Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 18 /16:17

Pirmadienis Darbo partijos byloje: Viktoro Uspaskicho nesulaukta – teismą pasiekė tik nauja pažyma apie jo sveikatą. Byla tęsiama be pagrindinio kaltinamojo

Vilniaus apygardos teismas šią savaitę planavo surengti net keturis posėdžius Darbo partijos byloje, tačiau procesas strigo dėl pagrindinio kaltinamojo Viktoro Uspaskicho negalavimų. Teismas rado priešnuodį: V.Uspaskicho bylą atskyrė. Trumpus parodymus teismui davė kaltinamasis Vytautas Gapšys, o buvusi partijos buhalterė prisipažino priedą prie algos gaudavusi vokelyje. Tačiau dalies ikiteisminio tyrimo metu duotų paaiškinimų moteris neprisimena, nes po sūnaus žūties buvo sutrikusi jos psichika.
Viktoras Uspaskichas išrašomas iš ligoninės
Viktoras Uspaskichas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Ilgiau nei penkias valandas Darbo partijos byloje pirmadienį dirbęs Vilniaus apygardos teismas paskelbė pertrauką iki antradienio 9 val.

Teismas žada pagarsinti, ką ikiteisminio tyrimo metu kalbėjo tie kaltinamieji, kurie teisme parodymų duoti nesutinka:

Papildyta 14.34 val. M.Liutkevičienė pirmadienio popietę nustebino ir dar kartą. Teisme pagarsinus jos apklausos 2007 m. gruodžio mėnesį protokolą, kaltinamoji netikėtai pareiškė: „Po sūnaus žūties (2006 m. gruodžio 26 d.) aš buvau susirgusi psichikos liga, psichikos sutrikimas buvo. Nuo to laiko aš beveik nieko neprisimenu. Atvirai pasakius, aš iš viso neprisimenu to protokolo.“

Teisėjai stebėjosi, kodėl apie jos sveikatos būklę protokole nėra jokių užuominų. „Manęs niekas neklausė, o aš nieko nesakiau“, – sakė M.Liutkevičienė.

Teisėjų kolegijos vadovė Daiva Pranytė-Zalieckienė klausė, kodėl įtariamoji tuomet bent savo advokatui nepasiskundė, kad nesuvokia, nei kur ji yra, nei kas dedasi. M.Liutkevičienė sako, kad jos gynėjas apie jos psichikos būklę tuo metu žinojo.

Papildyta 13.47 val. M.Liutkevičienė, regis, pasimetė tarp savo paaiškinimų. Teismo posėdžio metu ji netikėtai pareiškė, kad apie Darbo partijos juodąją buhalteriją nieko nežinojo. O sužinojo apie tai esą tik prasidėjus ikiteisminiam tyrimui.

Toks pareiškimas suglumino teismą. Mat M.Liutkevičienė anksčiau aiškino, kad norėjo išeiti iš partijos, kai sužinojo, jog čia vyksta neteisėti finansiniai dalykai.

Tuomet kokie neteisėti dalykai, jei ne apgaulinga buhalterinė apskaita, gąsdino M.Liutkevičienę, dėl kurių ji norėjo išeiti iš šio darbo?

Kaltinamoji bandė aiškinti: „Išeiti aš norėjau todėl, kad man nepatiko tas skatinimas vokelyje. Aš nežinojau, iš kokių šaltinių aš gaunu, ir tai man nepatiko.“

Situaciją bandė gelbėti šiol kaltinamosios advokatė. Teisininkė prašė paaiškinti, ką ji turėjo omeny, kai pripažino, kad teikė valstybinėms institucijoms klaidingas deklaracijas apie Darbo partijos finansus.

„Ne, šito nepatvirtinu. Čia ne mano žodžiai, ne mano suformuluota frazė“, – išsigynė M.Liutkevičienė.

„Ar tose deklaracijose buvo pateikti teisingi duomenys apie jūsų atlyginimą Darbo partijoje?“ – klausė prokuroras.

„Taip!“ – nemirktelėjusi pareiškė M.Liutkevičienė.

Atsidusęs prokuroras S.Verseckas bandė patikslinti: ar deklaracijose iš tiesų atsispindėjo ir tie 1 700 litų, kuriuos M.Liutkevičienė gaudavo vokelyje?!

„Ne“ – šįkart atsakymu nebenustebino M.Liutkevičienė, ir paaiškino, kad vokelyje gaunamų juodųjų pinigų ji neturėjo pagrindo įtraukti į deklaracijas.

Papildyta 13.41 val. Teisėjai priekaištavo M.Liutkevičienei, kad ikiteisminio tyrimo metu ir teisme jos duodami parodymai skiriasi. Prieš teismą M.Liutkevičienė visiškai pripažino jai pareikštus įtarimus: kad apgaulingai tvarkė buhalteriją, teikė apgaulingus duomenis valstybinėms institucijoms.

„O šiandien jūs prisipažįstame tik dėl kasos taisyklių pažeidimo“, – pastebėjo teisėjų kolegijos vadovė Daiva Pranytė-Zalieckienė.

„Aš esu ne teisininkė, o buhalterė. Teismas turi įvertinti mano kaltę, ar tai nusikaltimas, ar pažeidimas“, – kalbėjo kaltinamoji.

Teisėja stebėjosi, kodėl kaltinamoji ikiteisminio tyrimo metu pasirašė apklausos protokolus, jei juose buvo iškraipytos jos mintys.

„Tai ten praktiškai viskas tas pats“, – neatitikimų nesureikšmino M.Liutkevičienė.

„Mes matome, kad yra kitaip“, – prieštaravo teisėja.

Papildyta 13.10 val. Po pietų pertraukos teismas tęsia juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimą. Toliau apklausinėjama buvusi Darbo partijos buhalterė Marina Liutkevičienė.

Prokuroras priekaištavo šiai kaltinamajai, kad ikiteisminio tyrimo metu ir teisme jos duoti parodymai skiriasi.

Prokuroras stebėjosi, kodėl M.Liutkevičienė, pati būdama buhalterė, imdavo iš kasos pinigus, duodavo juos N.Steponavičiūtei, kad pastaroji išmokėtų darbuotojams algas, taip pat ir pačiai M.Liutkevičienei. Kaltinamoji kartojo, kad buvo tokia tvarka, o kokia to prasmė, M.Liutkevičienė teismui paaiškinti negalėjo.

„Aš buhalterė, bet aš pavaldus žmogus. Aš tvarkau pagal įstatymus... Ir pagal nurodymus“, – dviprasmiškai aiškino kaltinamoji.

Papildyta 12.06 val. Teismas paskelbė pertrauką iki 13 val., popietę ketinama užduoti papildomų klausimų M.Liutkevičienei.

Kaltinamasis V.Gapšys, šiandien nesutikęs atsakinėti į teismo klausimus, per pertrauką nepanoro bendrauti ir su žiniasklaidos atstovais.

Bylą kuruojantis prokuroras S.Verseckas žurnalistams sakė, kad kaltinamasis tikriausiai pabūgo išgirsti klausimus, į kuriuos neturėtų atsakymų. Prokuratūros atstovas vylėsi, kad atskyrus V.Uspaskicho bylą procesas nebus vilkinamas net tuo atveju, jei šis kaltinamasis pasveiks ir norės būti toliau teisiamas ne atskirai, o kartu su kitais kaltinamaisiais.

VIDEO: 15min.lt - prokuroro komentaras apie V.Gapšio ir M.Liutkevičienės parodymus teisme

Papildyta 11.53 val. 2006 m. liepos 19 d. prokuratūroje vykusios papildomos apklausos metu M.Liutkevičienė jau buvo prisipažinusi, kad Darbo partijoje buvo mokami atlyginimai vokeliuose ir vedama juodoji buhalterija. Moteris tada prokurorus tikino, kad jau ketino išeiti iš darbo šioje partijoje, nes buvo tapusi „veikiančio nusikalstamo mechanizmo įkaite“, bet, prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, nespėjo.

Papildyta 11.11 val. Buvusi partijos buhalterė M.Liutkevičienė Darbo partijos pirmininką V.Uspaskichą pavadino „neprieinamu žmogumi“.

Organizacijos vadovas tvirtindavo partijos finansines ataskaitas, tačiau asmeniškai su V.Uspaskichu M.Liutkevičienei niekada neteko bendrauti: „tik labą dieną, viso gero, jeigu pamatai būstinėje.“

Anot M.Liutkevičienės, visi finansiniai reikalai buvo tvarkomi per Vitaliją Vonžutaitę.

Papildyta 10.56 val. Teisme pagarsinus medžiagą, ką M.Liutkevičienė pasakodavo ikiteisminio tyrimo metu, išryškėjo prieštaravimas – anksčiau buvusi partijos finansininkė tikindavo neturėjusi jokių piniginių reikalų su N.Steponavičiūte. M.Liutkevičienė anksčiau aiškindavo apskritai nieko nežinojusi apie N.Steponavičiūtės vedamą dvigubą Darbo partijos buhalteriją. Kaltinamoji teisinosi, kad ikiteisminio tyrimo metu iš dalies pamelavo, nes buvo išsigandusi ir serganti.

