Kaip informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija, pirmadienio rytą praūžus vėtrai, Šalčininkų rajone susidarė sudėtingos eismo sąlygos.
„Dėl nukritusių ant kelio elektros laidų, uždraustas eismas krašto kelio Nr.104 Šalčininkai–Dieveniškės–Krakūnai nuo 1 km iki 5 km. Eismas kreipiamas vietiniais keliais. Nuo kelių šalinamos nulaužtos medžių šakos. Vairuokite atidžiai“, – rašoma Lietuvos automobilių kelių direkcijos pranešime.
Portalas „Delfi“ informuoja, kad maždaug pusantros valandos siautėjusi audra nuostolių pridarė vietos policijos komisariatui. Komisariato stogas apgadintas nežymiai, tačiau penki policijos garažai liko visai be stogų, be to, plastikinę garažų apdailą prakiurdė kruša.
Miesto gatvės užverstos medžiais, nuplėšyti elektros laidai, daug pastatų neteko stogų arba jie apgadinti. Pasak pareigūnų, miesto parke „viskas išguldyta“, rašo „Delfi“.
Dėl praūžusios audros dalis vietos gyventojų liko be elektros (apie 2 tūkst. Šalčininkų rajone ir dar tiek pat – Švenčionių). Tačiau pranešimų apie nukentėjusius žmones kol kas negauta.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente 15min.lt sužinojo, kad Šalčininkų gelbėtojai pirmadienio rytą buvo priversti padėti greitosios pagalbos medikams. Vėtra Nepriklausomybės g. nuvertė medį, kuris užtvėrę kelią medikams. Ugniagesiai medį supjaustė ir patraukė į šalį.
Gamtos stichija Lietuvoje siautėjo visą savaitgalį. Ugniagesiai gelbėtojai teigia dešimtys kartų vykę šalinti vėjo išverstų medžių, medžiais buvo užversti ir keli automobiliai. Varėnos rajone, prie Lavyso ežero, ant palapinės nukritęs medis užmušė poilsiautoją iš Kauno.
Papildyta 10.59 val.: Vilniaus apskrities VPK pranešė, kad Šalčininkų r. policijos komisariato pastatas nukentėjo nežymiai. Nuo pastogės keliose vietose nuplėšta plastikinė apdaila bei vietomis prakiurdyta krušos.
Labiausiai nukentėjo komisariato garažų pastatas – nuo penkių garažų nuplėšta stogo danga, keliuose stogo kraštuose ji užlenkta. Be to, plastikinė sienų danga daugelyje vietų „sušaudyta“ krušos.
Į komisariato teritoriją vėjas atnešė ir liūtis priplovė nulaužtų medžių šakų ir lapų, o gėlynai nuniokoti stipraus lietaus ir ledų. Patirtą žalą nustatys specialistai, bet iš pirmo žvilgsnio matyti, kad ji bus nemaža.
Papildyta 13.56 val.: Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad dėl nukritusių ant kelio medžių ar šakų, buvo uždraustas eismas rajoniniais keliais Nr. 3919 Akmenynė–Duksiai nuo 0 iki 3,6 km ir Nr. 3909 Didieji Baušiai–Akmenynė–Turgeliai nuo 0 iki 11 km.
Šiuo metu eismas jau leidžiamas.
Papildyta 14.01 val.: Kaip informuoja draudimo kompanija „Lietuvos draudimas“, iki vidurdienio bendrovės žalų skambučių centras užfiksavo 70 pranešimų iš Šalčininkų ir gretimai esančios Akmenynės. Dėl šio ryto stichijos Šalčininkų rajone „Lietuvos draudimas“ prognozuoja, kad įvykių skaičius gali viršyti 100, vidutinis nuostolis gyventojui apie 1 tūkst. 500 litų, viso nuostolių suma sieks 200 tūkst. litų.
Į Šalčininkus didžiausia šalies draudikė „Lietuvos draudimas“ jau išsiuntė mobiliuosius žalų ekspertų ekipažus, kurie padeda gyventojams operatyviau ir patogiau registruoti patirtus nuostolius bei kuo skubiau juos atlyginti.
„Mūsų partneriai nukentėjusiems draudėjams jau padeda apsaugoti nukentėjusį turtą nuo tolimesnio sugadinimo. Jeigu vėtra nuplėšė stogą, išdaužė langus ar kitaip apgadino turtą, plyšiai bus uždengti apsaugine plėvele, bus imtasi kitų reikalingų priemonių, kad lietaus vanduo turto neniokotų ir toliau. Šios priemonės draudėjams suteikiamos nemokamai, jų kaštus padengs „Lietuvos draudimas“, – sako Gytis Matiukas, AB „Lietuvos draudimas“ Kompleksinių žalų direktorius.
Pirmadienį visą dieną mobiliosios „Lietuvos draudimo“ žalų ekspertų grupės dirbs Šalčininkuose, antradienį – Akmenynėje. Registruoti žalas nukentėję gyventojai gali internetu ir www.ld.lt, ir skambindami trumpuoju numeriu 1828.
