Pirmadienį priešpiet policija pristatė ilgalaikį tarptautinį tyrimą apie galimas sukčiavimo veikas atliekų tvarkymo sektoriuje.
Policijos departamente apie tyrimą pasakojo Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis ir Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Vytautas Kukaitis.
„Norime informuoti visuomenę apie ilgą laiką trukusį tarptautinio masto tyrimą. Jis nukreiptas į grupę asmenų, kurie galimai vykdė nusikalstamą veiką“, – pranešė A.Roginskis.
Kaip sakė V.Kukaitis, sukčiavimas vyko pakuočių tvarkymo sistemoje. „Veikos vyko visoje pakuočių tvarkymo grandinėje, nuo jų surinkimo, perdirbimo, išgabenimo į kitas užsienio šalis. Visos grandinėje dalyvaujančios dalys sudaro šios veikos tyrimą. Veikos mastas apima daugiau nei 500 tūkst. eurų“, – sako prokuroras.
Įtariama, kad sukčiaujant buvo neteisėtai įgyta daugiau nei pusė milijono eurų.
Policija tyrimo metu jau atliko daugiau nei 40 kratų Lietuvoje ir dar vienoje kaimyninėje užsienio valstybėje, tačiau kokia konkreti tai šalis, policija neatskleidė.
„Kratų metu paimti dokumentai, užrašai, įvairios laikmenos, kiti tyrimui svarbūs daiktai. Įtarimai yra dėl dokumentų klastojimo, fiktyvių ūkinių operacijų, neišvengta ir piktnaudžiavimo tarnyba“, – sako A.Roginskis.
Iš viso sulaikyti 8 asmenys, jie įtariami organizuotoje grupėje vykdę įvairias nusikalstamas veikas. „Tai ne tik Lietuvos piliečiai, bet didžioji dalis yra iš mūsų šalies“, – sakė A.Roginskis.
Keturiems asmenims paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas gali plėstis. Įtariamiesiems prokurorai taip pat apribojo nuosavybės teisę į turtą.
Šiame ikiteisminiame tyrime yra išduotas Europos tyrimo ir arešto orderis.
„Šis bendradarbiavimas kol kas vyksta sėkmingai, surinkti duomenys leidžia manyti, kad tyrimas pasibaigs sėkmingai, nusikalstama veika bus pilnai išaiškinta“, – sako V.Kukaitis.
Ikiteisminis tyrimas vykdomas dėl nusikaltimų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. – sukčiavimas, 216 str. – nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas, 222 str. – apgaulingas apskaitos tvarkymas ir 300 str. – dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas, 228 str. 2 d – piktnaudžiavimas.
Kratos Pakuočių tvarkymo organizacijoje
Kaip 15min patvirtino Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) direktorė Bena Razbadauskienė, jos vadovaujamoje įmonėje nesenai buvo atliktos kratos.
Dar lapkričio 16 dieną PTO išplatino pranešimą, kuriame atsiribojo nuo organizacijos valdybos nario Aloyzo Gaudučio galimai neteisėtos veiklos.
„Įtariama, kad A.Gaudutis kartu su viena atliekų tvarkymo bendrove iš VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ apgaule įgijo neteisėtą piniginį atlygį už organizacijai fiktyviai teiktas pakuočių atliekų tvarkymo paslaugas“, – rašoma PTO pranešime.
Priduriama, kad tyrimas dėl A.Gaudučio veiklos neturės įtakos PTO veiklai, organizacija ir toliau vykdys savo įprastinį darbą.
„Bet kokia neteisėta ir nusikalstama veikla prasilenkia su PTO vertybėmis. Organizacijai nėra pareikšti įtarimai dėl neteisėtos ar nusikalstamos veiklos, esame nukentėjusi bei galimai žalą patyrusi šalis ir atsiribojame nuo minėtų asmenų galimai neteisėtos veiklos.
Sužinojus apie esamą situaciją, remiantis griežčiausiomis Darbo kodekso nuostatomis A.Gaudutis buvo nušalintas nuo užimtų direktoriaus patarėjo pareigų, taip pat suspenduoti jo įgaliojimai valdyboje.
Esame suinteresuoti operatyvia ir sklandžia tyrimo baigtimi. Geranoriškai bendradarbiaujame ir toliau esame pasiruošę bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis. Jeigu bus nustatyta, kad organizacijai buvo sukelta žala, ketiname ginti savo narių interesus ir reikalauti žalos atlyginimo“, – rašoma PTO pranešime.