Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Speciali operacija prieš nelegalią migraciją – nuo Jungtinės Karalystės iki Suomijos

Lietuvoje ir dar 5 Europos šalyse – specialios priemonės prieš neteisėtą migraciją
Reido akimirka
Reido akimirka / VSAT nuotr.

Trečiadienį Lietuvoje bei dar penkiose Europos valstybėse baigėsi prieš neteisėtą migraciją nukreipta ir Europolo koordinuota bendrųjų veiksmų diena (angl. k. – „Action day“). Pagal iš anksto suderintą planą, šalys dalyvės vienu metu ėmėsi realizuoti sukauptą kriminalinės žvalgybos informaciją bei vykdė aktyvias priemones, susijusias su nelegalios migracijos užkardymu.

Su Europolu bendradarbiavę Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, į pagalbą pasitelkę kolegas iš Lietuvos policijos, aktyviosios fazės metu keturių asmenų gyvenamosiose vietose bei transporto priemonėse atliko netikėtas kratas, kurių metu rasta tyrimams reikšmingų daiktų bei dokumentų.

Anksčiau pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto asmenų gabenimo kontroliuoja Lietuvos generalinė prokuratūra.

Taip pat nustatyti šeši neteisėtų migrantų gabenimo atvejai, o VSAT pareigūnai sulaikė, įtariama, nelegaliai užsieniečius gabenusius Lietuvos, Latvijos, Sirijos, Ukrainos ir Uzbekistano piliečius. Operacijos metu įkliuvo ir 39 neteisėtai migrantai. Didžioji jų dauguma – Irako piliečiai.

Dėl neteisėto asmenų gabenimo per valstybės sieną pradėti 6 nauji ikiteisminiai tyrimai.

Liepos 13 dieną įvairūs „Action day“ veiksmai taip pat atlikti Vokietijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Suomijos bei Estijos teritorijose.
Tokios bendros priemonės, kurios vykdymą ir tarpinstitucinę sąveiką koordinavo Europolas, imtasi atsižvelgiant į sudėtingą neteisėtos migracijos situaciją, susidariusią pernai paaštrėjus geopolitinei situacijai.

Į Europos Sąjungos taikomas sankcijas Baltarusija atsakė sukeldama nelegalios migracijos krizę. Jos metu autoritarinio režimo kontroliuojamos šios šalies specialiosios tarnybos sudarė palankias sąlygas iš įvairių Azijos bei Afrikos šalių atgabentiems užsieniečiams mėginti neteisėtai patekti į Lietuvą bei jos kaimynes Lenkiją ir Latviją.

Tokios hibridinės atakos instrumentu tapo tūkstančiai dirbtinais turistais paverstų asmenų, o tarptautinė bendruomenė oficialiai pripažino, kad tai yra išpuolis ne tik prieš Lietuvą ir jos artimiausias sąjungininkes, bet ir prieš visą Europos Sąjungą (ES).

Nuo praėjusių metų pradžios drastiškai ėmus augti neteisėtos migracijos srautams iš Baltarusijos iškilo papildomų iššūkių ne tik ES išorės sienų saugumui, bet ir šalies vidaus tvarkai bei prieglobsčio sistemos veikimui. Dėl masinio užsieniečių antplūdžio 2021 m. liepos pradžioje buvo paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, o vėliau – nepaprastoji padėtis.

Per šį laikotarpį į Lietuvą neteisėtai pateko daugiau kaip 4,2 tūkst. migrantų. Dar daugiau kaip 10,4 tūkst. asmenų nuo praėjusių metų rugpjūčio pradžios į šalį mėgino brautis draudžiamose vietose ir, pasieniečiams suteikus būtinus įgaliojimus, Lietuvos VSAT pareigūnų buvo apgręžti atgal į hibridinę ataką sukėlusią Baltarusiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?