Apie devintą valandą ryto peršalimo kamuojama šiaulietė pabudo nuo telefono skambučio garso. Ekrane švietė numeris „867514965“. Naktį prastai miegojusi mergina ragelyje išgirdo – skambina tyrėjas iš Šiaulių policijos komisariato.
Mergina sukluso. Naktį prastai miegojo. Stengėsi kuo greičiau įjungti vis dar snaudžiančias smegenis.
„Ar jums ką nors sako tokio M.J. vardas? Šią naktį jis buvo sulaikytas su savo draugais. Pas jį rasta jūsų tapatybės kortelės kopija ir elektroninės bankininkystės sutartis“, – ramiai aiškino „pareigūnas“.
Šiaulietei sukilo nerimas. Pasakė, jog neseniai teko dirbti su nemaža naujai pažįstamų jaunuolių grupe. Galbūt tai vienas iš jų?
Tuomet skambintojas pareiškė, kad netrukus ji turės atvykti į policijos komisariatą: „Tada mes pasikalbėsime išsamiau.“
Tokie žodžiai nuramino jau kylančios abejonės užuomazgas – juk kviečia atvykti į vietą! Vėliau paaiškino, kad minėtas asmuo su savo draugais bandė prisijungti prie elektroninės bankininkystės, bandė pervesti 700 eurų.
Mergina sukluso – sąskaitoje tikrai tiek nebuvo. Tiesą sakant, ten buvo vos keli eurai. Sukčius ramiai tęsė ir suteikė viltį, kad jokie pinigai turbūt dar nėra dingę – mat padaryta tokios sumos rezervacija. Sumanių pareigūnų dėka gal pavyks juos išgelbėti.
Balsas skambėjo įtikinamai, o frazės – kompetentingai. Jis toliau dėstė, kad pinigų rezervacija yra padaryta tokiai I.P. Galbūt ir ši pavardė ką nors sako? Trūksta detalių? Prašom. Vakar 21 val. 9 min buvo bandyta siųsti pinigus. Asmenys sulaikyti, bet galėjo spėti pridaryti eibių.
Sukčiai užvaldė dėmesį
Merginos galvoje tuo metu buvo nutildytos visos abejonės. Ji jau įsivaizdavo, kaip neseniai jos pažinti jaunuoliai paima iš darbo stalčiaus dokumentų kopijas. Tik klausimas, iš kur jie galėjo gauti banko sutartį?
Sukčius informuoja, kad dabar mergina bus suvesta su bankinių nusikaltimų skyriaus darbuotoju, kuris padės užblokuoti sąskaitą, papasakos, kas bandė prisijungti, ir suteiks naujus prisijungimo duomenis.
Ragelyje užgrojo muzikėlė, nors skambintojo numeris nepasikeitė. Po to atsiliepė kitas vyras – labai rimtas, neatsakinėjantis į kvailus klausimus. Susidarė įspūdis, kad jam nėra laiko taukšti. Ir taip baisiai daug darbo.
Po to atsiliepė kitas vyras – labai rimtas, neatsakinėjantis į kvailus klausimus. Susidarė įspūdis, kad jam nėra laiko taukšti. Ir taip baisiai daug darbo.
Mergina bandė prisistatyti, o jis nutraukė – jis žino, iš kur skambutis buvo peradresuotas.
Naujasis sukčius apie 20 minučių aiškino sutarčių subtilybes. Vėliau sugėdino: „Kaip jūs galite taip neatsakingai elgtis. Jūs pati nežinote, kur sutartis!“
Pakartojo tą pačią sumą. Vėliau paklausė, kokie yra prisijungimo skaičiai? Neminėjo žodžio „kodas“. Susijaudinusi mergina neprisiminė. Iš pradžių padiktavo neteisingai.
„Sakykite, nes man reikia kuo greičiau užblokuoti“, – skubino kuo rimčiausiu balsu sukčius. Sutrikusi mergina jau norėjo mesti ragelį ir kuo skubiau vykti į banką.
Sukčių auka pradėjo nujausti, kad čia tikrai kažkas ne taip, tačiau ragelio nepadėjo, nes „banko darbuotojas“ pradėjo jai diktuoti naujus prisijungimo duomenis. Tik spėk rašytis.
„Mums būtinai reikia jūsų senojo prisijungimo kodo, nes kitaip jus apvogs. Mums jo reikia, nes greičiausiai jis jau pakeistas. Kokiu kodu jungėtės paskutinį kartą?“ – jau griežtai malė skambintojas.
Mergina tuomet tarsi pabudo – juk bankininkai nediktuoja jokių kodų. Ypač telefonu. Banko kodai paprastai įteikiami užklijuotame ir neperšviečiamame voke. Kažkas tikrai ne taip!
Banko kodai paprastai įteikiami užklijuotame ir neperšviečiamame voke. Kažkas tikrai ne taip!
Galiausiai pasakė teisingą kodą, sukčius pradėjo viską tikrinti paraidžiui, lyg iš filmo – kiekvienai raidei sugalvodamas po vardą.
„E – Eglė, M – Mindaugas. Kodėl naudojate tokį lengvą kodą? Sukčiai jį gali atspėti. Kitą kartą, kai prisijungsite, įpinkite skaičių ir didžiųjų raidžių.“
„Koks rūpestingas ir profesionalus, kaip gerai dirba ir rūpinasi“, – vėl pamanė šiek tiek nurimusi mergina. Prisipažino, kad dabar ji guli ligos patale ir jai sudėtinga prisijungti prie elektroninės bankininkystės. Tačiau prisijungė.
