Skandalingo tyrimo pirminę medžiagą atskleidė generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.
Įtariant neteisėtu poveikiu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnui antradienį sulaikyti trys sostinės advokatai – advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ advokatas Giedrius Danėlius ir advokatų profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas, teigia BNS šaltiniai.
15min primena, kad advokatas G.Danėlius yra buvęs prokuroras, užpraėjusią žiemą premjero teiktas kandidatu į teisingumo ministrus, tačiau prezidentė jo nepaskyrė.
Susiję su NKC byla
Konferencijos metu Ž.Radišauskas prabilo apie valstybės tarnautojų nepriklausomumą.
„Pareigūnai susidūrė su galimai neleistinu poveikiu“, – sakė prokuroras.
„Pakankamai jautri, neviešintina ir neskelbtina informacija“, – sakė prokuroras.
Generalinio prokuroro pavaduotojas pranešė, kad naujoje baudžiamojoje byloje yra ką tik sulaikyti 3 advokatai ir dar vienas asmuo, kuris jau yra įtariamasis senesnėje, vadinamojoje Nacionalinio kraujo centro (NKC) baudžiamojoje byloje. Iš viso konteksto tampa aišku, kad sulaikytasis yra UAB „Solis Tribus“ vienintelis akcininkas Antanas Petrošius, figūruojantis ir NKC byloje (žr. susijusius straipsnius).
Ž.Radišausko žodžiais tariant, vieno iš įtariamųjų rankose atsidūrė itin asmeniška vieno iš STT pareigūnų informacija, susijusi su jo privačiu gyvenimu.
„Galimai prasižengta su veikimo teisėtumu. Yra keturi įtariamieji, turime duomenis, kad pas tuos įtariamuosius atsirado informacija apie kitą asmenį, kurios jie neturėtų turėti“, – Ž.Radišauską cituoja BNS. Jis pridūrė, kad tai buvo asmeninio ir tarnybinio pobūdžio informacija, kuri buvo STT darbuotojo telefone. Ar ji buvo pasisavinta tiesiogiai, ar nuotoliniu būdu (elektroninėmis priemonėmis), kol kas neatskleidžiama.
„Pakankamai jautri, neviešintina ir neskelbtina informacija“, – sakė prokuroras. Anot jo, iš tos informacijos buvo galima sužinoti nemažai apie pareigūno asmeninį gyvenimą, jo pomėgius, kur jis lankosi. Pasak prokuroro, apie šią informaciją buvo kalbamasi ir su STT vadovu Žydrūnu Bartkumi, taip siekiant ir jam padaryti poveikį.
„Šiuo metu dar atliekamos kratos ir kiti procesiniai veiksmai“, – tyrimo karštumą pabrėžė LKPB vadovas R.Kiškis.
Visų sulaikytųjų advokatų mobilieji telefonai antradienio popietę buvo išjungti, mini BNS.
Gresia iki 7 metų nelaisvės
GP antradienį paviešintame pranešime rašoma, kad keli visuomenėje gerai žinomi advokatai galimai bandė neteisėtai paveikti STT pareigūnus, siekdami palankaus sprendimo tebevykstančiame ikiteisminiame tyrime vienam iš ginamųjų.
Siekiant surinkti šiam tyrimui reikšmingus duomenis šiuo metu įvairiose sostinės vietose yra atliekamos kratos, poėmiai bei kiti proceso veiksmai.
Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl nusikalstamų veikų, nurodytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 168 straipsnio 1 dalyje, 287 straipsnio 1 dalyje, 231 straipsnio 2 dalyje ir 228 straipsnio 2 dalyje., t. y. dėl neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ir panaudojimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant turtinės ir kitokios asmeninės naudos, trukdymo ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklai ir grasinimo valstybės tarnautojui. Maksimali bausmė, gresianti už šias nusikalstamas veikas, siekia iki 7 metų laisvės atėmimo.
Šiuo metu turimi duomenys leidžia įtarti, kad galimai neteisėtai bendrai veikė trys advokatai iš dviejų atskirų teisines paslaugas teikiančių kontorų bei vienas privatus asmuo.