Papildyta 10.24 val. Anot kaltinamosios, juodąją dalį atlyginimo ji gaudavusi ne tik iš N.Steponavičiūtės, bet ir kitų partijos darbuotojų, pavyzdžiui, dabartinės socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės patarėjos Giedrės Vitienės.

Papildyta 10.08 val. Prieš teismą stojo kaltinamoji Marina Liutkevičienė. Buvusi Darbo partijos buhalterė prasitarė turėjusi abejonių, ar sugebės dirbti politinėje organizacijoje, nes neturėjo tokios specifinės patirties. Tačiau Vitalija Vonžutaitė naujokę esą nuramino, kad yra patyrusi buhalterė Nijolė Steponavičiūtė, į kurią bet kada galima kreiptis konsultacijų.

Anot M.Liutkevičienės, kartą N.Steponavičiūtė padavė jai voką su pinigais ir pasakė: „Čia tau“.

Oficialiai už minimalią algą partijoje dirbusi M.Liutkevičienė teigė supratusi, kad tai yra jos padidintas, kaip ir žadėta, atlyginimas. Vokelį su pinigais M.Liutkevičienė imdavo kas mėnesį ilgiau nei metus, pasirašydavo, kad priedą prie algos gaudavo. Kai alga pakilo, „paskatinimas“ vokelyje už gerą darbą M.Liutkevičienei siekdavo 1 700 litų. 

Papildyta 10.00 val. Į teismo tribūną pakviestas kaltinamasis Vytautas Gapšys. Seimo vicepirmininkas skaito iš anksto paruoštą tekstą, kuriame pasakojama apie jo karjerą Darbo partijoje. V.Gapšys stebisi, kad yra kaltinamas dėl sukčiavimo ir juodosios buhalterijos tvarkymo. Anot kaltinamojo, partijoje jis nebuvo atsakingas už dalykus, dėl kurių yra kaltinamas. Davęs parodymus V.Gapšys pareiškė norintis pasinaudoti savo teise neatsakinėti į klausimus.

Papildyta 9.54 val. Viktoro Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis iškart pareiškė, kad nutartis dėl V.Uspaskicho bylos išskyrimo bus skundžiama. Jis paprašė teismo netęsti proceso, kol savo žodžio netars Apeliacinis teismas. Tačiau teisėjų kolegija, pasitarusi vietoje, bylą nutarė tęsti.

Papildyta 9.49 val. Teismas paskelbė nutartį, kad išskyrė Viktoro Uspaskicho bylą į atskirą. Mat kaltinamojo liga neprognozuojama. Nutartis neįsiteisėjusi, ji gali būti skundžiama apeliacine tvarka.

Papildyta 9.29 val. Juodosios buhalterijos bylą kuruojantis prokuroras Saulius Verseckas konstatavo, kad neatvykus vienam iš kaltinamųjų, tęsti procesą nėra jokios galimybės. Formaliai Viktoro Uspaskicho nedalyvavimas yra pateisintas tinkamai. Teismas paskelbė trumpą pertrauką, kurios metu sprendžia, kaip toliau elgtis šiame procese. Vien šią savaitę Vilniaus apygardos teismas planavo surengti net keturis posėdžius – kovo 18, 19, 21 ir 22 dienomis.

Papildyta 9.22 val. Iš Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Vilniaus apygardos teisme gautame dokumente nurodoma, kad gydytojai V.Uspaskichui (gim. 1959 m.) pataria ne tik laikytis dietos, bet ir vengti nervinės įtampos, stresinių situacijų. Dėl to medikai ir konstatavo, kad dabar jam negalima būti teisiamam. Planuojama, kad ši gydymosi namuose fazė tęsis 4–6 savaites, o ateitis priklausys nuo to, ką parodys pakartotiniai tyrimai.

Papildyta 9.15 val. V.Uspaskichas teisme nepasirodė. Naujoje pažymoje teigiama, kad pacientui nustatyta dvylikapirštės žarnos opa.

Ligonis negali atvykti į teismą iki kovo 22 dienos.

Pradžia. Kaip žinoma, per praėjusį posėdį teismui buvo pateikta pažyma, kad Viktorui Uspaskichui nustatyta žarnos opa, kurią jis gydosi namuose. Dėl to neįvyko du posėdžiai iš eilės.

Dar anksčiau procesas strigo, kai Darbo partijos lyderis gulėjo ligoninėje dėl miokardo infarkto įtarimų.

Šį pirmadienio rytą sostinės teismas laukia arba pasveikusio V.Uspaskicho, arba naujos medikų pažymos apie pateisinamas priežastis, leidžiančias šiam politikui nelankyti posėdžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai