Visa istorija prasidėjo tuomet, kai pernai rudenį į PD Imuniteto valdybos duris pasibeldė Kęstutis ir papasakojo, kad Trakų policijos komisariato tyrėjas reikalauja iš jo kyšio.
Besikreipęs vyras pats buvo teisėsaugos akiratyje dėl grasinimo susidoroti. Už kyšį policininkas siūlė pasirūpinti šio tyrimo nutraukimu.
Visgi kyšio reikalavęs pareigūnas realiai nieko nesiruošė daryti. Jis tik išgirdo, kad kolegė planuoja nutraukti jo pažįstamo atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą ir nusprendė šia situacija pasinaudoti.
Netrukus po pranešimo Imuniteto valdybos pareigūnai ėmėsi veiksmų ir užfiksavo susitikimą, kurio metu buvo perduotas 1000 eurų kyšis.
Pareigūnas savo kaltę pripažino ir tyrimą kontroliavęs prokuroras galiausiai priėmė sprendimą nenešti bylos į teismą, o atleisti įtariamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
Tai reiškia, kad pareigūno biografijos nepapuoš teistumas ir jokios realios bausmės jis nesulauks, nebent per artimiausius metus padarys naują nusikaltimą.
Tiesa, jis neteko darbo policijoje, bet teoriškai dar galėtų čia sugrįžti, jam uždrausta valstybės tarnyboje darbuotis artimiausius metus.
Piktinosi per švelnia bausme
Su 15min redakcija susisiekęs Kęstutis piktinosi, kad iš jo kyšio reikalavęs pareigūnas išsisuko nuo bausmės.
Pašnekovas taip pat nelabai supranta, kodėl pritaikytas Baudžiamojo kodekso straipsnis dėl prekybos poveikiu. Juk byloje nustatyta, kad poveikio niekas niekam nesiruošė daryti, tai tebuvo elementari apgaulė.
„Kiek man yra žinoma, nebuvo įrodyta, kad pareigūnas būtų atlikęs prekybą poveikiu, bet kažkodėl jo nusikalstamai veikai buvo pritaikytas būtent tas straipsnis.
Mano nuomone, tai buvo akivaizdus sukčiavimas ir būtent sukčiavimui būdingas straipsnis turėjo būt ir taikomas šiam pareigūnui“, – kalbėjo jis.
Prokuroras prabilo apie provokaciją
Prokuroras Remigijus Matevičius pirmiausia paaiškino, kodėl inkriminuotas būtent prekybos poveikiu straipsnis.
„Byla pradėta dėl kyšininkavimo, bet kyšio čia nebuvo, nes pareigūnas, kuris žadėjo perduoti pinigus tyrėjai, jų neperdavė, – sakė R.Matevičius. – Bet žmogus, kuris davė tuos pinigus, buvo įsitikinęs, jie bus perduoti tyrėjai.“
Kaip teisėsaugai aiškino pats policininkas, pinigų jis net neplanavo pasilikti sau, o investuoti į medžiotojų būrelio veiklą.
Prokuroras aiškino, kad jo sprendimą buvusį pareigūną atleisti nuo atsakomybės su byla susipažinusi patvirtino ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Beatričė Bakanauskaitė.
Dar daugiau, prokuroro nuomone, jei pareigūnas nebūtų pripažinęs savo kaltės, teismą pasiekusi byla galėjo būti ir nutraukta, mat visoje šioje situacijoje buvo provokacijos požymių.
Anot R.Matevičiaus, su policininku bendravęs Kęstutis minėjo sumas, iš pradžių pasiūlė 500 eurų, o kiek vėliau ir 1000, o teismas tai galėjo pripažinti kaip pareigūno provokavimą imti kyšį.
„To policininko klaida, kad jis pasakė žodelį „taip“, – 15min sakė prokuroras. – Byla išvis turėjo būti nutraukta, bet tas žmogus prisipažino.“