Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Psichikos negalią turintys asmenys Lazdijuose santykius aiškinosi peiliu

Lazdijuose savarankiško gyvenimo namuose kilus konfliktui tarp psichikos negalią turinčių gyventojų, vienas iš jų sužalotas peiliu. Nors neįgalus vyriškis buvo atvežtas į Lazdijų ligoninę, kur jam buvo susiūta pjautinė žaizda plaštakoje, globos įstaigos administracija ir medikai šį įvykį nuslėpė nuo policijos pareigūnų.
Lazdijų savarankiško gyvenimo namai įsikūrę viename pastate su globos namais
Lazdijų savarankiško gyvenimo namai įsikūrę viename pastate su globos namais / Vilmos Danauskienės nuotr.

Incidentas tarp gyventojų įvyko praėjus kelioms savaitėms po to, kai iki tol Kapčiamiesčio miestelyje (Lazdijų rajonas) specializuotuose psichikos negalią turinčių asmenų socialinės globos namuose gyvenusieji asmenys buvo perkelti į naujai atidarytus savarankiško gyvenimo namus Lazdijų mieste. 

Už ES fondų ir Lazdijų rajono savivaldybės biudžetos lėšas įrengti savarankiško gyvenimo namai duris Lazdijuose atvėrė šių metų sausį. Čia įrengta dešimt kambarių su atskiromis virtuvėmis, asmeninės higienos kambariais.

Savarankiško gyvenimo namai įkurdinti dalyje buvusių Lazdijų senelių namų patalpų. Šios globos įstaigos gyventojai gyvena tame pačiame pastate, kur įkurdinti ir savarankiško gyvenimo namų naujakuriai.

Greta gyvenantys senelių namų globotiniai bijosi, kad išpuoliai gali kartotis.

Iš dešimties čia gyvenančiųjų – net penki buvusieji globos centro „Židinys“ Kapčiamiestyje gyventojai. Visi jie turi psichikos negalią. Likusieji penki – senyvo amžiaus Lazdijų rajono gyventojai, kuriems nereikia intensyvi socialinė globa. 

Pasak Lazdijų savarankiško gyvenimo namų socialinės darbuotojos Vilmos Kubilienės, incidentas tarp globotinių kilo, tačiau jo sureikšminti neverta. Tačiau greta gyvenantys senelių namų globotiniai bijosi, kad išpuoliai gali kartotis.

„Tai buvo nelaimingas atsitikimas, kai vienos iš neįgaliųjų išpuoliui prieš kaimyną turėjo įtakos tai, kad tas asmuo neseniai buvo grįžęs iš namų. Minėtoji aplinka jį paveikė neigiamai, globotinė grįžo sudirgusi, pikta, tad konfliktui kilti pastangų nereikėjo. Nemanau, kad Lazdijų rajono savivaldybės komisija, kuri vertina ir priima sprendimus dėl asmenų apgyvendinimo šiuose namuose, suklydo įkurdindama psichikos negalią turinčius asmenis. Tokiu žingsniu buvo siekiama sudaryti kuo maksimalesnes integracijos, savarankiškesnio gyvenimo sąlygas šiems asmenims. Jie visi yra veiksnūs, nors ir turi negalią, o panašių incidentų sveikųjų tarpe kyla daug dažniau. Turėtume nesureikšminti to, kas įvyko, ir rasti savyje daugiau atjautos ir tolerancijos, padėdami tokiems asmenims būti kuo pilnavertiškesniais mūsų visuomenės nariais“, – sakė socialinė darbuotoja.

Turimais duomenimis, medikų pagalbos  34 metų psichikos negalią turinčiam Kęstui prireikė po to, kai neįgalieji susiruošė švęsti vieno iš savarankiško gyvenimo namų gyventojo gimtadienį. 

Vyriškio dėmesio pasigedusi taip pat psichikos negalią turinti 36 metų Jūratė užsimojo tortui pjaustyti atsineštu peiliu. Gindamasis vyriškis griebė peilį ir bandė jį atimti iš draugės. 

Iškviesta greitosios medicinos pagalbos brigada sužalotąjį nuvežė į Lazdijų ligoninę, jam susiūta perpjauta plaštaka. 
Nei medikai, nei savarankiško gyvenimo namų administracija apie incidentą policijai nepranešė.

Po šio įvykio Jūratė buvo išvežta į specializuotą stacionariojo gydymo įstaigą, o grįžusi iš jos moteris perkelta gyventi į Lazdijų globos namus. Tačiau ši įstaiga nėra pritaikyta intensyviosios slaugos reikalingiems psichikos negalią turintiems asmenims.

Paklausta, ar perkėlus psichikos negalią turinčius asmenis iš jiems įprastos, specializuotą globos paslaugą teikiančios globos įstaigos Kapčiamiestyje, į Lazdijuose esančius savarankiško gyvenimo namus nebuvo padaryta klaida, Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Lina Margelienė tikino, jog ne. 

„Tie asmenys dėl savo amžiaus tapo per dideli Kapčiamiesčio įstaigai, juo labiau ten dabar savivaldybės tarybos sprendimu įkurti ir vaikų globos namai. Įstaigos turi specializuotis pagal jų teikiamas socialinės globos ar pagalbos paslaugas, o įkurdindami savarankško gyvenimo namuose suteikiame neįgaliems asmenims galimybę gyventi savarankiškai“, – sakė L.Margelienė. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos