Vilniaus apygardos teismas trečiadienio ankstų rytą skelbė verdiktą, ar pagrįstai nelaisvėje iki šiol yra laikomas teisėjas Valdimaras Bavėjanas.
Pastarojo advokato Sauliaus Juzukonio skundas atmestas kaip nepagrįstas, tai reiškia, kad teisėjas lieka už grotų.
Daugelyje rezonansinių bylų patirtį sukaupęs teisininkas S.Juzukonis 15min pripažino, kad jo ginamajam nepalanki nutartis pribloškė.
Vilniaus apygardos teismo verdiktas, kad teisėjas V.Bavėjanas laikomas Lukiškėse pagrįstai, įsiteisėjo iškart ir yra neskundžiamas, tad advokatui beliko nuvykti į tardymo izoliatorių, kad praneštų nekokią naujieną.
Vieną verdiktą dėl griežčiausios kardomosios priemonės taikymo 10-čiai dienų jau spėta pripažinti iki galo nepagrįstu – išvakarėse Lukiškių kalėjimo vartai atsivėrė LAT teisėjui Egidijui Laužikui.
Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija E.Laužiko ikiteisminėje byloje konstatavo, kad „šešių dienų laisvės atėmimo terminas pakankamas visiems neatidėliotiniems ikiteisminio tyrimo veiksmams atlikti“.
Anot V.Bavėjano gynėjo S.Juzukonio, abiejų asmenų ikiteisminių tyrimo medžiaga iš esmės analogiška, tad sprendimas vieno įtariamojo įkalinimą pripažinti nelegaliu, o kitą – palikti už grotų, mažų mažiausiai sukelia klausimų. S.Juzukonis 15min teigė susidaręs įspūdį, kad teismo sprendimas yra selektyvus.
„Aš [dirbau] lygiai su ta pačia medžiaga, nes ta pati [medžiaga] buvo pateikta tiek vienam, tiek kitam įtariamajam, aš ją varčiau, ir man nepasirodė, kad ten ji būtų kažkuo skirtinga. Tai šiuo atveju kažkoks selektyvus, aš manau, sprendimas yra. Galimai gal, nežinau, nes ta pati teisėja ir aš toje pačioj byloj dalyvauju, kitoj, kuri nagrinėjama šitam teisme, kur procesas irgi yra įtemptas“, – interviu 15min teigė S.Juzukonis.
Teisėjų korupcijos skandalo užkulisiuose spėliojama, kad teisėjo E.Laužiko paleidimas galėjo sukelti neigiamą teisėsaugininkų ir dalies visuomenės reakciją, tad V.Bavėjaną nutarta palaikyti įkalintą bent iki penktadienio.
Vilniaus apygardos teismas trečiadienio rytą suskubo išplatinti pranešimą spaudai. Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi skundą, sprendė, kad skundžiamojoje nutartyje Vilniaus miesto apylinkės teismas kardomąją priemonę – suėmimą, paskyrė turėdamas pagrindą manyti, jog įtariamas V. Bavėjanas, būdamas laisvėje, gali pats ar per kitus asmenis bandyti paveikti su ikiteisminiu tyrimu susijusius asmenis, sunaikinti, paslėpti ar suklastoti tyrimui reikšmingus, su galimai nusikalstamomis veikomis susijusius, daiktus ar dokumentus, t. y. trukdyti procesui, motyvuojama pranešime. Skundą nagrinėjusi teisėjų kolegija neturi pagrindo nesutikti su šia Vilniaus miesto apylinkės teismo išvada.
Apygardos teismas konstatuoja, kad skundžiama nutartimi kardomoji priemonė – suėmimas – V.Bavėjanui paskirta trumpam terminui. Kaip matyti iš skundo, advokato paaiškinimų, ikiteisminio tyrimo medžiagos, skundą nagrinėjusiam teismui pateikta tik dalis medžiagos. Skundą nagrinėjusi teisėjų kolegija (susidedanti iš teisėjų Nijolės Žimkienės, Virginijos Liudvinavičienės ir Aleno Pesliako) pritarė prokuratūros argumentams dėl šiuo metu galimo poveikio tyrimui.
Iš viso sostinės Apygardos teismas gavo mažiausiai šešių įtariamųjų skundus, BNS sakė teismo atstovė Lina Nemeikaitė.
Įtariamo Vilniaus apygardos teismo teisėjo Henricho Jaglinskio skundas perduotas nagrinėti Kauno apygardos teismui.
Suprasti akimirksniu
- Kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Apeliacinio teismo teisėjai (Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas), Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. 5 iš 8 teisėjų teismas leido suimti, 3 skirti švelnesni apribojimai
- Tarp 28 sulaikytųjų yra ir 5 advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas (praktikuojantis Klaipėdoje).
- Tyrimo duomenimis, korupcinis teisėjų ir advokatų voratinklis buvo sukurtas dėl suinteresuotiems asmenims palankių teismo sprendimų, teigiama, kad sutartų kyšių sumos galėjo siekti 400 tūkst. eurų.
- Viena iš konkrečiai paminėtų nešvarių bylų susijusi su garsiojo Vijūnėlės dvaro istorija. STT kreipėsi į VRK dėl Druskininkų mero Ričardo Malinausko teisinės neliečiamybės panaikinimo, o tuomet pareiškė jam įtarimus. Tuo pat metu teismas leido suimti R.Malinausko patarėją A.Kadziauską.
- Generalinis prokuroras sudarė 5 prokurorų grupę, vadovaujančią šiam plataus masto ikiteisminiam tyrimui, į kurį įtraukta bemaž 100 teisėsaugos pareigūnų.