„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Policija įspėja apie eurosukčių eros pradžią: padaugės „akcijų“ lengvatikiams

Artėjant vieningos europinės valiutos įvedimui Lietuvoje gali suaktyvėti sukčiai, perspėja sostinės policija.
Dažniausiai sukčių aukomis tampa pensininkai.
Asociatyvinė iliustracija: dažniausiai sukčių aukomis tampa pensininkai. / Juliaus Kalinsko/15 min.lt nuotr.

Įvedant eurą Lietuvoje, sukčiai kelia pavojų patiklesniems, mažiau žinių turintiems žmonėms. Apsimetę bankų, Mokesčių inspekcijos, įvairių socialinių tarnybų darbuotojais, sukčiai pirmiausiai taikosi į senyvo amžiaus žmones, pažymima Vilniaus apskrities VPK atstovų antradienį paviešintame pranešime.

Jiems pasakojami patys įvairiausi pramanai – nuo „išskirtinių, specialių siūlymų“ senoliams iškeisti litus į eurus pačiu palankiausiu kursu – 1:1, iki pagąsdinimo, kad neužregistravus namie turimų banknotų jie apskritai nebus keičiami. Visais atvejais, sukčiams svarbu pamatyti kur namuose saugomi pinigai ar paimti juos į savo rankas dangstantis išgalvotomis priežastimis – tuomet sukčių sėkmė ir nuostoliai nepakankamai atsargiems žmonėms yra garantuoti.

Lengvatikiams pasakojami patys įvairiausi pramanai – nuo „išskirtinių, specialių siūlymų“ senoliams iškeisti litus į eurus pačiu palankiausiu kursu (1:1), iki pagąsdinimo, kad neužregistravus namie turimų banknotų jie apskritai nebus keičiami.

Pavyzdžiui, visai neseniai Vilniuje, Žirmūnuose, senatvės sulaukusį vyrą aplankė dvi moteriškės. Pasakiusios įprastą melą, jos iš vyro namų lengvai išsinešė 2 tūkst. litų.

Būtina žinoti, kad jokia valstybinė institucija nesiteiraus apie turimų pinigų kiekį, sąskaitos numerius, elektroninės bankininkystės duomenis, banko kortelių PIN kodus ir pan.

Gyventojų namuose nei Lietuvos bankas, nei kitos jokios finansinės institucijos neatliks jokių finansinių veiksmų; nebus prašoma deklaruoti, registruoti, pateikti namuose turimus pinigus banknotų numerių surašymui. Asmenį, kuris gyventojams siūlytų registruoti jų turimus litus ar litus keisti į eurus namuose, galima laikyti sukčiumi ir nedelsiant pranešti policijai.

Litai į eurus bus nemokamai keičiami tik Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune (neribotą laiką), komercinių  bankų skyriuose (pusmetį po euro įvedimo – visuose skyriuose, po to dar pusmetį – atskiruose bankų padaliniuose pagal nustatytą sąrašą) ir Lietuvos pašto skyriuose (60 kalendorinių dienų po euro įvedimo). Dėl euro įvedimo banko sąskaitų numeriai nesikeis, o sąskaitoje esantys litai į eurus sąskaitoje bus keičiami automatiškai – naujos sąskaitos atsidaryti nereikės.

Apie šiuos sukčiavimo atvejus prašome pasikalbėti su vyresnio amžiaus artimaisiais, paaiškinti, kad pinigai nėra keičiami namuose, o numatytu laikotarpiu bus keičiami banko skyriuose.

Visuomet – jei manote, kad susidūrėte su sukčiumi, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs