Šiandien 15.59 val. Bendrajame pagalbos centre (BPC) skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Kučių kaime (Panevėžio r. sav., Ramygalos sen.,) Bistrampolio g. „nukrito sklandytuvas.“
Į įvykio vietą išsiųstos Panevėžio PGV priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, penktadienio popietę operatyviai pranešė BPC.
Sudužus malūnsparniui, žuvo 61 metų A.Murauskas – aviacijos profesionalas ir entuziastas, buvęs Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas.
Informacija apie įvykį perduota Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stočiai ir Panevėžio apskrities vyriausiajam policijos komisariatui.
Kai tarnybas įvykio įkarštyje kvietė nelaimė liudininkas, jis minėjo, kad susižeidęs vyras stipriai kraujuoja, bet kvėpuoja. Tuo metu į Kučių kaimą atskubėjusiems medikams, pirminiais duomenimis, jau teko mėginti čia pat avarijos vietoje atstatyti sužeistojo gyvybines funkcijas.
„Deja, bet pilotas žuvo“, – netrukus teko konstatuoti pareigūnams.
Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariato pirminiais duomenimis, nukrito skraidyklė, panaši į parasparnį su varikliu.
Pagal rastus dokumentus, žuvusysis yra gimęs 1962 metais.
Kažkodėl pamojavau ranka ir vėl nuėjau į vidų dirbti. Už dviejų minučių girdžiu – smūgis!
Paaiškėjo, kad žuvusysis yra Arminas Murauskas – lakūnas, akrobatinio skraidymo sporto organizatorius, treneris.
Lietuvos sporto enciklopedijoje skelbiama, kad A.Murauskas (gim. 1962 09 14 Jonaičiuose, Šilutės r.) yra lakūnas, akrobatinio skraidymo sporto organizatorius, treneris. Turi Lietuvos ultralengvųjų orlaivių federacijos (ULOF) piloto licenciją RRL (malūnsparniai, 2012 m.).
Matė dvaro šeimininkas
Kučių kaimas Panevėžio rajone nėra itin garsus, tačiau puikiai žinomas dėl jame įsikūrusio Bistrampolio dvaro (pavadinto pagal buvusių jo šeimininkų pavardę). Palyginti netoli nuo Kučių veikia ir Rojūnų aerodromas.
„Galiu net tikslų laiką pasakyti, kada tai įvyko, tai yra 16.00. Užsiiminėjau savais reikalais mūsų aerodrome, ir mačiau, kad skrenda toks malūnsparnis, mažas, dvivietis. Kažkodėl pamojavau ranka ir vėl nuėjau į vidų dirbti. Už dviejų minučių girdžiu – smūgis!“, – žurnalistams įvykio vietoje papasakojo numeriu 112 pirmasis skambinęs Rimantas Gudelis – kunigas, Bistrampolio dvaro šeimininkas.
R.Gudelis smulkiai žino siužetą, kaip įvyko tragedija.
„Tada paskambino mano darbuotojai, kurie dirba dvare, ir paaiškino, kad malūnsparnis praskrido dvarą. Jau gale tvenkinio, virš tvenkinio, užgeso. Kažkodėl apsisukęs, bandė leistis ir vėl užvesti variklį. Užvedė variklį, bet, kaip darbuotojai pasakojo, nebesugebėjo paimti reikiamo aukščio. Ir atsitrenkęs į parko medžius prie Birutės kalno, žuvo“, – detaliai pasakojo jis.
Dvaro šeimininkas užsiminė, kad Bistrampolyje kaip tik vyko vestuvių puota, į šventę buvo susirinkę apie 15 jos dalyvių.
Kapelionas „Ši tragedija tiesiog gerklę uždaro“
Kitu nelaimės liudytoju tapo Virginijus Veilentas: kunigas, pedagogas, žurnalistas, lakūnas, Lietuvos karinių oro pajėgų kapelionas.
„Atsitiko avia katastrofa. Reikia tyrimo, kad nustatytų priežastį. Bet liudininkai kalbėjo, kad variklis buvo užgesęs. Lakūnas bandė kažkaip išsisukti, bet matome, kad pasibaigė tragiškai. Labai gaila“, – kalbėjo V.Veilentas.
Pašnekovas pridūrė, kad žuvo patyręs lakūnas, praeityje radęs išeitį iš nė vienos keblios situacijos, bet šįkart aplinkybės susiklostė itin nepalankiai. Pašnekovas dar atsiduso: neretai „autožyru“ vadinamas malūnsparnis iš tikrųjų yra labai patikimas orlaivis – bet kartais avarijos atsitinka.
„Supraskite, trūksta žodžių. Nes ši tragedija tiesiog gerklę uždaro. Tiesiog didžiulė pagarba žuvusiajam ir užuojauta visiems Armino draugams, bičiuliams, kurie jį pažinojo, su juo skraidė“ – sunkią valandą žodžius rinko V.Veilentas.
- A.Murauskas 1985 baigė Kauno politechnikos institutą.
- 1982–1983 Kauno politechnikos instituto Elektros pavarų katedros vyresnysis laborantas, 1983–1985 vyresnysis technikas, 1985–1987 Vilniaus rajono Pabradės skaičiavimo mašinų gamyklos Magnetinių galvučių gamybos cecho inžinierius technologas, 1987–1989 Lietuvos skaičiavimo technikos gamybinio susivienijimo Sigma valstybės priėmimo atstovas, 1989–1992 Elektrotechnikos firmos LiePa mokslo darbuotojas, 1992–1993 prekybos namų bendrovės Esmi,1993–1994 bendrovių Ogmios Astra tiekimo tarnybos vadovas, 1994–1998 Ogmios pulsas generalinio direktoriaus pavaduotojas, nuo 1998 generalinis direktorius.
- XIII (2002 Panevėžys) ir XIV (2004 Kaunas) Tarptautinės aeronautikos federacijos (pranc. Fédération aéronautique internationale, FAI) Europos akrobatinio skraidymo, II pasaulio akrobatinio skraidymo JAK‑52 lėktuvais (2009 Panevėžys) čempionatų organizatorius, direktorius.
- Jo treniruojama komanda III pasaulio Tarptautinės aeronautikos federacijos akrobatinio skraidymo JAK‑52 lėktuvais čempionate (2012 Bolshoe Gryzlovo, Rusija) komandinėje įskaitoje užėmė 3 vietą. Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas (nuo 2008).
- Kūno kultūros ir sporto departamento Padėkos medalis (2004), Lietuvos aeroklubo 3 laipsnio (2009) ir 2 laipsnio (2012) garbės ženklas.