienius tyrimus ir objektus, o į nelegalių šešėlinių tinklų nustatymą ir likvidavimą.
Lietuvos kriminalinės policijos biuras jau ne vienerius metus užkardo bei atskleidžia nusikaltimus nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, nusikaltimus žmogaus gyvybei ir sveikatai, nusikalstamas veikas, sukėlusias platų atgarsį visuomenėje, darančias didelę žalą žmogaus sveikatai ar turtinę žalą valstybei, atskleidžiant didelės apimties neteisėtą akcizinių prekių apyvartą, išaiškinant neteisėtų pajamų ir turto gavimo šaltinius, užtikrinant tokių lėšų ar turto suradimą, siekiant užtikrinti visuomenės saugumą bei grąžinti valstybei nesumokėtus mokesčius.