Gruodžio 20 dieną 37 Seimo nariai išsiuntė raštą generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui, prašydami apginti viešąjį interesą ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo V.Rubavičiaus persekiojimo.
Pats filosofas viešame laiške dėstė, kad gruodžio 21 dieną patyrė keistą kibernetinį išpuolį. Iš pradžių jo kompiuteris pradėjo keistai elgtis, jame buvo aptikta porą virusų.
„Lange WiFi ryšio pavadinimuose pasirodė keisti įrašai, kuriuose buvo minima Rubavičiaus ar Rubo pavardė. Iki pat vakaro tokių grasinančių ir pasityčiojančių įrašų gausėjo.
Tomis žinutėmis buvo reaguojama į kambaryje vykusius pokalbius – „Urbšys nepadės“, „nebeturi gerbėjų“ ir pan. Atsirado ir žodis „pakasim“, „išgyvensi iki Kalėdų“. Supratome, kad pokalbių atvirai klausomasi. Pasižvalgius vakare pro langą atsirado įrašas – „ko žvalgaisi pro langą...“, – rašė V.Rubavičius.
Pats V.Rubavičius po šio įvykio parašė pareiškimą policijai. Kaip 15min pavyko sužinoti Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate (VPK), tuomet buvo priimtas sprendimas ikiteisminio tyrimo nepradėti dėl nepakankamų duomenų.
Persekiojimas tęsiasi
Filosofo žmona, taip pat žinoma filosofė Jūratė Rubavičienė (Baranova) socialiniame tinkle „Facebook“ antradienį pranešė, kad jos vyras ir toliau yra persekiojamas.
„Gruodžio 28 dieną, po 17 dienų po įvykio, tyrėjai visgi pasirodė ir persirašė kompiuterio duomenis. Netgi privačiai pasakė, kad siųstuvas, iš kurio vykdomas puolimas, turi būti ne toliau kaip už 50 metrų, nes storos sienos, o rodo 5 padalas – signalas labai stiprus.
Bet iš kur jis galėtų sklisti, niekas netyrė. Kitą dieną policijos komisariate jau buvo pasirašytas raštas, kuriame sakoma, kad ikiteisminis tyrimas nebus pradėtas, nes jokių objektyvių įrodymų nėra.
Tai tik etikos pažeidimai. Šiandien laiškus gavome. Pakalbėjome apie juos telefonu. Kompiuteris išneštas taisyti, keisti, naikinti sekimo įtaisus.
Įsijungiamas kitas, nešiojamasis. Tik prisijungus prie interneto, prasideda antra serija. Dabar jau grasinama tiesmukiškai ir be išvedžiojimų Dabar jau žadama pakasti ne tik patį autorių, bet ir jo sūnų.
Sulėkėme artimi žmonės, kad būtų liudininkų, ir nufotografavome. Tuos etikos pažeidimus. Šiaip, dėl sportinio intereso, sau – pasigėrėjimui, nes tikėtis, kad policija tuo susidomės, tikrai nebelieka jokių šansų“, – dėstė ji.
Policija atnaujino tyrimą
J.Rubavičienės įrašas sulaukė atgarsio. Pavyzdžiui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Vytautui Bakui visa istorija panaši į asmens persekiojimą, už tai gresia atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 145 straipsnį.
„Mano nuomone, teisėsauga turėtų pradėti tyrimą“, – rašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos Seime narys.
Susirūpinęs dėl situacijos žurnalistas Virginijus Savukynas viešai kreipėsi į Lietuvos policijos komunikacijos vadovą Ramūną Matonį.
„Iki šiol galvojau, kad Lietuvos policija rimtai reaguoja į grasinimus nužudyti. Nuo kada grasinimai nužudyti tapo „etikos pažeidimais“?“ – rašė jis.
Į tai R.Matonis atsakė, kad ikiteisminis tyrimas buvo atnaujintas gavus papildomų duomenų, šiuo metu jis yra tęsiamas.
„Tuo metu nepakako duomenų, bet, juos gavus, tyrimas toliau vyksta“, – į klausimą, kodėl gruodį ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, atsakė R.Matonis.
Vilniaus apskr. VPK patvirtino informaciją, kad antradienį, gavus papildomų duomenų iš V.Rubavičiaus, tyrimas buvo pradėtas būtent pagal BK 145 straipsnį.