Per pusmetį dėl korupcijos įkliuvo aštuoni VSAT pareigūnai

Su korupcija kovojantys bei jos prevenciją vykdantys Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai daugiausiai dėmesio ir toliau skirs dviem svarbiausioms problemos eliminuoti. Tai – nesąžiningų kolegų kyšininkavimas bei vadinamąją „žaliąją“ sieną su Baltarusija saugančių pasieniečių piktnaudžiavimas tarnyba talkinant rūkalų kontrabandininkams. Neliks pamirštos ir kitos tarnybos veiklos sritys, kuriose neapsieinama be VSAT imuniteto padalinių pagalbos – viešųjų pirkimų kontrolė, tarnybinės drausmės stiprinimas, prevenciniai mokymai pasieniečiams, išorės grėsmių mažinimas ir panašiai.
Asociatyvinė iliustracija: korupcija
Asociatyvinė iliustracija: korupcija / VSAT archyvo nuotr.

Apie tai skelbiama pirmą kartą viešai išplatintoje šių metų pirmojo pusmečio VSAT korupcijos bei tarnybinių nusižengimų prevencijos ir kontrolės apžvalgoje.

Tokias ataskaitas VSAT reguliariai planuoja skelbti ir ateityje.

Pasieniečių imuniteto pareigūnų taikiklyje – kyšininkaujantys ir nusikaltėliams talkinantys kolegos.

Anot pasieniečių imuniteto padalinių pareigūnų, viena opiausių problemų – pasieniečių kyšininkavimas tarptautiniuose kontrolės punktuose, t. y., piniginio atlygio paėmimas iš keliaujančių asmenų už neva sklandų ir greitesnį vykimą per valstybės sieną. Retesni, tačiau taip pat fiksuojami atvejai, kuomet punktuose dirbantys pasieniečiai iš anksto susitaria su nusikaltėliais ir už piniginį atlygį leidžia į Lietuvą įvežti mašinų slėptuvėse iškaišiotas kontrabandines cigaretes arba neužkerta kelio vogtų transporto priemonių išgabenimui iš šalies. Taip pat nustatyti ir pareigūnų piktnaudžiavimai, susiję su nelegalių migrantų gabenimu per pasienio kontrolės punktus, suklastotų atvykimo/išvykimo spaudų žymėjimu kelionės dokumentuose.

Prioritetine veiklos kryptimi taip pat laikoma kova su pasieniečių, dirbančių taip vadinamoje „žaliojoje juostoje“ pasienyje su Baltarusija, piktnaudžiavimu tarnyba. VSAT imuniteto bei kriminalinės žvalgybos padaliniai yra demaskavę kelias dešimtis pareigūnų, kurie už pinigus talkindavo kontrabandos organizatoriams, teikė jiems tarnybinio pobūdžio informaciją apie pasienio sargybų išsidėstymą, jų judėjimo maršrutus, laikinai „nepridengtas“ pasienio ruožo atkarpas, VSAT pareigūnų naudojamos technikos galimybes ir pan.

VSAT nuotr./Į dokumentus „netyčia“ pakliuvę pinigai
VSAT nuotr./Į dokumentus „netyčia“ pakliuvę pinigai

Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius dėl įvairių korupcinių veikų įtarimai pareikšti 8 VSAT pareigūnams: 5 iš jų tarnauja prie sienos su Baltarusija, 2 – prie sienos su Lenkija, 1 – pasienyje su Kaliningrado sritimi.

Surinktų duomenų analizę atlikę VSAT imuniteto pareigūnai pastebi ir teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, per pirmąjį 2014 metų pusmetį per valstybės sieną keliavusiems asmenims surašyti 237 įspėjimai dėl bandymo papirkti pasieniečius. Per tą patį laikotarpį šiemet tokių įspėjimų VSAT pareigūnai surašė tik 115.

Neabejojama, kad tai yra aktyvios ir efektyvios prevencijos rezultatas. Siekiant išgyvendinti neteisėtą įvairaus dydžio rinkliavų rinkimą iš asmenų, keliaujančių per sieną, VSAT Imuniteto skyrius parengė rekomendacijas pasieniečiams, kaip šie turėtų elgtis asmens kelionės dokumentuose aptikę pinigus. VSAT pareigūnai įpareigoti pasirašytinai įspėti tokius asmenis apie baudžiamąją atsakomybę už valstybės tarnautojo papirkimą. Tuomet, kai įvykio metu fiksuojami aiškūs papirkimo požymiai, yra pradedami ikiteisminiai tyrimai. Tokių atvejų šių metų pirmąjį pusmetį buvo keturi.

Pažymėtina, kad absoliuti dauguma per sieną vykstančių asmenų, kelionės dokumentuose „netyčia“ palikusių pinigus, sumanymo papirkti pasienietį atsisakydavo iškart po pirmojo perspėjimo. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis