Papildyta 13.56 val. Teismas paskelbė, kad daro byloje pertrauką iki antradienio, kai bus leista duoti parodymus kaltinamiesiems Vytautui Gapšiui ir Marinai Liutkevičienei.
Po posėdžio Viktoras Uspaskichas pareiškė pasijutęs grįžęs į Stalino diktatūros laikus, o teismo darbą pavadinimo teisiniu nihilizmu.
Jis aiškino, kad antradienį irgi būtų pasiruošęs duoti parodymus. Vienos dienos palaukti nesutikę teisėjai esą pabūgo išgirsti skandalingus faktus ir argumentus, kuriuos V.Uspaskichas būtų pažėręs per savo pasisakymą.
Papildyta 13.27 val. Kaltinamoji Vitalija Vonžutaitė teismui pareiškė, kad parodymų šioje byloje neduos.
Darbo partijai, kaip teisiamam juridiniam asmeniui, atstovaujantis advokatas irgi pranešė, kad kol kas paaiškinimai nebus teikiami, o jei kažką norės pasakyti, padarys tai baigiamosios kalbos metu.
Kaltinamasis Vytautas Gapšys paprašė leisti jam duoti parodymus antradienį, nes jis tikėjosi kalbėti po partijos pirmininko ir dar turėti šiek tiek laiko.
Panašiai – kad tikėjosi turėti laiko, kalbėjo ir iki antradienio jos apklausą atidėti prašiusi Marina Liutkevičienė.
Teismas vėl paskelbė trumpą pertrauką, kurios metu sprendžia, ar gali kaltinamųjų apklausas atidėti iki antradienio.
Pertraukėlės metu V.Uspaskichas prarado savitvardą ir užsipuolė teismo salėje buvusius žurnalistus. Pareiškęs, kad žiniasklaidos atstovai yra pasamdyti meluoti ir dabar esą gali džiaugtis tokia demokratija, V.Uspaskichas tėškė: „Šūdai jūs!“ (filmuotą medžiagą žiūrėkite žemiau).
Papildyta 13.12 val. Teismo kolegijos pirmininkė klausė Viktoro Uspaskicho, ar jis duos parodymus dėl jam pateiktų kaltinimų.
Pagrindinis kaltinamasis pareiškė esąs nusivylęs, kad atmesti visi svarbūs prašymai.
„Aš neatsisakau duoti parodymus“, – aiškino V.Uspaskichas, prašęs suteikti jam laiko patobulinti pasisakymą.
„Jūs atsisakote duoti parodymus“, – pareiškė teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė, kartojusi, kad jau prieš 10 dienų buvo sutarta, jog šį pirmadienį kaltinamieji turės paskutinį šansą duoti teismui paaiškinimus.
„Prašome duoti nors penkias minutes!“, – V.Uspaskichas pareiškė norintis bent pasitarti su savo advokatu.
„Prašom, jums penkios minutės“, – pasakė teisėja ir leido V.Uspaskichui su gynėju trumpam išeiti iš salės.
Kaltinamasis su gynėju netrukus grįžo į salę.
„Matau, kad šitas procesas vyksta pagal užsakymą. Matau, kad nuosprendis jau yra parašytas. Tikrai ruošiausi, norėjau duoti parodymus, nes gerbiu teismą, norėjau pateikti suredaguotą rašytinę kalbą... Noriu, kad su manim elgtųsi ne kaip Stalino laikais. Aš šiuo teismu nepasitikiu. Nepaisant, kad jūs esate graži, aš jumis nepasitikiu!“ – pareiškė V.Uspaskichas.
Kolegijos pirmininkė paprašė apsieiti be asmeniškumų ir konstatavo, kad V.Uspaskichas atsisakė duoti parodymus.
Papildyta 13.08 val. Teismas po pertraukos vėl bando tęsti darbą. Kolegija paskelbė, kad prašymai dėl papildomų liudytojų apklausos ir finansinės ekspertizės skyrimo atmetami.
Kolegija taip pat netenkino prašymų nei dėl parašų, nei dėl informacinės ekspertizės.
Papildyta 11.56 val. Teismą užgulus keturiems dideliems proceso dalyvių prašymams, paskelbta posėdžio pertrauka iki 13 val.
Papildyta 11.03 val. Prašymų stadija juodosios buhalterijos byloje baigta, tačiau Darbo partijos atstovai per pertraukėlę pateikė teismui raštu suformuluotus prašymus: užduoti daug papildomų klausimų ekspertams, iškviesti ir apklausti nemažą būrį papildomų liudytojų.
Savo ruožtu kaltinamasis Viktoras Uspaskichas prašo teismo skirti šioje byloje kompleksinę finansinę ekspertizę dėl Darbo partijos ūkinės-finansinės veiklos 2004–2006 metais.
Be to, V.Uspaskichas paprašė teismo skirti kai kurių dokumentų ir parašų rašysenos ekspertizę.
Savo ruožtu kaltinamojo Vytauto Gapšio gynėjas pareiškė, kad bylos nagrinėjimas neįmanomas ir be specialios informacinės ekspertizės skyrimo. Advokatas Saulius Juzukonis prašo ištirti byloje turimą kompiuterinę techniką ir joje sukauptą informaciją. Tarp daugybės ekspertams užduodamų klausimų yra užduočių išsiaiškinti, kokie kompiuteriuose buvo sukurti dokumentai, kada ir kaip jie buvo keisti, kas, kam ir kada juos siuntė elektroniniu paštu. Informacinė ekspertizė esą dar turėtų atsakyti, kokie dokumentai kompiuteriuose buvo ištrinti, ar įmanoma juos atkurti ir taip toliau.
Papildyta 10.56 val. Teisme surengta 20 minučių pertrauka, jos metu išvėdinta tvanki salė. Po pertraukos teisme vėl kilo nedidelis konfliktas, mat sėdimų vietų neturėję žiūrovai sumanė įnešti į salę suolą iš teismo koridoriaus. Teisėjų kolegijos vadovė kategoriškai uždraudė tokią „darbiečių“ saviveiklą.
„Ar jums yra privalomi teismo nurodymai? Ar galite savivaliauti, kaip turgaus aikštėje?!“ – pakeltu tonu „darbiečių“ aktyvistus auklėjo teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė ir vėl liepė jiems uždaryti duris iš kitos pusės.
Papildyta 10.30 val. Juodosios buhalterijos byloje yra liudijusi ir Jolanta Gributienė, Darbo partijos (DP) frakcijos Seime referentė, DP Telšių skyriaus pirmininko pavaduotoja.
Ji yra minėjusi, kad už darbą Seime oficialiai gauna 1 600 litų į rankas atlyginimą. Byloje yra J.Gributienės pasirašytas kasos išlaidų orderis, kad ji yra gavusi ir papildomų pajamų už nuopelnus Darbo partijos veikloje. Apklausos metu J.Gributienė vengė konkrečiai atsakyti, ar tai jos parašas, tačiau kategoriškai neigė gavusi neoficialių pajamų už partinę veiklą.
Papildyta 9.56 val. Parodymus šioje byloje yra davęs ir buvęs savaitraščio „Laikas“ redaktorius Vaidotas Žukas. Pagarsintuose šio žinomo žurnalisto parodymuose užfiksuota, kad jis buvo gavęs pažadą, jog jokios partijos nesikiš į laikraščio leidybą, turinį, tačiau netrukus „Laikas“ tapo atviru Darbo partijos ruporu. Redaktoriui įtakingi asmenys griežtai nurodinėdavo, kokią informaciją spausdinti, kokias nuotraukas publikuoti. V.Žukui teko pasitraukti iš pareigų.
Papildyta 9.49 val. Lauryno Filipavičiaus parodymuose užfiksuota, kaip jo vadovaujama bendrovė „Pro Group“ teikė Darbo partijai ryšių su visuomene paslaugas. Parodymus davęs L.Filipavičius neigė, kad bendrovė už tai gavo 20 000 litų, didžiąją dalį lėšų mokant neoficialiai, oficialaus atlygio dokumentus planuojant pildyti atgaline data. „Pro Group“ direktorius taip pat neigė, kad bendraujant su Vitalija Vonžutaite būtent jam kilo idėja viešai apšmeižti tuometį įtakingą politiką, Viktoro Uspaskicho oponentu tapusį Viktorą Muntianą.
Papildyta 9.34 val. Posėdis prasidėjo 9.34 val. Jo pradžioje teisme kilo konfliktas tarp teisėjų ir grupės „darbiečių“, atvykusių stebėti šio posėdžio. Teisėjų kolegijos vadovė Daiva Pranytė-Zalieckienė, griežtai grasindama baudomis už teismo negerbimą, išprašė visus sėdimų vietų neturinčius žiūrovus iš mažosios salės.
Kol mažoje salėje buvo susigrūdę visi, norintys stebėti Darbo partijos bylą, kaltinamieji net neturėjo kur atsisėsti. |
Teismas pradėjo sklandų darbą, garsinami kelių liudytojų parodymai.
Pradžia. Pirmadienį nuo ryto teismas Vilniuje žada tęsti juodosios buhalterijos bylą, kurioje Darbo partijai ir jos veikėjams Viktorui Uspaskichui, Vytautui Gapšiui, Vitalijai Vonžutaitei bei Marinai Liutkevičienei yra pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo.
Kaip skelbta, šioje rezonansinėje byloje besibaigiant įrodymų tyrimui kaltinamųjų paskutinį kartą žadama klausti, ar jie sutinka duoti parodymus teismui.
Kaltinamieji buvo pareiškę valią, kad parodymus duos po visų liudytojų apklausos. Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas žurnalistams po praėjusio posėdžio vasario 14 d. yra sakęs, kad parodymus duos, tačiau norėtų, jog būtų apklausta dar daugiau liudytojų.
Tačiau pirmadienio rytą paaiškėjo, kad didžioji Vilniaus apygardos teismo salė, kur vyksta posėdžiai, užimta. Darbo partijos byla perkelta į mažą teismo kabinetą, į kurį proceso dalyviai vos telpa, nekalbant apie žiūrovus ar žurnalistus.
Dėl šių techninių nesklandumų posėdis juodosios buhalterijos byloje vėluoja daugiau nei pusvalandį.