Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Maišto nuotaikos Pravieniškėse: nuteistieji susigriebė, kad dirba pusvelčiui

Teigiama, kad Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje tvyro maišto nuotaikos. Esą nuteistieji atsisako dirbti, nes jiems nepakankamai už tai moka. Tačiau pataisos namų personalas tai neigia.
Vilniaus pataisos namuose
Asociatyvinė iliustracija: laisvės atėmimo įstaiga / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Penktadienį naujienų portalo redakciją pasiekė tokio turinio laiškelis: „Turiu draugą Pravieniškių pataisos kolonijoje, kartais pasikalbam. Ten vyko streikas del to, kad žmonės, dirbdavę pilną darbo dieną, gaudavo tik apie 15 proc. savo algos. Įdomu, o kas gi gaudavo likusią dalį? Nežinia, kiek laiko kaliniai dirbo pusvelčiui, bet tik tik susigriebė, radę teisės aktus.“

Laiškelio autorius nurodo, kad yra ir detalesnė informacija: „Čia yra kopija pateikto pataisos namų valdžiai dokumento.“

Naujienų portalas 15min.lt publikuoja raštą, parengtą dar 2012.11.30.

Dirbančių nuteistųjų Pravieniškių valstybės įmonėje prie Pataisos namų REIKALAVIMAI

Remiantis Lietuvos Respublikos 2002 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 228 ir LRV 2009 m. gegužės 27 d. nutarimo Nr. 494 redakcija. Taip pat 2001 m. gegužės 15 d. LR Seimas ratifikavo Europos socialinę chartiją, kurios 4 straipsnio 1 dalis, išaiškina Strasbūro jurisprudencijoje, nustato, kad asmens minimali mėnesinė alga „į rankas“ turi sudaryti 60 proc. nuo vidutinės algos „į rankas“.

2008 m. Europos socialinių teisių komitetas išaiškino, kad Europos socialinės chartijos 1 (2) straipsnis reikalauja mokėti asmenims dirbantiems atliekant laisvės atėmimo bausmę, algą ne mažesnę nei asmeniui, kuris yra laisvėje (šiuo metu, ne mažiau 1 004 Lt „į rankas“).

Didžioji dalis nuteistųjų valstybės įmonėje prie pataisos namų gauna „į rankas“ nuo 25 iki 150 Lt per mėnesį. Nuteistieji neturi galimybės dengti teismo priteistų ieškinių, padėti savo šeimoms bei nukentėjusiesiems.

Didžioji dalis Pravieniškėse dirbančių nuteistųjų gauna „į rankas“ nuo 25 iki 150 Lt per mėnesį. Nuteistieji neturi galimybės dengti teismo priteistų ieškinių, padėti savo šeimoms.

Resocializacijos programose – numatyta, kad pagrindinis dėl lygtinio paleidimo aspektas yra ieškinio dengimas. Iš kokių lėšų asmuo atliekantis bausmę ir norintis tai padaryti, galėtų atitikti šiuos reikalavimus, kai vidutiniškai uždirba aukščiau paminėtą sumą?

1. Prašome, kad išdirbio normos būtų peržiūrėtos ir mums taikomos išdirbio darbo normos nebūtų didesnės negu yra taikomos UAB „Achempak“ išdirbio darbo normos, jų darbuotojams;

2. Darbo užmokestis atitiktų LRV 2002.02.13 nutarimo Nr. 228 ir LRV 2009.05.27 nutarimo Nr. 494 redakciją, bei 2001.05.15 Lietuvos Respublikos Seimo ratifikuotą Europos socialinę chartiją, kurioje 4 straipsnio 1 dalis, išaiškinta Strasbūro jurisprudencijoje, nustato, kad dirbančio asmens minimali mėnesinė alga „į rankas“ turi sudaryti 60 proc. nuo vidutinės algos „į rankas“. Nuteistųjų darbas, negali būti mažiau apmokamas;

3. Reikalaujame, kad nuteistųjų darbas būtų klasifikuojamas pagal darbo kategorijas ir taikant apmokėjimą būtina atsižvelgti į darbo pobūdį, jo kenksmingumą sveikatai. Atkreiptinas dėmesys į karpytojų ir pjaustytojų darbą;

4. Siuvėjų ir kitų pagalbinių darbuotojų darbas yra atsakingas, nes yra reikalaujama profesinės kvalifikacijos, darbo patirties, kokybės, todėl apmokėjimo koeficientas negali būti mažesnis kaip 0,75 (3,62 Lt atlygis už padarytą darbą per vieną valandą). Siuvėjai yra priskiriami kvalifikuotų specialistų kategorijai;

5. Labai svarbu atkreipti dėmesį į darbų organizavimą, kad nereikėtų vaikščioti po cechą be darbo dvi valandas ir daugiau. Nuo to nukenčia gamybos procesas ir nuteistųjų atlyginimas;

6.Prašome, kad būtų skiriamas didesnis dėmesys nuteistųjų saugumui, nes dirbant antroje pamainoje yra užrakinamos visos durys. Ką reiktų daryti, jei ceche kiltų gaisras?

„Išmesti iš darbo penki kaliniai už streiko rengimą...“

7.Vadovaujantis LRV 2009.05.27 nutarimo Nr. 494 redakcija, reikalaujame sumažinti išdirbio normas iki 30 proc.: pradedant gaminti naują gaminį ir perkeliant dirbti prie naujos operacijos.

„Dirba pilnu tempu!“

Šį reikalavimą pasirašo nuteistieji iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 3-iosios valdybos.

Kartu pateikiama ir tokia papildoma informacija: „Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 3-iosios valdybos 178 dirbantys nuteistieji rengia akciją neiti į darbą, kol bus patenkinti aukščiau paminėti reikalavimai.“

Taip pat pažymima, kad dėl rengiamos akcijos yra nutarta raštu informuoti (remiantis Lietuvos Respublikos Bausmių vykdymo kodekso 118 straipsnio 1 dalimi) Pataisos namų administraciją ir Valstybės įmonę prie Pravieniškių pataisos namų.

Penktadienio popietę 15min.lt žurnalistams prisiskambinus į Pravieniškių pataisos namus, atsiliepęs personalo atstovas teigė, kad įstaigoje ramu. Apie jokias nedarbo akcijas pašnekovas teigė nieko negirdėjęs. „Dirba pilnu tempu!“ – tikino pataisos namų darbuotojas.

Netrukus naujienų portalo informatorius redakcijai papildomai pranešė, kad nuteistieji dirba jau nuo trečiadienio, nes jiems pradėtos mokėti normalesnės algos – maždaug po 250 litų per mėnesį „į rankas“.

Pabaigoje pateikiama dar ir tokia neoficiali informacija: „Ir išmesti iš darbo penki kaliniai už streiko rengimą...“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais