Visi sužalojimai, kurie atsiranda dėl neatsargaus pirotechnikos naudojimo, gali būti itin pavojingi, pažymima PAGD pranešime.
Kaip elgtis su pirotechnikos gaminiais?
„Pirotechnikos priemonės yra potencialus užsidegimo šaltinis, jos gali sukelti gaisrą“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros Organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas. Jo teigimu, tik tinkamai sertifikuota pirotechnikos priemonė yra saugi. Ji turi būti pažymėta CE ženklu.
Kodėl neretai, naudojant fejerverkus, nutinka nelaimės? „Taip nutinka, kai būna panaudota nesertifikuota priemonė, arba nesilaikyta tam tikrų saugos reikalavimų, – teigia pareigūnas. – Pagal galiojantį reglamentą, gamintojas, išleisdamas pirotechnikos priemonę, pateikia saugos instrukciją, kaip naudoti pirotechnikos priemonę. Gaminio saugaus naudojimo reikalavimai surašyti ant gaminio pakuotės. Todėl itin svarbu neskubėti leisti fejerverko, o pirmiausia – susipažinti su gaminio naudojimo instrukcija ir griežtai laikytis visų gaminio naudojimo instrukcijoje esančių nurodymų.“
Saugos instrukcijose gamintojas kiekvienam gaminiui nurodo saugų atstumą nuo žmonių, pastatų ir degių medžiagų, kurio privalu laikytis.
„Teko matyti, kaip Vilniuje, Katedros aikštėje, neblaivūs asmenys stato fejerverkus ir leidžia juos tiesiog žmonėms po kojomis“, – pastebi A.Česūnas.
Pareigūnas pažymi, kad neretai žmonės, prieš leisdami fejerverką, bando jį įstatyti į sniegą, arba net į tuščią šampano butelį, fejerverkas būna pakrypęs, todėl paleidimo metu jis gali pataikyti ir į žmogų arba, pavyzdžiui, į daugiabučio balkoną, kur gali uždegti jame esančias degias medžiagas. „Fejerverkas turi būti nukreiptas vertikaliai į viršų“, – primena A. Česūnas.
Neleisti fejerverkų masinio susibūrimo vietose.
Dar vienas svarbus reikalavimas – prieš paleidžiant fejerverką būtinai jį reikia stabilizuoti, t. y. pastatyti ant tvirto, horizontalaus ir lygaus pagrindo. Įsitikinti, kad gamintojo nurodytu saugiu atstumu aplinkui paleidžiamą fejerverką nebūtų žmonių. Neleisti fejerverkų masinio susibūrimo vietose.
O ką daryti, jeigu pirotechnikos priemonė nesuveikė? „Jeigu uždegta pirotechnikos gaminio padegamoji virvutė užgęsta, jokiu būdu negalima tokios priemonės uždegti dar kartą. Jei pirotechnikos priemonė nesuveikė, nesiartinkite prie jos bent 15–30 minučių, kad išvengtumėte galimos uždelsto sprogimo rizikos. Kaip elgtis tokiu atveju? Visada reikia vadovautis gaminio pakuotėje esančia instrukcija, su kuria išsamiai reiktų susipažinti prieš naudojant pirotechnikos priemonę“, – įspėja specialistas.
Ugniagesiai gelbėtojai ragina atkreipti dėmesį į dar keletą svarbių patarimų:
- neleiskite pirotechnikos priemonėmis naudotis vaikams;
- jokiu būdu nebandykite uždegti fejerverkų patalpų viduje;
- jokiu būdu nepaleidinėkite gaminio laikydami jį rankoje;
- nebandykite pasigaminti fejerverkų patys. Savadarbė pirotechnika yra ypač pavojinga: ji neišbandyta, negalima prognozuoti jos veikimo, kuria kryptimi ir kokiu atstumu bei stiprumu lėks skeveldros;
- nepamirškite pasirūpinti ir augintiniais. Fejerverkų garsai neretai labai baugina gyvūnus, jie gali patirti stresą ar net pabėgti.