„Gyventojams, kurie nukentėjo nuo stichijos, patarčiau nufotografuoti įvykio vietą ir patirtus turto apgadinimus bei pradėti atstatymo darbus. Tikrai nebūtina laukti, kol atvyks žalų ekspertai, nes įvykius mes užregistruosime ir nustatysime nuostolius pagal nuotraukas bei apgadintas medžiagas, naujų statybinių medžiagų pirkimo dokumentus“, – pataria G. Matiukas.
Papildyta 15.18 val.: Patirtą žalą skaičiuoja ir draudimo kompanijos „PZU Lietuva“ specialistai. Kaip rašoma bendrovės pranešime, bendrovės Ryšių su klientais valdymo centro specialistai registruoja pranešimus apie paryčiais Šalčininkuose praūžusios audros nuostolius. Stiprus vėjas plėšė gyvenamųjų namų, garažų stogus, išdaužė langus. Bendrovė jau rezervavo apie 100 tūkst. litų nuostoliams atlyginti. Žalų ekspertai važiuoja į įvykio vietas, kad įvertintų realius gyventojų nuostolius.
„Permainingas vasaros oras neleidžia atsipalaiduoti – šįkart dėl stiprios audros ir krušos nukentėjo Šalčininkų gyventojai. Mūsų ekspertai jau išvyko į pagalbą. Operatyviai įvertinę žalą, galėsime netrukus atlyginti gyventojų patirtus nuostolius“, – kalbėjo „PZU Lietuva“ Žalų departamento direktorius Modestas Žilionis.
M.Žilionio teigimu, nuostolių mastas paaiškės per kelias dienas, kai bus užregistruoti visi pranešimai. Ekspertas pabrėžia, kad pranešti apie įvykį galima per 3 dienas ir vėliau, jei žmonės neturi galimybės susisiekti su draudiku. Žalų ekspertas primena, jog labai svarbu iš karto pasirūpinti nukentėjusiu turtu, jį apdengti, sutvirtinti, kad žala nedidėtų.
„PZU Lietuva“ ekspertas pataria, kaip elgtis, nukentėjus nuo audros: Pasirūpinkite, kad žala nedidėtų. Praneškite apie įvykį draudimo bendrovei ir, esant būtinybei, pradėkite atkūrimo darbus. Geriausia, jei užfiksuotumėte nuostolius fotoaparatu, tačiau jei tokios galimybės neturite, saugokite senas medžiagas – lentas, stogo dangą, kitas dalis, kurias apgadino stichija. Suniokotas vietas apdenkite, pritvirtinkite. Taip apsaugosite jas nuo tolesnių gamtos stichijų.
Išsaugokite medžiagų pirkimo čekius. Draudikui įvertinus nuostolius, pagal Jūsų pirkimo čekius bus atlyginama žala.
Įvykį registruokite, kai tik turėsite galimybę. Jei dėl elektros ar telekomunikacijos tinklų gedimų neturite galimybės per 3 dienas pranešti apie draudžiamąjį įvykį, pranešimas gali būti registruojamas vėliau ir dėl to draudimo išmoka nebus mažinama.
„PZU Lietuva“ ekspertų patarimai, kaip pasirūpinti savo turto saugumu: Gręsiant audrai, pasirūpinkite, kad būtų uždarytos visų patalpų ventiliacinės angos, durys, langai, jei yra langinės – jas uždarykite, užšaukite kaminų sklendes. Stebėkite pastatų būklę, priveržkite atsilaisvinusias vėjalentes, apskardinimus, stogo dangos lakštus.
Automobilius parkuokite saugioje vietoje – atokiau nuo medžių visomis kryptimis nemažesniu nei medžio aukštis atstumu. Taip pat nepatartina automobilio palikti dauboje, kur jis galėtų būti apsemtas.
Papildyta 17.14 val.: Pirmadienį po pietų be elektros buvo likę dar apie 1 tūkst. Šalčininkų ir maždaug 200 Švenčionių rajonų vartotojų. Iki vakaro jiems žadama atkurti elektros tiekimą.
„Lesto“ atstovas ryšiams su visuomene Ernestas Naprys BNS sakė, kad Šalčininkų rajone elektros tiekimo atkūrimo darbai vyksta daug lėčiau dėl labai sudėtingos situacijos.
„Tiekimo linijoje labai daug gedimų, keliose vietose nutrūkimai ir kai kuriose linijose net po septynis nutrūkimus yra. Reikia kai kur atramas keisti, užvirtusius medžius patraukti“, – BNS sakė E.Naprys. Jis aiškino, kad Švenčionių rajone padėtis nėra tokia sudėtinga, todėl darbai vyksta daug greičiau.
„Lesto“ atstovas patikino, kad Šalčininkų rajone elektros tiekimas turėtų būti atnaujintas iki darbo dienos pabaigos.
„Žinoma, gali likti keli pavieniai atvejai, bet šiaip iki vakaro brigados atnaujins tiekimą“, – teigė E.Naprys.
Pirmadienį ryte abiejuose rajonuose dėl naktį praūžusios vėtros be elektros buvo likę po 2 tūkst. vartotojų.