Pilietiška moteris, pastebėjusi be priežiūros automobilyje kepančius vaikus, iškvietė policiją: motina „nesuprato problemos rimtumo“

„Automobilio gale sėdėjo susėdę į savo kėdutes ir nugeibę vaikai. Staigiai sustojau, pasakiau kolegei, kad žiūrėk, vaikai jau per 40 minučių mašinoj (nuo to momento, kai tik pastebėjom), o klausimas – kiek dar sėdėjo, iki mums pamatant“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo Indrė, karštą dieną sostinėje netoli Lietuvos edukologijos universiteto pastebėjusi automobilį, kuriame be priežiūros palikti išdykavo vaikai. Į vietą pilietė iškvietė policiją, šie įvykį registravo.
Pilietiška moteris, pastebėjusi be priežiūros automobilyje kepančius vaikus, iškvietė policiją: motina „nesuprato problemos rimtumo“
Pilietiška moteris, pastebėjusi be priežiūros automobilyje kepančius vaikus, iškvietė policiją: motina „nesuprato problemos rimtumo“ / Indrės nuotr.

„Iki šiol negera... Tų vaikų nusilpę kūneliai ir liūdnos akys stovi atminty. Taip norisi imti ir rėkti – „tėvai, ar jums maža praėjusių metų nelaimių? Kiek dar vaikų turės mirti ar patirti kančias, kol galų gale įsikalsit sau į galvą???

Juk ne tik kaitra, saulė ir pan., bet gi mažyliai ir saugos diržais sugeba užsismaugti. Negi pasiekėme tokį lygį, kada koncertai, pramogos ar reikalai yra svarbiau už mūsų pačių vaikus?“

Rašydama šį tekstą turėjau vienintelį tikslą – priminti visuomenei apie tokias situacijas ir nelaimes. Būkime atsakingesni ir neleiskime absurdiškoms situacijoms pasiglemžti nekaltų būtybių sveikatos ar gyvybės. O numatoma ypač karšta vasara...“ – rašo Indrė.

15min publikuoja visą jos įrašą socialiniame tinkle.

---

Esu pakraupusi dėl situacijos, kuri įvyko šiandien.

Su kolege susiruošėm papietauti. Lauke karšta, tvanku, todėl nusprendėm važiuoti. Atvažiavom prie Edukologijos universiteto ir pasistatėm aikštelėj automobilį. Išlipus dėmesį patraukė kitam automobilyje besėdintys du mažamečiai vaikai už vairo – jie išdykavo, išsišiepę žaidė. Na, galvoj sušmėžavo mintis – o kur tėvai? Bet, žinoma, tuo pačiu pagalvojau, kad, matyt – šalia, o gal už durelių. Ir nukeliavom valgyti.

Po gerų 40 minučių einam atgal – pastebiu tą patį automobilį, tačiau vaikų nematyti. Kažkokia nuojauta pakuždėjo žvilgtelti į vidų – automobilio gale sėdėjo susėdę į savo kėdutes ir nugeibę vaikai. Staigiai sustojau, pasakiau kolegei, kad žiūrėk, vaikai jau per 40 minučių mašinoj (nuo to momento, kai tik pastebėjom), o klausimas – kiek dar sėdėjo, iki mums pamatant.

Automobily buvo palikti šiek tiek praverti langai, tačiau pamatėm, kad vaikai suglebę. Pradėjau kalbinti juos per langą – „Kaip jūs? Kas jus čia paliko? Kaip jaučiatės? Kiek laiko sėdit? Ir t.t.“

Berniukas (6,5 metų) vangiai atsakinėjo į klausimus – matėsi, kad jam silpna. Mergytė (2 metų) visa šlapia bandė šypsotis, bet irgi matėsi, kad visiškai perkaitusi.

Kolegė atidarė automobilio duris (gerai, kad motina paliko bent neužrakintą mašiną (o gal tos durys sugedusios, nes visos kitos buvo užrakintos). Staigiai liepėm vaikams gerti vandenį, nuolat kalbinom ir stebėjom, kokia būsena.

Iš karto susigriebėm paskambinti pagalbos telefonu, nes motinos niekur nesimatė. Paaiškinus visą situaciją, pareigūnas pažadėjo atsiųsti ekipažą. Laukėm apie dar 12 minučių.

Berniukas paaiškino, kad mama nuėjo į koncertą universitete. Į pagalbą pasikvietėm dar dvi šalia stovėjusias moteris su vaikais, šiaip ne taip įkalbėjom vaikus išlipti iš mašinos ir nueiti į pavėsį, nes viduje buvo tiesiogine to žodžio prasme – pekla. Jeigu lauke tuo metu saulėje kepino per 30 laipsnių, tai įsivaizduokite, kas darėsi mašinos viduje. Tie mažai praverti langai nieko negelbėjo, plius abu sėdėjo ant tiesioginių saulės spindulių.

Berniukui buvo silpna, mergaitė laikėsi šiek tiek geriau. Mergytė verkšleno – „mama, mama“, berniukas su mumis bandė ją raminti. Abu vaikai buvo išsigandę.

Prieš pat atvažiuojant policijai sugrįžo „supermamytė“. Per tą laiką bandėm jai aiškinti, kad ką jūs darot – tokiam karštyje palikti vaikus ir pan. O jos atsakymas galutinai šokiravo – „aš neturėjau kur jų palikti“ ir šypsosi. Buvo visiškai abejinga, akivaizdžiai matėsi, kad ji net nesuprato problemos rimtumo ir savo veiksmų neatsakingumo.

Pasakėm jai, kad iškvietėm policiją, tai ji staigiai pasiėmė vaikus ir nuėjo palikus mašiną. Prašėm palaukti, bet ji pasakė: „Pačios išsikvietėt, pačios ir kalbėkit. Aš neturiu ką jiems pasakyti“ ir iškėlus nosį nuėjo.

Atvykus pareigūnams, papasakojom situaciją, jie apžiūrėjo automobilį, pakraipė galvas sakydami „Žmonės niekaip nepasimoko“... Tačiau įdomiausia tai, kad policijos pozicija – „Ai, tai mama grįžo, nieko čia gal nebereik daryti“. Bet mes jų taip nepaleidom, paprašėm fiksuoti įvykį.

Mano giliu įsitikinimu, tokių situacijų palikti paprastai negalima – juk jei nebausime, nedrausminsime, tai ir žmonės bus aplaidesni, o to „pasekoje“ turėsime vis pasikartojančias tragedijas. Visa laimė, kad šį kartą pavyko išvengti tokios nelaimės.

---

Vilniaus apskrities policija 15min patvirtino, kad minėtas įvykis buvo registruotas.

„Prie Pedagoginio universiteto du vaikai, palikti automobilyje be priežiūros. Pranešėja atidarė duris, davė jiems atsigerti, jos nuomone, vaikai yra perkaitę. Tačiau, iki atvykstant policijos ekipažui, atėjo mama ir paėmė vaikus. Pranešėjai pareiškimo nerašys. Atvejis bus tiriamas, – komentuoja pareigūnai.

– Tokiais ir panašiais vaiko nepriežiūros atvejais pareigūnai pirmiausia stengiasi nustatyti, ar yra teisinės prielaidos atsirasti baudžiamajai atsakomybei.“

Pagal Baudžiamąjį kodeksą, tas, kuris piktnaudžiavo fiziškai ar psichiškai gniuždydamas vaiką, palikdamas jį be priežiūros ar žiauriai elgdamasis, baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu ar laisvės atėmimu iki 5 metų.

Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, neteisėtas trukdymas savo vaikui naudotis savo teisėmis ir laisve ar kita vaiko teises pažeidžianti veikla užtraukia baudą nuo 20 iki 50 eurų.

Pakartotinumas – sunkinanti aplinkybė ir užtraukia baudą nuo 60 iki 100 eurų.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams užtraukia įspėjimą tėvams. Jei tai daroma pakartotinai, bauda nuo 10 iki 100 eurų.

„Šio konkretaus atvejo komentuoti kol kas negalima, nes reikia nustatyti visas aplinkybes“, – priduria pareigūnai.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai įspėja esant aukštai – 30 laipsnių karščio siekiančiai – temperatūrai nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri.

Su kitomis jų rekomendacijomis galite susipažinti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis