Nemokamo parkavimo leidimus klastoję kauniečiai teistumo neišvengė

Dviems kauniečiams, buvusiems viešosios įstaigos „Automobilių stovėjimo aikštelės“ darbuotojams, nepavyko atsikratyti teistumo. Ir apeliacinės instancijos teismas patvirtino, kad abu jie pagrįstai nuteisti už nemokamo parkavimo Kauno mieste leidimų klastojimą ir jų realizavimą, – pranešimu spaudai informuoja Generalinė prokuratūra.
Pakeistas mokamas parkavimas Kauno Rotušės aikštėje
Automobilių stovėjimo aikštelė

Šiuo metu įstaigoje, kurios steigėja ir vienintelė dalininkė yra Kauno miesto savivaldybė, jau nebedirbantys vyriausiasis inžinierius S.S. bei technikos operatorius E.J.O. pernai gruodį Kauno apylinkės teismo nuosprendžiu buvo pripažinti kaltais. Teismas jiems skyrė atitinkamai 100 MGL (3 tūkst. 766 eurų) bei 60 MGL (2 tūkst. 259 eurų) dydžio baudas.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta įrodymų apie maždaug 40 neteisėtai išduotų leidimų parkavimui.

Šie du vyrai teismo buvo pripažinti kaltais dėl to, kad veikdami bendrininkų grupėje neteisėtai gamino ir realizavo leidimus, leidžiančius vairuotojams nemokamai statyti automobilius tose Kauno miesto gatvėse ir aikštėse, kuriose už parkavimą buvo renkama vietinė rinkliava.

Nusikalstamų veikų atskleidimą labai sunkino tai, kad VŠĮ „Automobilių stovėjimo aikštelės“ nebuvo tinkamai vykdoma turto apskaita, trūko ir vadovybės kontrolės. Pavyzdžiui, įstaigos įsigyti holograminiai lipdukai, skirti apsaugoti leidimus nuo klastojimo, puikiai saugojo nuo pašalinių, įmonėje nedirbančių, asmenų galimo leidimų klastojimo – tokių atvejų nebuvo fiksuota. Tačiau pačioje įstaigoje nebuvo nustatyta tvarka, užtikrinanti griežtą holograminių lipdukų apskaitą, nepaskirtas konkretus darbuotojas, atsakingas už jų apskaitos, išdavimo bei panaudojimo kontrolę.

Tuo pasinaudoję, nuteistieji priemones, skirtas apsisaugoti nuo klastojimo, naudojo savo nusikalstamoje veikoje. Ant visų suklastotų leidimų „puikavosi“ holograminiai lipdukai.

„Betarpiškai bendradarbiaujant su itin kruopščiai ikiteisminį tyrimą atlikusiais Alytaus apskrities VPK tyrėjais, žingsnis po žingsnio, iš įvairių šaltinių renkant įrodymus, vis dėl to pavyko atskleisti šios nusikalstamos veikos aplinkybes bei ją įvykdžiusius asmenis“, – sakė šį ikiteisminį tyrimą organizavęs ir jam vadovavęs Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Gintaras Eidukevičius.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta įrodymų apie maždaug 40 neteisėtai išduotų leidimų parkavimui. Juos įsigijo ne tik pavieniai asmenys savo privatiems automobiliams. Suklastoti leidimai buvo naudojami net ir kai kurių bendrovių transporto nemokamam statymui Kauno mieste.

Tyrėjams pavyko nustatyti, kad už suklastotus leidimus nemokamai statyti automobilius Kaune automobilių savininkai mokėjo nuo 300 iki 1 tūkst. 200 litų. Tuo metu oficialiai metinis automobilių statymo apmokestintose Kauno vietose leidimas kainavo 2 tūkst. 100 litų.

Pirmos instancijos apkaltinamąjį nuosprendį abu nuteistieji apskundė Kauno apygardos teismui. Siekdamas išsamiai ir nešališkai išnagrinėti bylą pagal nuteistųjų apeliacinį skundą bei patikrinti pirmos instancijos teismo priimto nuosprendžio teisėtumą ir pagrįstumą, apeliacinės instancijos teisme taip pat buvo atliktas įrodymų tyrimas.

Už suklastotus leidimus nemokamai statyti automobilius Kaune automobilių savininkai mokėjo nuo 300 iki 1 tūkst. 200 litų. Tuo metu oficialiai metinis automobilių statymo apmokestintose Kauno vietose leidimas kainavo 2 tūkst. 100 litų.

Atlikęs įrodymų tyrimą, Kauno apygardos teismas konstatavo, kad nuteistųjų kaltė, padarius baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1 dalyje numatytą nusikalstamą veiką, pagrįsta įrodymais, o ne prielaidomis, kaip buvo teigiama apeliaciniuose skunduose.

Aukštesniojo teismo nuomone, visos reikšmingos bylai teisingai išspręsti aplinkybės proceso metu buvo tinkamai nustatytos, todėl nuteistųjų nesutikimas su pirmosios instancijos teismo įrodymų vertinimu, nesant jokio pagrindo jų veiksmus vertinti kitaip, pripažįstamas kaip siekis išvengti baudžiamosios atsakomybės. Nuteistųjų skundai buvo atmesti, įsiteisėjo pirmos instancijos teismo nuosprendis.

„Nusikalstama veika buvo vykdoma 2012 m. pabaigoje – 2013 m. pradžioje. Atliktas VšĮ „Automobilių stovėjimo aikštelių“ auditas atskleidė ir daugiau negerovių šioje įstaigoje.

Tikimės, kad naujoji viešosios įstaigos vadovybė bei Kauno miesto savivaldybės atsakingi asmenys, atsižvelgdami į audito išvadas, ėmėsi teisės aktų pakeitimų, organizacinių ir visų kitų reikiamų prevencinių priemonių, siekiant, kad darbuotojai, matydami darbo organizavimo, apskaitos bei kontrolės spragas, nesusigundytų vykdyti neteisėtų ar net nusikalstamų veiksmų, ir analogiški atvejai šioje įstaigoje daugiau nepasikartos“, – vylėsi prokuroras G.Eidukevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai