Lietuvos Seimo kontrolierių duomenimis, lankydamiesi Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjime, Skandinavijos ir Baltijos šalių ombudsmenai susipažino su Lietuvoje veikiančiomis sulaikymo ir įkalinimo įstaigomis, nuteistųjų ir sulaikytųjų laikymo sąlygomis, domėjosi įkalintų asmenų socialine gerove, kalbėjosi su tardymo izoliatoriuje kalėjime dirbančiais pareigūnais ir gilinosi į Lietuvos bausmių vykdymo sistemos ypatumus.
Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjime svečiams buvo parodytos nuteistųjų iki gyvos galvos laikymo sąlygos, parduotuvė, sporto kambariai, Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjime veikiantis sveikatos priežiūros centras. Į Skandinavijos ir Baltijos šalių ombudsmenų klausimus atsakė įstaigos vadovas Viktoras Davidenko.
„Nuo 2014 metų pradžios Seimo kontrolierių įstaigai suteiktas mandatas vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose. Semdamiesi iš savo kolegų patirties, norėjome, kad kitų šalių ombudsmenai susipažintų su Lietuvoje veikiančiomis sulaikymo ir įkalinimo įstaigomis“, – sakė Seimo kontrolierius, Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas.
Apsilankęs Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjime, Latvijos ombudsmenas Juris Jansons pastebėjo, kad Lietuvoje bausmių atlikimo vietos mažai kuo skiriasi nuo Latvijos, tačiau pasidžiaugė, kad Lietuva priėmė sprendimą iškeldinti Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjimą į kitą vietą, taip pageriant nuteistųjų laikymo sąlygas.
Susipažinęs su Lietuvos bausmių sistema, Suomijos ombudsmenas Petris Jääskeläinenas stebėjosi įkalinimo vietų ir nuteistųjų Lietuvoje gausa.
„Suomija pakeitė požiūrį į nuteistuosius, buvo keičiama bausmių vykdymo sistema, kurios tikslas – mažinti įkalintųjų skaičių. Šiuo metu mėginama bausmes, susijusias su laisvės suvaržymu, keisti kitomis. Įkalinimas Suomijoje turėtų tapti griežčiausia ir išimtinė bausmė“, – sakė suomių pareigūnas.