Sausio 13-osios byloje – iš viso 69 įtariamieji, daugelis jų slapstosi

Generalinė prokuratūra skelbia apie ikiteisminio tyrimo pabaigą Sausio 13-osios byloje. Ikiteisminis tyrimas baigtas 69 įtariamųjų atžvilgiu, o kitų nusikalstamas veikas galimai padariusių asmenų atžvilgiu tyrimas toliau tęsiamas atskirtame ikiteisminiame tyrime. Įtariamieji yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, dauguma jų pasislėpę užsienyje, todėl yra išduoti Europos arešto orderiai, paskelbta jų tarptautinė paieška.
Laužai Sausio 13-os įvykiams prisiminti
Laužai Sausio 13-os įvykiams prisiminti / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

2014 metų lapkričio 12 dieną buvo baigtas ikiteisminis tyrimas Sausio 13-osios byloje. Sprendimas pabaigti tyrimą buvo priimtas įsitikinus, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamųjų kaltę dėl galimo tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis (Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 100 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo (BK 101 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo (BK 103 str. 1 d.), draudžiamos karo atakos prieš civilius (BK 111 str. 1 d.) ir uždraustų karo priemonių naudojimo (BK 112 str.).

Ikiteisminis tyrimas baigtas 69 įtariamųjų atžvilgiu, o kitų nusikalstamas veikas galimai padariusių asmenų atžvilgiu tyrimas toliau tęsiamas atskirtame ikiteisminiame tyrime. Įtariamieji yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, nuo baudžiamojo persekiojimo dauguma jų pasislėpę užsienyje, todėl jiems yra išduoti Europos arešto orderiai, paskelbta jų tarptautinė paieška.

Proceso dalyviai, t.y. įtariamieji, jų gynėjai, nukentėjusieji, civiliniai ieškovai ar jų atstovai susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga galės iki 2015 metų gegužės 12 dienos. Po susipažinimo byla su kaltinamuoju aktu bus perduota teismui, rašoma Generalinės prokuratūros atstovų ketvirtadienį paviešintame pranešime.

1991 m. sausį karinių veiksmų prie Spaudos rūmų, Televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos bei komendanto valandos metu buvo nužudyta 14 civilių, 32 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, per 1 000 buvo kitaip sužaloti.

Esminį postūmį šioje byloje suteikė 2010 m. gruodžio 31 d. ir 2011 m. kovo 31 d. įsigaliojusios baudžiamosios atsakomybės taikymą už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus palengvinusios Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos, numatančios galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.

Prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė BNS sakė, kad vienas iš įtariamųjų – Rusijos pilietis, buvęs sovietų karininkas Jurijus Melis, kuris kovo mėnesį buvo sulaikytas Lietuvoje, Panemunės pasienio kontrolės punkte su Rusijos Karaliaučiaus kraštu.

J.Melis kaltinamas dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Prokurorų duomenimis, Rusijos pilietis buvo viename iš tankų sovietams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą. Šis Rusijos pilietis laikomas suimtas.

Primintina, kad nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams netaikoma senatis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis