Prokuroras Saulius Verseckas buvusiam Darbo partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui siūlo skirti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose. Penkerius metus kalėti prokuroras siūlo Seimo narei Vitalijai Vonžutaitei.
Seimo vicepirmininką Vytautą Gapšį siūloma įkalinti dvejiems metams.
Darbo partijai siūloma skirti 1 mln. 250 tūkst. litų baudą.
Kaltintojas teigė, kad baudžiamojoje byloje surinkta pakankamai įrodymų, kad apgaulinga apskaita Darbo partijoje vesta tuometinio jo pirmininko Viktoro Uspaskicho nurodymu.
Posėdžio pradžia: advokatai norėjo pasišalinti
Posėdžio pradžioje Darbo partijai atstovaujantys advokatai pareiškė norintys pasišalinti iš proceso, nes nebeliko tokio juridinio vieneto kaip Darbo partija. Partijos samdytas advokatas Vladimiras Buslovičius pasitraukė iš proceso.
Kaip žinia, neseniai Darbo partija susijungė su neįtakinga Leiboristų partija, jos naujasis pavadinimas – Darbo partija (leiboristai). Naujos partijos vadovu tapo parlamentaras Vytautas Gapšys, kuris yra vienas kaltinamųjų teismo nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje.
Darbo partijos advokatas V.Buslovičius pateikė Registrų centro dokumentus, kad gegužės 14 dieną Darbo partija buvo išregistruota iš juridinių asmenų registrų, tokio juridinio vieneto kaip Darbo partija nebėra, todėl baigėsi jo įgaliojimai atstovauti Darbo partijai. Šis įgaliojimas jam buvo suteiktas sausio 8 dieną.
„Jūsų valia“, – išklausiusi advokato V.Buslovičiaus pasakė teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.
Advokatas V.Buslovičius susirinko savo daiktus ir išėjo iš teismo salės. Jam įkandin ketino sekti ir valstybės paskirta gynėja advokatė Violeta Bazienė. Ji teisėjų kolegijai taip pat pareiškė, kad nebegali atstovauti Darbo partijai.
„O jūs paskirta teismo nutartimi“, – kreipdamasi į advokatę V.Bazienę pasakė teisėja ir priminė, kad ji turi dalyvauti posėdyje. Advokatė liko teismo salėje. Po šio aiškinimosi su advokatais teisėja nurodė prokurorui tęsti kalbą.
Prokuroras kalbėjo, kad Darbo partijos bylos medžiaga akivaizdžiai atskleidžia, kad buvo vedama dviguba buhalterinė apskaita.
„Visa atsakomybė už buhalterinės apskaitos organizavimo, kai darbinamas vienas asmuo, o tvarko kitas, tenka Darbo partijos pirmininkui, jis pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą atsakingas už buhalterinės apskaitos organizavimą“, – sakė S.Verseckas.
Pasak S.Versecko, maksimali bausmė už apgaulingą apskaitos tvarkymą – laisvės atėmimas iki ketverių metų, o už sukčiavimą – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Už apgaulingą apskaitos tvarkymą įstatymas numato alternatyvias bausmes, tačiau už sukčiavimą kitų bausmių, kaip laisvės atėmimas, įstatymas nenumato.
Darbo partija kaltinama 2004–2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Byloje tuometinis Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, dabartinis partijos pirmininkas, Seimo pirmasis vicepirmininkas Vytautas Gapšys, Seimo narė Vitalija Vonžutaitė kaltinami organizavę apgaulingą partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šioje byloje, be minėtų trijų parlamentarų, kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.
Prokuroro kaltinimai V.Uspaskichui
Baudžiamojoje byloje surinkta pakankamai įrodymų, kad apgaulinga apskaita Darbo partijoje vesta tuometinio jo pirmininko Viktoro Uspaskicho nurodymu.
Tai teismo posėdyje baigiamoje kalboje sakė valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.
Apgaulinga apskaita Darbo partijoje vesta tuometinio jo pirmininko Viktoro Uspaskicho nurodymu.
Jis nurodė, kad Seimo narė „darbietė“ Vitalija Vonžutaitė buvo V.Uspaskicho dešinioji ranka.
„Būtent V.Vonžutaitė betarpiškai vadovavo Darbo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymui. (..) Tiesiogiai vadovavo ir oficialią apskaitą tvarkiusioms darbuotojoms, veikė su V.Uspaskicho žinia, vykdė nurodymus, veikė ir atsiskaitydavo jam. Byloje yra duomenų, kad V. Uspaskichas sistemingai kontroliavo apskaitą, pajamas“, – sakė prokuroras.
Prokuroras citavo per kratą iš partijos būstinės kompiuteriuose rastos informacijos duomenis – vieną vidinį pranešimą. Jame nurodoma, kad nė vienas partijos narys neturi teisės ieškoti rėmėjų partijai, finansavimo klausimus sprendžia tik partijos pirmininkas.
„V.Vonžutaitė veikė ne savo iniciatyva, bet V.Uspaskicho nurodymu“, – pabrėžė šį laišką pacitavęs prokuroras.
Aptardamas kitos kaltinamosios Marinos Liutkevičienės veiksmus prokuroras sakė, kad ji žinojo apie Nijolės Steponavičiūtės vedamą juodąją apskaitą, tai esą matyti iš bylos duomenų – liudytojų parodymų, elektroninių laiškų ir t.t.
„M.Liutkevičienė, įsidarbinusi iždininke, žinojo ir suprato, kad Darbo partijoje vedama juodoji buhalterija, suprato, kad ši apskaita neatspindi visų pajamų ir išlaidų, tačiau nenutraukė savo veiksmų ir įsijungė į apgaulingos apskaitos sistemą“, – tvirtino prokuroras.
Pasak S.Versecko, dabartinio pirmojo Seimo vicepirmininko Vytauto Gapšio vaidmuo organizuojant apgaulingos apskaitos tvarkymą nebuvo tapatus V.Uspaskicho ir V.Vonžutaitės vaidmeniui, tačiau tai nepanaikina jo atsakomybės. Kaltintojas mano, kad politiko vaidmuo bus apibrėžtas teismui individualizuojant bausmę.
Manoma, kad prokuroras kaltinamuosius siūlys pripažinti kaltais, nes savo kalboje apie apgaulingą apskaitos tvarkymą ir šio nusikaltimo organizavimą, jis teigė, kad kaltinamųjų veiksmai kvalifikuoti tinkamai.