Tyrimo metu stebėtas MDMA arba ekstazio, amfetamino, metamfetamino ir kokaino vartojimo paplitimas. 2017 m. tyrime dalyvavo 56 Europos miestai, 19 šalių ir apimta daugiau nei 43 mln. gyventojų populiacija.
Remiantis šio tyrimo rezultatais, kokaino, MDMA ir amfetamino vartojimo paplitimas Vilniuje yra tarp mažiau šių medžiagų vartojančių Europos miestų, tačiau metamfetaminų vartojimo paplitimas patenka tarp 10 daugiausiai šios medžiagos vartojančių šalių iš tyrime dalyvavusių 19-os. Šiuo atžvilgiu mūsų sostinė aplenkė tokius miestus kaip Amsterdamas, Berlynas ar Milanas.
Kaip pastebi iniciatyvą prisijungti prie tyrimo parodęs Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, kokainas yra antra populiariausia iš tirtų medžiagų, ko neatskleidžia apklausos būdu vykdomi tyrimai.
Nuotekų analizė rodo nelegalių narkotikų vartojimo skirtumus savaitės dienų eigoje. Daugiau nei trijuose ketvirtadaliuose miestų nustatytos didesnes kokaino ir MDMA koncentracijas savaitgalį (penktadienį-pirmadienį). Tuo tarpu amfetamino vartojimas buvo tolygus visą savaitę. Vilniaus miestas šiuo atžvilgiu taip pat ne išimtis.
Tyrimas parodė, kad kokaino vartojimas yra didžiausias Vakarų ir Pietų Europos miestuose, ypatingai Belgijos, Olandijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės. Didžiausias amfetaminų vartojimo paplitimas nustatytas Šiaurės ir Rytų Europoje.
Didesnis metamfetaminų vartojimo paplitimas užfiksuotas Kipre, Rytų Vokietijoje ir Šiaurės Europos miestuose. Tradiciškai Čekijos ir Slovakijos gyventojai yra dažnesni šių medžiagų vartotojai.
Taip pat tyrimas atskleidė, kad 2011-2016 m. Europoje sparčiai augęs MDMA vartojimas 2017 m. stabilizavosi. MDMA paplitimas buvo didžiausias Belgijoje, Vokietijoje ir Olandijoje.
Epidemiologija, grįsta nuotekų tyrimu, yra sparčiai besivystanti mokslo sritis, kuri padeda nustatyti populiacijos nelegalių narkotikų vartojimo tendencijas beveik realiu laiku.
Nuotekų mėginiai leidžia vertinti nelegalių narkotinių medžiagų vartojimo kiekius bei susidariusius metabolitus. Nuotekų tyrimu grįsta epidemiologija tampa labai naudingu narkotikų stebėsenos įrankiu, todėl labai svarbu, kad šis tyrimo metodas būtų taikomas Lietuvoje bei taptų atspirties tašku tolesniems tyrimams ir tendencijų vertinimams, bei teiktų palyginamą informaciją Europos ir kitų tyrimų kontekste.