Ši istorija nutiko dar 2017 metų rugpjūtį, kai kuršėniškis Mantas Tomkus naktį su draugais leido laiką ežero pakrantėje.
Čia atsidūrė ir pareigūnai, nes jie sulaukė pranešimo, kad neblaivūs jaunuoliai kabinėjasi prie praeivių.
Policininkai pamatė ant suoliuko sėdinčią kompaniją ir nusprendė patikrinti jų dokumentus.
M.Tomkus pareiškė, kad dokumento neturi, todėl pareigūnas I.S. pareikalavo su juo eiti prie tarnybinio automobilio asmenybei nustatyti.
Kai M.Tomkus atsisakė tai padaryti, policininkas sugriebė vaikiną už riešo ir bandė nutempti jį iki automobilio. Tačiau jaunuolis ištrūko ir puolė bėgti.
Gaudynės ilgai netruko, vaikinas buvo pakratytas „Tazeriu“, surakintas ir sulaikytas.
„Sudeginsiu, užmušiu, suradęs užversiu“, – tokiais žodžiais, kartu su spalvingais keiksmažodžiais, pareigūnams grasino M.Tomkus.
Taip pat jis iš rankų išmušė elektrošoko prietaisą ir surakintas dar smogė vyriausiajam tyrėjui I.S.
Išteisino dėl pasipriešinimo
Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad ši situacija pakankamai paprasta ir aiški. Pirmosios instancijos teismas nusprendė, kad M.Tomkus yra kaltas ir pasiuntė jį už grotų. Tačiau apeliacinės instancijos teismas į situaciją pasižiūrėjo visiškai kitaip.
Teisėjai atsižvelgė į tai, kad viena iš sulaikyme dalyvavusių pareigūnių paties kolegos I.S. veiksmus įvertino kritiškai.
„Man I.S. veiksmai pasirodė nepriimtini, – teismui pasakojo policininkė. – Net nepradėjus aiškintis įvykio aplinkybių dėl gauto pranešimo, I.S. suėmė M.Tomkui už žasto, pakėlė jį nuo suoliuko ir pareikalavo eiti prie tarnybinio automobilio. Toks pareigūno elgesys išprovokavo konfliktą: paėjus kelis metrus M.Tomkus ištraukė ranką ir ėmė bėgti.“
Be to, teismas atkreipė dėmesį, kad joks pažeidimas tą naktį taip ir nebuvo užfiksuotas: nei M.Tomkus, nei jo draugai nenubausti nei už viešosios tvarkos pažeidimą, nei už alkoholio vartojimą, nei už jokį kitą nusižengimą.
„Policijos pareigūnas turi teisę sulaikyti ir pristatyti į policijos tarnybines patalpas asmenis siekdami nustatyti jų tapatybę tik tuo atveju, jei buvo padarytas administracinis nusižengimas arba nusikalstama veika, – pažymėjo teismas. – Todėl daroma išvada, kad šiuo konkrečiu atveju nebuvo teisinio pagrindo nustatinėti asmens tapatybės.“
Trijų teisėjų kolegijos vertinimu, M.Tomkus pasipriešino neteisėtiems pareigūno veiksmams, o toks elgesys nėra nusikalstamas.
„Vadovaujantis bendruoju teisės principu, kad iš neteisės teisė neatsiranda, daroma išvada, kad už pasipriešinimą neteisėtiems pareigūno veiksmams asmuo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn“, – konstatavo teisėjai.
Turtinga kriminalinė istorija
Tiesa, net išvengti belangės M.Tomkui nepavyko. Toje pačioje byloje jis buvo teisiamas ir dėl 2017 m. lapkričio 4-ąją įvykdytos vagystės.
Naktiniame klube nuo suoliuko jis pagrobė merginos kuprinę, kurioje buvo turto už 1400 eurų.
Jis dar ant klubo laiptų susigrūmė su atvykusiais pareigūnais ir paspruko, bet toli nenubėgo ir buvo sulaikytas. Dalį pagrobto turto vaikinas susikišo į apatinius.
Pirmosios instancijos teismas kaip sunkinančią aplinkybę įvertino tai, kad vaikinas vagystę įvykdė būdamas girtas.
„Net ir būdamas blaivus būčiau pavogęs kuprinę, nes turėjau daug skolų ir man reikėjo pinigų“, – apeliacinio teismo teisėjams aiškino M.Tomkus ir juos įtikino, kad girtumas – nėra jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė.
Nepaisant to, už kuprinės vagystę vaikinas 2 metams pasiųstas į pataisos namus.
Tai jau 9-asis 23-ejų metų kuršėniškio teistumas ir 5-as kartas, kai prieš teismą vaikinas stojo dėl vagystės. Dar daugybę kartų jis baustas administracine tvarka.
M.Tomkus ne kartą yra pasižymėjęs ir dėl priešinimosi pareigūnui. 2016 metais buvo sustabdytas jo draugo vairuojamas automobilis.
Kol pareigūnai tikrino automobilių važiavusios kompanijos dokumentus, M.Tomkus sugebėjo prie vieno policininko prisėlinti iš nugaros ir ėmė jį smaugti.
Bandant jį sulaikyti, į darbą M.Tomkus paleido dantis – jis apkandžiojo pareigūnus ir už tai buvo nuteistas.
Tąkart, pasinaudoję M.Tomkaus sukeltu chaosu, jo draugai paspruko.