2018 m. šiam asmeniui buvo pareikšti įtarimai Specialiųjų tyrimų tarnyboje atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl įtartų korupcinių veikų: bandymo neteisėtai ir galimai iš savanaudiškų paskatų sudaryti išskirtines sąlygas bendrovei, kuri priklauso minėtam asmeniui. Įtarimai šiame tyrime yra pareikšti dar dviems asmenims, tyrimas tebevyksta.
Lietuvos kriminalinės policijos biure atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis, šių metų pradžioje tam tikrus STT pareigūnus buvo bandoma paveikti informavus juos apie perimtus konfidencialius tarnybinio pobūdžio duomenis bei privačią informaciją apie vieno iš STT pareigūnų asmeninį gyvenimą.
Buvo grasinama, kad nesutikus nutraukti tyrimo nurodyto kliento atžvilgiu, šie galimai neteisėtai perimti duomenys gali būti paviešinti žiniasklaidoje ar kitaip panaudoti padarant žalą.
Turimi duomenys taip pat leidžia manyti, kad siekiant neteisėtų tikslų buvo grasinama, kad nesutikus nutraukti tyrimo nurodyto kliento atžvilgiu, šie galimai neteisėtai perimti duomenys gali būti paviešinti žiniasklaidoje ar kitaip panaudoti siekiant padaryti žalą.
Siekiant gauti daugiau šiuos įtarimus patvirtinančių faktinių duomenų arba atmesti pirmines tyrimo prielaidas kaip nepagrįstas, šiandien ryte visi keturi asmenys buvo sulaikyti. Šiuo metu vyksta kratos bei kiti būtini proceso veiksmai įtariamųjų gyvenamosiose, darbo bei kitose vietose. Glausta viešintina informacija apie rezultatus bei priimtus sprendimus bus paskelbta vėliau, antradienį žadėjo GP atstovai.
Yra dirbęs garsiose bylose
G.Danėlius yra verslininko bendrovės „Solis Tribus“ akcininko Antano Petrošiaus vienas iš gynėjų STT atliekamame tyrime dėl Nacionalinio kraujo centro.
„WINT law firm“ vadovaujanti partnerė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė teigė kol kas nieko nežinanti, kad būtų sulaikytas jos kolega G.Danėlius.
„Pirmą kartą girdžiu, aš, aišku, kad šituo pasidomėsiu, bet nieko apie tai nežinau“, – BNS sakė advokatė.
G.Danėlius pastaruoju metu politinės korupcijos byloje atstovavo ir buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.
Anksčiau advokatas gynė ir buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovę spaudai Daivą Ulbinaitę 2016 metais išteisinimu pasibaigusioje byloje dėl valstybės paslapties atskleidimo.
Prieš tai G.Danėlius ketverius metus yra vadovavęs Klaipėdos apygardos prokuratūrai, tačiau 2013 metais iš tarnybos pasitraukė savo noru, o 2018 metais jis premjero Sauliaus Skvernelio buvo siūlomas į teisingumo ministrus postą palikus Mildai Vainiutei, tačiau kandidatūrą atmetė prezidentė D.Grybauskaitė.
Įtariamųjų teisėmis rūpinasi išskirtinai
Generalinė prokuratūra ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras pabrėžia, kad sprendimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo bei šiuo metu atliekamų procesinių veiksmų būtinumo buvo priimtas tik labai detaliai, išsamiai ir atsakingai įvertinus visų pirminių duomenų pakankamumą, patikimumą bei advokatų veiklos ypatumus.
Siekiant užtikrinti, kad nebūtų pažeistos nei vieno iš sulaikytų advokatų klientų teisės, Advokatūros įstatymo reikalavimai, nesusidarytų prielaidos manipuliuoti neva pažeistomis kitų ginamųjų teisėmis, kratas įtariamų advokatų darbo bei kitose patalpose pakviesti stebėti Lietuvos advokatų tarybos įgalioti Lietuvos advokatūros nariai.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.