15min praleido naktį su pasieniečiais miške, iš kurio į Lietuvą jau dešimtmečius plūsta ne tik kontrabandiniai rūkalai, bet ir nelegalai.
2 pasieniečiai – 64 sučiupti nelegalai
1997-ieji. Medininkuose įprastą vietinių gyventojų darbo dieną netikėtai sudrumsčia neregėti svečiai. Šalia miestelio esančioje miško tankmėje pasirodė įtartina žmonių grupė rytietiškais bruožai. Apie šiuos atvykėlius vietiniai jaunuoliai suskumba pranešti pasieniečiams.
Uždusę vaikinai pasiekia pasienio postą, kuriame budintis tuometės pasienio policijos pareigūnas teiraujasi, kokia bėda juos atginė. „Miške pamatėm juočkius, jų ten daugiau nei 50“, – skubiai išbėrė keistą žmonių grupę išvydę vietiniai jaunuoliai.
Jam buvo svarbiau, kad tik kuo greičiau jį išgelbėtų, kaip pats sakė, iš tų džiunglių.
„Negali būti...“ – nustebęs atsakė Dainius Dautartas, būsimasis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) majoras ir Vilniaus specialiosios paskirties užkardos vadas.
Vis dar negalėdamas patikėti vaikinų pasakojimu su 2 kolegomis jis pasileido nurodyta kryptimi ir sekė dar šiltais nelegalų pėdsakais. Netrukus pasieniečiai miške pamatė didžiulę žmonių grupę.
„Jų buvo apie 50–60, tada dar nežinojom – kiek, bet ginkluotas buvau tik aš ir kolega, todėl iškvietėm pastiprinimą ir kitą palikom prie automobilio, kad reikalui esant galėtų pasprukti ir pranešti apie iškilusią bėdą“, – sakė patyręs pasienietis, kuris 1997-aisiais kartu su kolega sulaikė 64 nelegalus iš Azijos.
„Kol jie nespėjo išsiskirstyti, mes įbėgom į grupės vidurį ir pradėjom garsiai šaukti lietuviškai, rusiškai ir angliškai: gulkitės, nes šausime“, – neeilinį sėkmingą nelegalų sulaikymą prisiminė VSAT pareigūnas. Tais laikais, pasak pareigūno, jis net nebūtų patikėjęs, kad panašiose operacijose miškuose, kurie nelegalams atrodo klaidūs it džiunglės, teks dalyvauti dar ne kartą.
Sieną išbandė nesėkmingai
25-erius metus Lietuvos sieną saugojęs pareigūnas tikina, kad daugiausia nelegalų plaukia iš Vietnamo, Rusijos ir Afganistano. Prieš keletą metų išorinę Europos Sąjungos sieną nesėkmingai išbandė ir migrantai iš Artimųjų Rytų.
Tik taksistai iš Vilniaus atvažiuodavo paimti vietnamiečių nuo sienos.
VSAT pareigūnai tą kartą sulaikė tris sirus ir vieną libanietį, kurie nelegaliai kirto Lietuvos sieną su Baltarusija, tačiau Vilniaus specialiosios paskirties užkardos vadas nemano, kad pagrindinis migrantų kelias galėtų persikelti iš Europos pietų į rytus.
„Šitas kelias yra dar neatrastas dėl suprantamų priežasčių: migrantai negali nuspėti, kaip su jais pasielgs Rusijos ir Baltarusijos pareigūnai, jei juos sugautų, todėl šitas maršrutas jiems neatrodo patikimas“, – sakė majoras D.Dautartas.
Vis dėlto patyręs pasienietis įžvelgia vieną privalumą, kurį turi išorinė Europos Sąjungos siena, esanti Lietuvoje, palyginti su pavojais, tykančiais migrantų Europos pietuose.
„Lietuvoje vienintelis pliusas plaukti nemokantiems migrantams yra tas, kad nereikia lįsti į vandenį“, – vertino VSAT Specialiosios paskirties užkardos vadas.
Lietuvos miškai – džiunglės
Nelegalai, kurie atvyksta iš kalnuotų vietovių ir dykumų, stebisi Lietuvos miškais, todėl jų čia tyko kitokie iššūkiai nei Viduržemio jūra gumine valtele plaukiančių migrantų.
Miško tankmėje jie paprasčiausiai pasiklysta, o lauke spaudžiant šaltukui tokia situacija gali būti pavojinga nelegalų gyvybei.
Kartą Padvarionių užkardos pasieniečiai per šilumai jautrią kamerą pastebėjo per tvorą šokančius 5 žmones, iš kurių 4 greitai rado kinologas savo keturkojo kolegos pagalba, tačiau vienas nelegalas sugebėjo pasprukti ir pasislėpti miške. Tą dieną termometro stulpelis rodė daugiau nei 20 laipsnių šalčio, todėl pasieniečiai sunerimo dėl jo likimo.
Bet ilgai ieškoti migranto iš Vietnamo nereikėjo, jis pats pasistengė būti surastas, kad tik išsigelbėtų nuo gyvenime dar nepatirto šalčio.
„Jis pats išlindo į pagrindinį Medininkų kelią ir ėjo nesislėpdamas, nes jam buvo svarbiau, kad tik kuo greičiau jį išgelbėtų, kaip pats sakė, iš tų džiunglių“, – pasiklydusio nelegalo istoriją prisiminė pasienietis.
Vietiniai nelegalams nepadeda
Vietiniai kuo puikiausiai žino visus pasienio miško keliukus, todėl galėtų gerai pasipelnyti nelegalams talkindami kaip vedliai, tačiau per visą majoro karjerą nepasitaikė nė vieno atvejo, kad į žmonių kontrabandos veiklą būtų įsivėlę vietiniai gyventojai.
„Tik taksistai iš Vilniaus atvažiuodavo paimti vietnamiečių nuo sienos“, – prisiminė VSAT majoras D.Dautartas.
Pasak VSAT karininko, vietiniai gyventojai visuomet praneša apie pastebėtus įtartinus žmones: tai vietnamiečius, kurie iš nuovargio gulinėja prie kelio, tai gruzinus, kurie autobuse bandė atsiskaityti doleriais.
Tačiau tai nereiškia, kad vietiniai nesipelno iš savo unikalių žinių apie pasienio ruožo silpnąsias vietas. „Jie yra smarkiai įsivėlę į baltarusiškų cigarečių kontrabandą, ypač jaunimas iš Naujosios Vilnios, kur šitai veiklai vykdyti yra susiformavusios vos ne gaujos“, – pasakojo pasienietis.
Pašėlę vietiniai kontrabandininkai
Jie yra smarkiai įsivėlę į baltarusiškų cigarečių kontrabandą, ypač jaunimas iš Naujosios Vilnios, kur šitai veiklai vykdyti yra susiformavusios vos ne gaujos.
Cigaretes nusikaltėliai plukdo per Neries upę, kuri eina Baltarusijos siena, tačiau viskas yra ne taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti.
Baltarusiškus rūkalus kontrabandininkai suvynioja į polietileninius maišus, į juos įdeda navigacijos įrenginį, pagal kurį gali sekti pasroviui plaukiantį krovinį.
„Jie nebijo, kad kas nors tą krovinį ras, nes pašaliniai žmonės tiesiog jį bijotų paimti“, – kontrabandininkų mąstymą aiškino majoras D.Dautartas.
Lietuvos pusėje jį taip pat pasitinka ne kontrabandininkų gaujų nariai, o jų pastumdėliai narkomanai, kuriuos nusikaltėliai pasitelkia kaip krovikus, todėl surengti pasalą yra nemenkas iššūkis.
„Kontrabandininkus sugauti galima tik kelyje, kai pasikrovę krovinį jie lekia Vilniaus link. Praėjusią savaitę gaudėme nestojusį įtariamąjį, kuris tokiu dideliu greičiu lėkė link Vilniaus, kad sugebėjo kaipmat atsiplėšti nuo pasieniečių, kurie visureigiu lėkė 180 km/val. greičiu“, – aiškino VSAT Specialiosios paskirties užkardos vadas.
Didelė žmonių kontrabandos paklausa
Šitas kelias yra dar neatrastas dėl suprantamų priežasčių: migrantai negali nuspėti, kaip su jais pasielgs Rusijos ir Baltarusijos pareigūnai.
Majoras dar kartą tvirtino, kad šie rūkalų kontrabandininkai su nelegalais nėra susiję, tačiau pasieniečiai svarstė, kas atsitiktų, jei šios organizuotos kontrabandininkų grupės prisidėtų prie žmonių kontrabandos iš Rusijos per Baltarusiją.
Pasieniečių šaltinių duomenimis, paklausa yra didelė.
Turkijoje žmonių kontrabandą į Europą organizuojantys nusikaltėliai be didelių pastangų ir išlaidų uždirba tūkstančius eurų nuo kiekvieno į Viduržemio jūrą išsiųsto migranto. Tokių migrantų į vieną salą per dieną patenka apie kelis tūkstančius, todėl žmonių kontrabandininkų pelnas galėtų būti vertinamais milijonais eurų per dieną.
„Maskvoje nelegalų kontrabandą organizuoja trys grupuotės, kurių kiekviena turi tiek darbo, kad daugiau nei 500 vietnamiečių laukia savo eilės, kada galės kirsti Lietuvos ir Baltarusijos sieną, tačiau kol kas tai yra tik lašas jūroje, palyginti su tuo, kas vyksta Pietų Europoje“, – apie laukiančius iššūkius svarstė VSAT majoras D.Dautartas, saugantis Lietuvos pasienio ruožą jau daugiau nei 25-erius metus.