Pirminiais ikiteisminio tyrimo duomenimis, spalio 19 d. apie 16 val. 5 min. Vilniuje, Loretos Asanavičiūtės gatvėje (Karoliniškių sen.), „Rimi“ parduotuvėje, apsaugos darbuotojui (g. 1983 m.) pareiškus parduotuvės lankytojui pastabą dėl nedėvimos kaukės, šis sumušė apsaugos darbuotoją.
Prasidėjo grumtynės, apsaugininkas bandė lankytoją sulaikyti, susikibę vyrai atsidūrė lauke, šaligatvyje prie automobilių stovėjimo aikštelės.
Vengdamas sulaikymo, vilnietis iššovė iš pistoleto ir apsaugininką sužalojo. Nukentėjusysis dėl šautinės kojos žaizdos paguldytas į ligoninę. Įtariamasis (g. 1979 m.), pas kurį rastas ir paimtas pistoletas, uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR Baudžiamojo kodekso 138 str. 1 d. (Sveikatos sutrikdymas).
Vilniaus apygardos prokuratūra dar trečiadienį kreipėsi į teismą, prašydama suimti pirkėją, kuris Vilniuje sumušė ir šovė į parduotuvės „Rimi“ apsaugos darbuotoją.
Ketvirtadienio rytą teismo posėdis dėl šios kardomosios priemonės skyrimo arba neskyrimo Vilniaus miesto apylinkės teisme buvo surengtas nuotoliniu būdu.
Suprasti akimirksniu
- Vilnietis ginklą turėjo ir nešiojosi teisėtai.
- Jo pozicija: ginklas („Glock“ pistoletas) buvo panaudotas ginantis. Šauti ginkluotam asmeniui leidžiama tik tada, kai gresia realus pavojus jo paties gyvybei ar sveikatai.
- Privačios saugos tarnybos „Grifs AG“ darbuotojui jau atliktos kelios operacijos, bus tęsiamas gydymas, vėliau numatoma reabilitacija.
Prokuratūros atstovė Gintarė Šatkauskaitė-Vitkauskienė BNS yra sakiusi, kad įtariamąjį prašoma suimti mėnesiui.
Suėmimą buvo prašoma skirti dviem pagrindais – prokuroro manymu, įtariamasis bėgs, slėpsis nuo ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar teismo bei trukdys procesui.
Įtariamojo interesams šiame procese atstovauja paties sulaikyto vilniečio privačiai pasamdytas advokatas Renaldas Baliūtis. Šis teisininkas 15min sakė, kad dėl prokuratūros prašymo jie kategoriškai nesutiko. Anot gynėjo, tie argumentai, kuriuos prokuratūros atstovas nurodė kaip pagrindus taikyti suėmimą, šiuo konkrečiu atveju objektyviai neatitinka faktinių aplinkybių. Advokatas teigė, kad teisėsaugai turėtų visiškai pakakti kitų, su jo ginamojo laisvės atėmimu nesusijusiu kardomųjų priemonių. Tokie dažniausiai taikomi laikini apribojimai yra dokumento paėmimas, pasižadėjimas neišvykti, galbūt ir namų areštas.
Apskritai, pagal sulaikytojo bei jo advokato esminę poziciją, šaunamąjį ginklą vilnietis panaudojo nuo apsaugininko gindamasis, o ne siekdamas jį tyčia užpulti.
Teismas pritarė vienam iš dviejų prokuroro nurodytų suėmimo pagrindų – kad įtariamasis gali trukdyti tyrimui, mėginti paveikti bylos dalyvius.
Prokuratūros prašymą per keletą valandų išnagrinėjęs ikiteisminio tyrimo teisėja verdiktą paskelbė spalio 21-ąją per pietus, artėjant į pabaigą 48 val. laikotarpiui – tiek leidžiama varžyti įtariamųjų laisvę be teismo sankcijos.
Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovė Gintarė Vosyliūtė žiniasklaidai 15min informavo, kad teismas leido taikyti suėmimą 15 parų.
„Teisėja prašymą tenkino iš dalies, paskirdama kardomąją priemonę – suėmimą 15 dienų, terminą skaičiuojant nuo sulaikymo, t. y. nuo spalio 19 d.“, – informavo atstovė.
Teisėja Ingrida Mikužytė įžvelgė vieną pagrindą – kad įtariamasis gali trukdyti procesui (daryti poveikį liudytojams, nukentėjusiajam).
Šiandien Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis dėl griežčiausios kardomosios priemonės skyrimo vykdoma, bet dar neįsiteisėjo, per savaitę apeliacijas dėl to gali pateikti tiek suimtasis su savuoju advokatu, tiek ir prokuratūra.
Sužeistasis lieka ligoninėje
„Grifs AG“ rinkodaros vadovė Rūta Juodeikė BNS sakė, kad apsaugininko sužalojimai yra pakankamai sunkūs, ligoninėje jam atliktos kelios operacijos, laukia dar viena.
„Mes nežinom, kada jis bus išrašytas iš ligoninės, panašu, kad labai greitu metu jo neišrašys, nes sužalojimai pakankamai sunkūs. Laukiam žinių iš medikų, labai svarbios yra rekomendacijos dėl gydymo, tai svarbu“, – BNS sakė R.Juodeikė.
Pasak jos, nukentėjęs apsaugininkas yra ilgametis darbuotojas, saugos įmonėje dirbęs su pertraukomis.
Mes jį charakterizuojam kaip labai gerą darbuotoją. Įvykio metu jis veikė profesionaliai, tik negalėjo numatyti tokių aplinkybių.
„Jis yra labai geras darbuotojas, mes jį charakterizuojam kaip labai gerą darbuotoją, įvykio metu jis veikė profesionaliai, jis negalėjo numatyti tokių aplinkybių, numatyti tokios įvykių eigos yra neįmanoma. Mūsų įmonė jam yra numačiusi finansinių priemonių paketą, psichologinę pagalbą jam ir pagalbą jo artimiesiems, teisinę pagalbą. Mūsų įmonės istorijoje, kad prieš apsaugos darbuotoją būtų panaudotas ginklas, nėra buvę, visa mūsų bendruomenė yra šokiruota“, – BNS sakė R.Juodeikė.
Apsaugininkai žino, kad rizikuoja
Įmonė „Grifs AG“ Lietuvoje veikia 18 metų. Visi įmonės darbuotojai yra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų. Po incidento „Rimi“ nebuvo atsisakiusių dirbti darbuotojų, tačiau nerimo signalų pasigirdo.
„Individualiai kalbamės su kiekvienu darbuotoju, kuriam kyla klausimų. Jie žino, su kokiomis rizikom ateina dirbti į tokį darbą. Apsauga yra būtent ta priešakinė linija, kuri dirba su įvairiais pažeidimais, nusižengimais“, – teigė R.Juodeikė.