Prieš mėnesį prokuratūroje buvo gautas pareiškimas dėl galimai neteisėtų veiksmų skubaus sustabdymo. Jame nurodyta, kad Šiauliuose, Lyros gatvėje, esančio prekybos centro prieigose nelegaliai statoma tvora.
Pasak pareiškėjų, žemės sklypas, kuriame vyksta statybos, visų asmenų, įkūrusių verslus prekyvietės patalpose, nuomojamas bendrai.
Nėra nustatyta naudojimosi šiuo žemės sklypu tvarka, todėl atitvarų ir tvorų įrengimas šiame žemės sklype negalimas. Esą dėl šio statinio bus apribotas klientų patekimas į pareiškėjų patalpas, visiškai uždaromas žmonių judėjimas iš pėsčiųjų tako į šias patalpas.
Nagrinėjant pareiškimą išaiškinta, kad beveik 2 hektarų žemės sklypo plotas, juosiantis prekybos centrą, yra valstybinė žemė, kuri yra išnuomota 8 fiziniams ir juridiniams asmenims.
Nacionalinė žemės tarnyba nurodė, kad naudojimosi žemės sklypu tvarka nėra nustatyta, tad laikoma, kad šiuo sklypu nuomotojai ir naudotojai naudojasi bendrai.
Bendrovė į Nacionalinę žemės tarnybą nesikreipė dėl sutikimo statyti tvorą valstybinės žemės sklype, tačiau tvora iškilo.
Nustatyta, kad minėtame sklype viena iš žemės nuomininkių – uždaroji akcinė bendrovė – pastatė iki 1,68 metro aukščio ir apie 62 metrų ilgio tvorą. Ši metalinė konstrukcija jungia gatvę, ribojasi su automobilių stovėjimo aikštele ir tęsiasi iki prekybos pastato sienos.
Nors tvora yra priskiriama I grupės nesudėtingų inžinerinių statinių kategorijai ir tokiam statiniui statyti nereikalingas statybą leidžiantis dokumentas, tačiau statant valstybinėje žemėje privaloma gauti valstybinės žemės patikėtinio sutikimą.
Prokurorė surinko duomenis, iš kurių matyti, kad uždaroji akcinė bendrovė į Nacionalinę žemės tarnybą prie Žemės ūko ministerijos nesikreipė dėl sutikimo statyti valstybinės žemės sklype gavimo.
Įmonė, pradėdama ne jai priklausančiame žemės sklype statybas, privalėjo užtikrinti statybų veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymąsi.
Atsižvelgiant į tai, kad nustatyti pažeidimai vertintini kaip viešojo intereso pažeidimas, prokurorė reikalauja valstybinę statybos priežiūrą atliekančios institucijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, spręsti dėl priemonių teisės pažeidimams pašalinti taikymo ir per 20 darbo dienų informuoti Šiaulių apygardos prokuratūrą apie priimtą sprendimą, o dar per 20 (nuo sprendimo priėmimo dienos) – informuoti apie jo vykdomus rezultatus.