„Gerai, dabar neveskite to kodo iš kortelės, kurio jūsų prašo sistema. Pasakykite, kelinto kodo prašo. Dvylikto? Gerai. Dabar atsijunkite ir pasakykite šį kodą“, – ramiai aiškino savo amato specialistas.
Tikėtina, kad būtent tuo metu banko sistema „užuodė“, jog vyksta kažkas negero. Sukčiams tikriausiai nepavyko prisijungti prie sąskaitos. Vyras perklausė, ar merginai pačiai pavyksta prisijungti? Patikino, kad sąskaita užblokuota ir padėjo ragelį.
Bankas suveikė operatyviai
Lyg maišu trenkta mergina tada prisiminė, kad „pareigūnas“ nepasakė, kada reikia atvykti į komisariatą. Banko darbuotojas nepakvietė ateiti į banką.
Pirmiausia mergina išsiaiškino, kad tarp jos naujųjų pažįstamų jaunuolių nėra sukčių minėtų pavardžių. Keista?
Prie jūsų elektroninės bankininkystės bandyta jungtis iš kitos vietos. Ar tai jūs jungėtės, ar užblokuoti sąskaitą?
Vėl suskambo telefonas. Šįkart kalbėjo moteris: „Sveiki, aš Inga ir banko. Prie jūsų elektroninės bankininkystės bandyta jungtis iš kitos vietos. Ar tai jūs jungėtės, ar užblokuoti sąskaitą?“
„Taip, užblokuokite“, – pasakė mergina, tačiau suvokė, jog netiki Inga lygiai taip pat kaip anksčiau skambinusiais vyrais. Sukčiai kalbėjo įtikinamiau, o ne greitakalbe. O jeigu visi trys skambinantieji buvo sukčiai?
Paklausė, iš kur banko darbuotoja sužinojusi apie prisijungimus. Moteris atsakė, kad taip veikia banko saugumo sistema. Detalių atskleisti negalinti ir apie tai informacijos nesuteiks.
Drebančiomis rankomis mergina pati paskambino į banką. Nervingai blaškėsi, kol ilgai užimtu numeriu kažkas atsiliepė. Vyriškas balsas patvirtino, kad neseniai sąskaita tikrai buvo užblokuota: „Matyt, kolegė mane aplenkė.“
Šiaulietė kurį laiką galvojo, jog pinigus nuo šiol laikys tik kojinėje po čiužiniu, tačiau vėliau pajuto dėkingumą banko darbuotojams, kurie suktybėje susigaudė greičiau už ją.
Bendrojo pagalbos centro darbuotoja pasveikino, kad šįkart niekas nenukentėjo ir pasiūlė apie atvejį informuoti elektroniniu puslapiu www.epolicija.lt.
„Čiau, bambino, sorry“
Šiaulių policijos atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė teigia, kad nutraukti pokalbį su sukčiumi yra labai sudėtinga. Jis vis tiek randa būdą pratęsti savo suktybę. Nepasimeta gavę abejonių kupinus klausimus.
„Vos tik kyla įtarimas, reikia nedelsiant padėti ragelį – „čiau, bambino, sorry“. Jie moka įvelti į pokalbį. Esminis dalykas – policijos ir banko darbuotojai niekada neprašo jokių prisijungimo duomenų telefonu“, – tikino atstovė, primindama, kad daugiau būdų atpažinti sukčius galima rasti internete.
Ar gali būti, kad mergina pateko į jau teisiamos gaujos pinkles? Prieš savaitę vėl buvo atidėtas interaktyvus teismo posėdis, kuriame dalyvauja 38 kaltinamieji (32 vyrai, 6 moterys).
Pieš savaitę vėl buvo atidėtas interaktyvus teismo posėdis, kuriame dalyvauja 38 kaltinamieji (32 vyrai, 6 moterys).
Šiaulių apylinkės teismo atstovė spaudai Nijolė Damulė pranešė, kad teismas jau antrą kartą atidedamas, nes ne visi dalyviai susipažino su bylos medžiaga. Bylą sudaro pusšimtis tomų.
Kaltinamieji prisistatydavo banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros ar ligoninės darbuotojais.
Žmogus sulaukdavo skambučio neva iš pareigūnų, kurie pranešdavo apie nusikalstamai naudojamą žmogaus sąskaitą.
Tuomet jau kitas asmuo prisistatydavo kitu pareigūnu, kuris iškvosdavo visus elektroninės bankininkystės duomenis. Tai tik vienas epizodas, kurių buvo ne vienas šimtas.
Trys iš kaltinamųjų įvardijami kaip pagrindiniai organizatoriai. Tai 42-ejų Remigijus Krasnickas, 39-erių Erikas Vertelis ir penkiasdešimtmetis Artūras Pilipavičius.
Kraupiausiai šioje byloje atrodo kauniečio R.Krasnicko dosjė. Pastarąjį kartą jis buvo teistas už narkotikų platinimą. Penkis kartus teistas vyras, bylos duomenimis, organizavo 410 sukčiavimo epizodų.
Policijos atstovai neatmeta versijos, kad šiaulietę bandė apgauti ta pati grupuotė, kuri šiuo metu yra teisiama. Paskutiniai jų nusikaltimai buvo vykdomi Šiaulių apskrityje.
Kolonijoje draudžiama naudotis ryšio priemonėmis, tačiau ankstesnius nusikaltimus jie puikiausiai atliko iš kalinimo vietos. Kalintieji sugeba gauti daugybę telefonų, todėl, tikėtina, kad ir teisiami jie tęsia nusikaltimus.